Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 25 Apr 2010, 21:19 
Neconectat
User nou

Membru din: 25 Apr 2010, 20:46
Mesaje: 3
Fiind prima postare in primul rand vreau sa-i salut pe toti membrii forumului.
Imi doresc sa fac si eu o iesire pe chiroiu, am inteles ca este o balta cu adevarat superba.
Fiind membru la pelicanul (de la infiintare) tocmai am auzit zilele trecute o poveste f frumoasa de la un coleg de club ce a pescuit anul asta pe chiroiu.
Am o intrebare legat de regulament, sau mai bine zis o propunere, sper sa nu-i deranjez pe administratorii lacului sau ai forumului.
In cazul in care folosesc inaintas + montura cu plumb pierdut cu un forfac combi realizat astfel :7-10 cm amnesia + vartej + 2-3 cm textil subtire cu care leg carligul, in caz de agatatura, ruptura se va produce in mod sigur de la imbinarea intre amneia si textilul cu care este legat carligul, fiind in cazul asta mai bine pt ca las in apa numai un carlig si 2-3 cm de textil, decat toata montura ca in situatia in care pescuiesc fara inaintas dar cu un forfac normal.
La mine ansamblul de agatatura este astfel dimensionat incat sa nu se rupa inaintasul ci numai o mica bucatica din forfac, nu toata montura. Nici mie ca pescar, dar si pt binele lacului nu mi-ar conveni sa am in fata mea padure de fire, adica de inaintase pierdute, dar nici de monturi. Sugestia mea mi se pare f buna pt agatatura.
Ce parere aveti despre propunerea mea ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 30 Apr 2010, 20:29 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Hai sa dezvoltam putin sa vedem la ce concluzie ajungem,este buna discutia mai ales pt cei aflati la inceput pt a stii mai bine cum sa-si dimensioneze un ansamblu in aceste conditii.
Te-as ruga daca poti sa detaliezi intreg ansamblu grosime fir principal,inaintas si montura,ca sa vedem pe ce date discutam.

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 01 Mai 2010, 07:35 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
Da,in principiu daca este facut bine ansamblul n are cum sa dea gres,dar daca vrem sa schimbam montura cu una simpla fara nod,stim cu totii cite ne trec prin cap intr un concurs cind nu ai raspuns sau cind ratezi mult.Cind ne referim la monturile de agatatura sint multe variante si toate se refera la lasarea forfacului fara plumb,este si o economie de plumburi pina la urma.Dar aria de agatare in cazul de fata se aplica numai monturii,ce facem daca dupa montura inaintasul de 7 m se uda ,se asaza bine pe substrat si in momentul recuperarii se agata ,eu stiu ca textilul se agata mult mai usor ca mono,asadar se impune un inaintas sa ne ajute la aruncare dar de care,textil sau mono :D

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 01 Mai 2010, 19:37 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
in general firul inaintas te ajuta in lanseuri de distanta si se pune la un fir subtire . Pe aceasta balta nu ai unde sa faci lanseuri mai mari de maxim 60 metrii deci nu stiu la ce te ajuta. Un fir gros de 0,40 eu zic ca te ajuta mai mult pe aceasta balta in montaj cu forfac de 15/20 lb ca sa lasi doar acul in agatatura dar merge si un combi.

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 02 Mai 2010, 12:14 
Neconectat
User nou

Membru din: 25 Apr 2010, 20:46
Mesaje: 3
LA mine ansamblul este dimensiunat astfel.
Pt aruncari max 100 m:
mulineta shimano bbrlc montata pe century sp, shimano tehnium 0.33,inaintas berkley sau whiplash(parca asa se scrie) 30 respectiv 25 lb 8m cu diam f mic (nu mai retin exact, este un fir alb f matasos si rezistent), montura cu lead core nash (negru) 40lb cu plumb pierdut, iar dc nu am agatatura fir de forfac kryston snake bite sau mantis de 15 sau 20 lb.+ carlig solar long shank de 4 sau de 2 (12-15 cm lungime). cu ansamblul asta am prins la darvari de 16, 18 si 20 kg. Inaintasul ma ajuta mult la mal in dril ca sa fortez putin pestele in minciog. carligele astea mi se par geniale, in ultimi 3 ani am ratat unul singur de 7-8 kg si asta pt ca avusesem o partida cu multi crapi la darvari si m-am prostit cu el la mal.

Pt distanta am pe tamburii de rezerva shimano tehnium de 25, singura diferenta.

Pt agatatura folosesc primul ansamblu, dar cu forfac combi: aprox 10 cm fir mono + vartej si 2-3 cm de textil sufix (un fir mai slab caltativ, fara camas) f subtire (4,5 kg). Cu ansamblul asta am pescuit de ex la drvari sub sarme, unde sunt o groaza de agataturi in stanga spre dig, bucati de otel beton ramase prin apa, sarme, blocuri de beton etc, dar si in dreapta de "y" unde tot asa este agatatura. Cei care stiu balta stiu despre ce vb. Am avut o singura ruptura cand am pesuit acolo, s-a rupt de la nodul mono - inaintas pt ca aveam forfac kryston, apoi am trecut la forfacul combi de care vb si in caz de agatatura s-a rupt rupt forfacul, de la vartej, deci carligul + 2-3 cm din firul sufix. crapi ratati 1-2.
Eu sustin ansamblul acesta de agatatura pt ca sigur se rupe dupa cum am spus mai sus (inaintas textil), iar cei 8 - max 10 m de inaintas ma ajuta mult la mal pt ca la concurs nu mai stau sa dau sansa pestelui sa mai faca plimbari de langa minciog in larg, betele ma ajuta f mult si prefer sa-l fortez putin in minciog.

