Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 22 Ian 2010, 23:00 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 21:45
Mesaje: 138
incerc sa va raspund eu la aceasta intrebare prin acest link http://picasa.google.com/
e un program de editare foto destul de facil de lucrat cu el,trebuie doar sa il descarcati in computerul personal si sa aplicati apoi pozelor un resize la marimea dorita.
sper sa va fi fost de ajutor,daca nu,puteti reveni oricand cu intrebari legate de poze,voi incerca sa raspund :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 24 Ian 2010, 17:30 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
Sarut mainile, la modul cel mai civilizat ^:)^ Sunt dornic sa mai invat ceva,colegii tai(am inteles ca putem tutui) mi-au explicat ceva si eu *-:) *-:) *-:) imediat. Te rog explica-mi pe pasi, ca la cursuri de initiere in pc. Eu am cumparat laptopul de FOCUL pescuitului - sa-l am pe balta,sa comunic pe mees,sa fac arhive foto si video,sa intru pe site-uri de pescuit <<AICI am ramas de vreo 5-6 zile si nu mai plec>> PTR.inceput doar descarcarea programului respectiv si cum sa-l folosesc?
Ex; clik pe, clik pe, clik pe si ce urmeaza sa fac mai departe, te asigur ca voi reusi, tocmai de aceea iti multumesc anticipat si astept raspunsurile ^:)^ ^:)^ ^:)^

Iubeste natura,merita :-h


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 24 Ian 2010, 23:45 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 21:45
Mesaje: 138
voi incerca sa simplific lucrurile,chiar daca par mult mai complicate,de fapt,nu sunt :)
pasul 1)-clik pe link-.apoi in coltul din dr sus ,este Download (o caseta albastra)-clik pe ea;se va deschide o fereastra mica in mijlocul paginii -clik pe Save file (incepe downloadarea);
la sfarsit,se va inchide fereastra si va aparea pe monitorul laptopului iconita rotunda ,colorata, "Picasa"- 2 clik pe ea;-se deschide alta fereastra,aici clik pe Run;-I agree;-Install;-Finish
acum sunt doua simboluri Picasa pe monitor,pe unul scrie Picasa 3-acesta va fi "campul de lupta"!
2 clik pe simbol(iconita rotunda ,colorata);-se deschide.-clik Continue;-acum va importa toate fotografiile stocate in laptop si le va ordona in functie de cum le-ati descarcat(dupa data,dupa denumire,etc) si creeaza un album nou separat pe foldere(eu le descarc dupa data si un cuvant cheie:pescuit,pasari.aniversari,balti etc-va fi mai usor de gasit o anumita imagine ulterior daca sunt cat de cat ordonate;
dupa ce se termina importul din laptop in program,in partea stanga sunt configurate albumele-se da clik pe cel vizat si se vor deschide toate pozele din folderul respectiv;-se alege poza dorita,2 clik pe ea si ramane singura in pagina;se poate incepe editarea:
in partea stg. sunt uneltele impartite in 3 capitole:
1)Basic fixes(crop,straigthen,etc
2)tuning
3)effects
va puteti "juca" cu fiecare in parte ca sa vedeti ce face ;ptr mai multa diferenta ,trageti de cursor maxim si minim,apoi puteti reveni la starea initiala
in partea de jos a paginii,sub imagine,aveti mai multe optiuni,una dintre ele este "EXPORT"
dati clik pe Export si se va deschide o fereastra
pasul 1)- Export location si in dreapta este o caseta Browse-clic in Browse ptr a alege viitoarea locatie a pozei-un folder din laptopul dvs,de ex.;daca nu dati Browse,programul va crea automat un spatiu de depozitare al pozelor exportate
pasul 2) Resize to --aici bifati a 2-a casuta si fixati rezolutia manual cu cursorul din dreapta sau,introduceti direct dimensiunile in caseta mica din stg .( ptr avatar selectati direct dimensiunea ceruta-150lat mare si 150 lat mica)
pasul 3) Image qualitty-bifati Maximum
pasul 4) Export
sper ca nu am sarit nici un "clik" si ca va veti descurca;dupa ce va imprieteniti cu acest program,vi se va parea floare la ureche :) incercati si uneltele din Basic si Effects,o sa va placa cum se transforma imaginile!
sa aveti spor si daca sunt intrebari,incerc sa raspund
poate mai stie altcineva alte programe si mai simple,sunt binevenite pentru editarile usoare :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 25 Ian 2010, 09:25 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 21:45
Mesaje: 138
reamintesc link-ul: http://picasa.google.com/ ! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 25 Ian 2010, 21:08 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
EVRIKA *-:) Am reusit. SARUT MAINILE ^:)^ ^:)^ ^:)^ Este meritul total al tau,pentru faptul ca eu un novice in ale pc-ului, ma bucur ca un copil care a luat o nota mare(dupa ce i-au suflat
colegii de clasa). Am descarcat cu succes acel program,ii voi invata si pe altii.Datorita modului de informare: pas cu pas, nu puteam,nu aveam cum sa nu reusesc. m-am jucat putin pe EL si am vazut ca se pot face foarte multe in domeniul fotografiilor. Imaginea mea de la AVATAR nu stiu unde am gresit ca nu are claritate, initial este facuta cu camera Sony de 12,1 mgpix, in folderul meu din laptop este f. clara, poate ma mai ajuti sa o aduc la o claritate corespunzatoare(cred ca am omis ceva,sau m-am grabit). Daca tot sunt un elev receptiv te mai rog sa ma ajuti sa postez foto sau clipuri video pe spatiul unde editez comentariile mele. Trebuie sa aiba o anumita valoare? :in pixeli sau kb,mb sau nu conteaza? Cum procedez sa le postez? Fiind convins ca voi primii sprijin si ajutor in continuare te rog inca odata sa primesti multumirile si aprecierile mele totale pentru informatiile primite si asimilate de la tine. ^:)^ ^:)^ ^:)^

