Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 11:42 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
Am venit acum 1/2 ora de pe lac. Gheata era in jur de 16-20cm.Am dat o gaura cu freza si pana sa o dau pe a doua ,prima deja avea pojghita de 3-4mm. Am incercat sa pun cateva picaturi de gaz lampant,cum am citit pe un site,sa ung firul cu putina slanina,sa pun cateva bucatele de ziar,rupte marunt,DEGEABA :(( Care credeti ca este cea mai buna metoda sa putem pescui la copca fara sa inghete apa in gaura data de noi :-\
P.S. Afara erau -21 de grade, pe gheata cred ca si mai rau, DAR TOTUSI ???



Am uitat sa intreb ceva deosebit de important L-) Aveam de dimineata cativa pestisori vii, I-am pus intr-o galetusa, (ca voi toti,cred) galetusa am infasurat-o intr-o paturica :)) -PE BUNE ,nu mint,si am bagat-o intr-o geanta de voiaj. CRED ca azi am avut numai ghinioane @-) . La 5 minute dupa ce am dat gauri, pestisori erau deja inghetati. Care ar fii cea mai buna metoda de ai pastra vii in aceste conditii :-\ Temperaturi de la -15 pana la -20grade. Parca la vii ataca rapitorul mai repede si mai violent. Multumesc anticipat ptr. raspunsuri ^:)^




Iubiti natura(si iarna),merita :x

stefanmuraru edit: Pentru a nu posta de doua ori la rand in acelasi topic se poate folosi optiunea "editeaza" (se gaseste in partea dreapta). Aceasta optiune este valabila 4 ore de la prima postare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 12:19 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Avand in vedere ca nici nu suport frigul,am o solutie tare de tot.Am un cort tip iglu micut,dupa ce sunt gata copcile pun cortul deasupra si ma bag in el dau drumu la butelie si sa vezi boierie. :) :)

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 13:18 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
pestisorii se pastreaza intr-un termos (marime mare) si cand ajungi pe balta trebuie sa pui apa din balta putin cate putin ca sa se acomodeza pestii cu noua temperatura in care o sa intre. Daca-i bagi direct pe copca o sa moara instant ca fac stop "cardiac" :)) .Metoda testata de mine si care functioneaza.

FIR INTINS!

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 13:43 
Neconectat
User nou

Membru din: 19 Ian 2010, 23:27
Mesaje: 87
Localitate: ploiesti
si ca o gluma....punem ceva "suc de prune" in apa in care tinem pestisorii, asa incat atunci cand intra in balta sa fie asa de beti incat sa nu mai simta nimic:). Poate zilele urmatoare (adica saptamana ce vine) sa se mai imbuneze vremea si sa reusim sa facem una mica la o copca...desi intre noi fie vb, nu cred ca am inima sa pun un pestisor viu in ac:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 13:44 
Eu nu sunt prieten bun cu frigul, asa ca....cea mai buna solutie pe care o am este sa stau in casa, mai ales la -21 grade afara. Si merge si o tuica fiarta....
Astept sa se dezghete balta si abia atunci voi iesi la pescuit.

De exemplu acum ma apuc sa fac curat in dulapul de pescuit, sa fac lista cu ce ingrediente am ptr bile si sa fac lista de cumparaturi in functie de prioritati.
Pana acum pe lista am 3 mese de rulat, un pistol, capete, si multe accesorii ptr monturi. Urmeaza durerea mare, aditivii ptr bile, si mixurile.
Scuze de off-topic, dar ne mai descretim fruntile.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 14:24 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
:-? in gaura facuta in gheata se pune ulei (vegetal) astfel potzi sta linistit(din punctul asta de vedere) si la -50, tin sa mentionez ca nu am pescuit in viata mea la copca dar am un bun prieten care nu scapa nici o zi friguruasa in care sa nu iasa pe balta la copca ( eu i'am zis ca se duce numai pt simplul fapt ca nu'l mai cerata nevasta ca a venit pe 7 carari acasa b-( ...are o scuza ......"ERA FRIG RAU MAMI.....CE VROIAI SA FAC ??? SA INGHET?! ) =))