Abia astept sa pescuiesc la chiroiu. Poate sapt asta. Am vb telefonic cu dvs anul trecut, dar nu am mai apucat sa vin pt ca am fost plecat un an din buc. Poate va mai aduceti aminte colegul dvs de echipa mi-a fost vecin de stand la pescari4 ever acum 2-3 ani, parca este vorba de mary dc imi mai aduc eu bine aminte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 02 Mai 2010, 18:02 
Neconectat
User nou

Membru din: 24 Ian 2010, 18:33
Mesaje: 12
Eu am o mica obiectie, in principiu' ar trebui sa se rupa textilul sufix, subtire, de la carlig si asa se si intampla daca se agata doar carligul in agatatura, dar exista si varianta ca aruncarea sa fie f. aproape de trestie, crapul, din muscatura si primul sprint, sa apuce sa croseteze cativa m. buni prin aceasta pana sa apuci sa pui mana pe bat si atunci sa ai tot inaintasul, textil fiind, crosetat in stuf si ... cum mai scoti montura cu doar carligul si 2-3 cm. de textil rupt?? Eu am patit-o, nu pe Chiroiu, e adevarat ci pe o balta asemanatoare, dar am si prietenii care au participat anu' trecut la concurs pe Chiroiu si au patit la fel. Parerea mea este ca mono gros de 40 este mai mult decat suficient, fara inaintas, pe aceasta balta. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 04 Mai 2010, 08:21 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 00:00
Mesaje: 41
N-am pescuit la Chiroiu ,dar de obicei pescuiesc in agataturi formate din butuci ,fascine si pietre mari pline cu scoici ! Nu prind pesti mari dar cum toti sunt salbatici am avut deseori probleme cu ei in drill in agatatura. Am tot schimbat la inaintasi si fire de forfac pana am ajuns la concluzia ca cea mai buna varianta ramane firul mono pe direct si forfac cu rezistenta sub linia principala (acum folosesc mono 0.35 si forfac hibrid 0.18). Orice alta combinatie ofera doar partial avantaje ptr. pescar si peste ! Nu e prima oara cand citesc despre avantajul textilului in drill-ul la mal al pestelui si recunosc ca n-am inteles niciodata de ce trebuie fortat pestele la mal, intr-o partida de placere ?! Oricum, problema pescuitului in acest tip de agatatura nu se rezolva doar din forfac din moment ce intreaga montura se poate bloca relativ usor ! Oricat ai subdimensiona forfacul , riscul sa blochezi montura si sa rupi de la nodul intre linia principala si inaintas , e destul de mare si probabil e un risc pe care administratia baltii incearca sa-l elimine impunand conditia respectiva .

_________________
Varga sa fi fost de fier...ce brand aveam !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Inaintas vs forfac combi
MesajScris: 04 Mai 2010, 09:04 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Salutari,
Fiind incepator in ale C&R ale crapului, weekendul trecut intr-o partida pe Chiroiu 4, in compania lui Gabi Enache, am invatat extrem de multe despre pescuit cat si despre balta Green Lake.
Parerea mea este urmatoarea si s-a adeverit pe Chiroiu 4: am fost afectati cand s-au pierdut doua capturi destul de mari tinand cont de felul trasaturii si de cum a reactionat baitrunnerul, deci important este un echipament solid cu care sansele ca pestele sa scape se reduc mult, un fir destul de gros stiu eu un Bullet 0,43 sau Krystonite 0,41 cu care poti sa fortezi mai mult ca sa poti controla pestele care se incurca in vegetatie sau pur si simplu ca sa recuperezi mormane de cocioace si in acelas timp sa faca fata frecarii continue in contactul cu substraturile abrazive.
Ca sa citez pe altcineva mult mai experimentat, Jim Gibbinson, care spune ca: "Un pescar cu simt etic – sau poate ca ar trebui sa spun: un pescar destept – va pune pe primul plan binele pestelui, nu binele lui. Degeaba intepi mai multi crapi, daca nu poti sa-i scoti, fiindca ai pus un fir subtire ca sa arunci la distanta. Mai repede pescuiesti la distante pe care le poti acoperi cu un fir adecvat. O sa ai mai putine trasaturi, dar poti sa scoti orice peste. De fapt, asta a fost principalul motiv pentru care am adoptat mulinetele de pescuit marin".
Deci cred ca esenta este sa folosesc un montaj echilibrat in asa fel ca sa nu dauneze cu nici un chip pestelui. Ma intreb, o.k., s-a agatat, plumbul s-a eliberat dar ce face crapul cu ditamai carligul si forfacul in gura dupa aceea, nu risca sa se agate din nou?
Din cate stiu in pescuitul marin anumite carlige sunt concepute ca dupa ce raman in gura pestilor dupa un anumit timp se autodizolva, nu?
Dar in cazul pescuitului pe ape dulci? Poate gresesc si va rog sa ma corectati.
Multumesc anticipat, o zi buna tuturor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România