iubeste natura, :) merita


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 27 Ian 2010, 10:00 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 21:45
Mesaje: 138
Felicitari,ati reusit si ati si schimbat avatarul!
despre incarcarea filmuletelor nu stiu sa va spun cum se procedeaza,eu inca nu am incercat;probabil ca functioneaza cu "copy-paste"....
ptr a incarca o poza in campul de raspuns,aveti sus in bara casetuta "Img"-clik pe ea si va apare "" in spatiul acesta,unde scrieti mesajele....
eu am incarcat pozele din contul meu de pe Photobucket
1) va creati cont (gratuit) pe photobucket la acest link: http://photobucket.com/
2) va creati un album cu pozele din laptop avand grija la rezolutie (nici maxima,dar nici minima)
3)cand doriti sa trimiteti o imagine (aici,de exenplu) ,mergeti cu mouse-ul deasupra pozei respective si in partea de jos va apar niste casete cu informatii;-va opriti in dreptul casetei unde scrie IMG CODE,dati clik in spatiul acesta,apoi clik dreapta,-copy si o aduceti pe pagina unde doriti sa o incarcati prin clik in spatiul respectiv,apoi "Paste"

si de data aceasta poate parea un pic complicat,dar sa stiti ca nu este :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 27 Ian 2010, 19:59 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
Sarut mainile, am incercat de cel putin 10 ori sa descarc programul indicat, nu ma primeste sa intru-
username sau pasaport no available :-\ mai incerc. L-am rugat pe Stefan prin mesaj privat sa-mi dea un bip si il sun eu. Mai am doi prieteni pe site, nici ei nu reusesc sa transfere foto sau clipuri.
Mii de multumiri ptr informatii si va asigur ca sunt insistent si voi reusi. Veti vedea niste poze frumoase. Prima va este dedicata :) Va stimez si va respect sincer.
NU FAC NICI UN FEL DE ALUZIE NECIVILIZATA ^:)^


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 27 Ian 2010, 20:32 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
iorgu :
Sarut mainile, am incercat de cel putin 10 ori sa descarc programul indicat, nu ma primeste sa intru-
username sau pasaport no available :-\ mai incerc. L-am rugat pe Stefan prin mesaj privat sa-mi dea un bip si il sun eu. Mai am doi prieteni pe site, nici ei nu reusesc sa transfere foto sau clipuri.
Mii de multumiri ptr informatii si va asigur ca sunt insistent si voi reusi. Veti vedea niste poze frumoase. Prima va este dedicata :) Va stimez si va respect sincer.
NU FAC NICI UN FEL DE ALUZIE NECIVILIZATA ^:)^


Salut,
Scuze ca nu am raspuns la mesaj, dar in acest moment lucrez la niste chestii ca sa lamuresc aceasta problema (postare de poze pe forum).
Aveti rabdare, se vor rezolva toate.
Dupa cum ati vazut in sectiunea "FORUM" a mai aparut "Tutoriale -Indrumari pentru utilizatorii noi."
Aici vor aparea posturi in care se va explica fiecare lucru ...cu poze. :)

_________________
Aventurile mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 27 Ian 2010, 21:02 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Asa Stefi :-bd

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Util pentru utilizatorii forumului
MesajScris: 27 Ian 2010, 21:07 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
MULTUMIM STEFANEsuntem siguri ca tu ai doua variante:ORI BINE ORI :ymapplause:[b]ORI DELOC[/b]
Normal ai optat penru ce stii tu: BINE :)
In numele tuturor iti dorim spor la munca (vei avea ceva) :-B
Dupa asta sarbatorim :ymparty:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România