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 14:32 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:43
Mesaje: 32
Localitate: Bucuresti
L-AM RUPT!LUATI DE VA UITATI =)) =))



























Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 15:46 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
george alexandru :
Avand in vedere ca nici nu suport frigul,am o solutie tare de tot.Am un cort tip iglu micut,dupa ce sunt gata copcile pun cortul deasupra si ma bag in el dau drumu la butelie si sa vezi boierie. :) :)

Doamne, Georgica :)) te asigur ca voi incerca :ymapplause: Cu toate ca -22 -24grade nu prea ma tenteaza sa mai merg pe gheata :)) . Mai ales vreo trei zile cand tot avem CODURI de diferite culori #:-s

Iubeste natura,merita :x


Ultima oară modificat de iorgu pe 24 Ian 2010, 16:32, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 15:53 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
iulian petre :
pestisorii se pastreaza intr-un termos (marime mare) si cand ajungi pe balta trebuie sa pui apa din balta putin cate putin ca sa se acomodeza pestii cu noua temperatura in care o sa intre. Daca-i bagi direct pe copca o sa moara instant ca fac stop "cardiac" :)) .Metoda testata de mine si care functioneaza.

FIR INTINS!

O.K sunt de buna credinta :ymblushing: Termosul de ? litri, il tin pe drum si pe gheata cu capacul pus, cum scot pestisorii din el :-\ Exista in comert termosuri cu capacul in diametru de 10- 15 cm.?
Urmatoarea partida voi incerca si te tin la curent(adica te informez daca a mers) *-:)

Pescariiromania daca ai,, ghinionul" sa vezi ca s-a prins vreun peste mai rasarit la <VIU> te asigur ca vei reusi sa pui un pestisor in carlig.In caz ca nu prinzi,il eliberezi-sigur va trai. Deocamdata vreo trei zile suntem sub oroarea codurilor meteorologice ~x(

Teddy cam le-am pus la punct:nailon nou pe tamburi,monturi verificate+altele noi, gaurit ,,multe"boabe-diferite marimi si soiuri, verificat mulinete si gresat, inlocuit baterii senzorii si cam celelalte pe care le stiti. A ramas culegerea de informatii si pregatirea boillesurilor si a nadelor(de anul acesta vreau sa incerc sa dau la <BILE> :-h

Mikey_h84fun te rog sa ma crezi ca am incercat cu ulei vegetal, la -22 -24grade apa de la suprafata copcii devine vascoasa-un fel de untura sleita. :-j Sunt sigur ca pe la vreo -10 -12grade metoda functioneaza :) Saptamana viitoare incerc (greu mai trece timpul iarna #:-s ) :)

Baboiere in primul rand te felicit ptr. curajul ca ai stat 4 (patru)ore la asemenea temperaturi care au fost duminica dimineata in acea zona. 8-x Aprecieri la adevarata valoare referitor la <CAPTURA>
prinsa(apropo-a iesit singur la aer :-\ ) si nu in ultimul, rand iti multumim ca ne-ai adus atmosfera de pe lac,pe desktopul calculatorului,frumoase poze de iarna :ymapplause: . Te mai asteptam :-h
FIRUL NU PREA ERA INGHETAT :)) Saiei comentariul meu ca o gluma -te rog ^:)^

STEFANE multumesc ptr. informatie ,banuiam eu ca e loc de mai bine. Acum este si mai smplu :))

Iubiti natura,merita :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROBLEME LA COPCA!
MesajScris: 24 Ian 2010, 16:45 
Bravo Piticule, Bravo Vasile :ymapplause:

Eu am inghetat doar uitandu-ma la poze !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România