Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Localizarea crapilor
MesajScris: 01 Feb 2010, 18:28 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Salutare.
Intr-o partida de pescuit la crap sunt foarte multe elemente de care trebuie tinut cont. Pescarii experimentati vor spune ca localizarea crapului este foarte importanta daca nu cea mai importanta.Gandind logic asa este.Urmeaza sa folosim o nada in care avem incredere( buna,mai putin buna, scumpa sau mai putin scumpa) si reusita este aproape.Problema este CUM localizezi crapii, de ce indicii te folosesti pebtru ai localiza, mai ales pe o balta necunoscuta cu peste putin.
Multumesc.

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 02 Feb 2010, 10:36 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:20
Mesaje: 28
Sonar, marker sau alti pescari care stiu balta si locurile.Si sa mai stii cu ce este furajat pestele din balta reprezinta un alt "secret"

Altfel foarte multi din batranii veterani care scriu despre crapi spun ca un indiciu bun e sa urmaresti apa. Cel mai bine sa te sui intr-un copac si sa urmaresti apa. Si pestii iti vor spune unde sunt. Si sunt multi factori de care trebuie tinut cont. Vegetatia din apa (care iti influenteaza saturatia de oxigen), structurile, ph-ul apei , adancimea, conditiile atmosferice etc.
Crapii au rute de patrulare si cei care le gasesc au sansele cele mai mari. Adica sa plasezi nada pe drumul lor zilnic pe care "patruleaza" in cautarea hranei. Asta se face in timp. Crapul este foarte curios. Insa cel mai bine cand te duci la pescuit dupa cum imi spunea un "veteran" e sa te duci cu lectiile facute. Si una din lectiile astea e sa gasesti 2-3 vaduri bune si sa prenadesti inate de a pescui acolo. Si nadind constant locurile acelea si alternand cu pescuitul izolat pt a identifica unde sunt pestii poti gasi solutia baltii respective. Sa citesti o apa tine enorm de mult de experienta si trebuie pescuita mult si divers pana gasesti solutia.

Sper ca am fost de folos
:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 02 Feb 2010, 19:16 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 13:35
Mesaje: 5
Localitate: Alba Iulia
O sa fac si eu cateva mici observatii legate de cititul apei folosindu-ne doar de unele mici amanunte,evident utile pentru situatiile in care nu putem folosi sonarul.
Putem incepe cu structurile vizibile,respectiv plauri,pomi scufundati,cioate,portiuni de stuf...locuri unde putem presupune ca s-ar ascunde crapii.Totusi,sa nu cadem in extrema cealalta,nu trebuie considerate aceste locuri ca fiind si cele in care se hraneste pestele,fiindca s-ar putea intampla sa avem surprize.Respectivele locuri,fiind pescuite intens ,exista riscul ca pestii sa devina suspiciosi in timp si sa nu raspunda la nada.Atunci ne putem folosi de cele cateva semne pe care pestii,fara voia lor, ni le ofera.Pentr a fi mai explicit,o sa citez dintr-un articol mai vechi al lui Tim Paisley tradus de Vlad Pavlovici,referitor la acest lucru : "Pentru a recunoaşte semnele care indică hrănirea, e util să poţi recunoaşte activitatea care nu pare legată de hrănire sau de locuri de hrănire. Mişcarea susţinută deasupra unui pat de nadă, fără nici o trăsătură sau cu trăsături minime, indică în mod obişnuit că nivelul atractanţilor e prea mare. Peştii răspund la nivelul la care mesajul “aici e hrană” provoacă o reacţie de hrănire, adică la o distanţă de doi, trei metri deasupra nadei.
Crapii nu apar la suprafaţă pe toate apele, iar pe apele pe care fac asta n-o fac la aceleaşi ore. Dacă urmăreşti apa suficient timp şi înveţi să ştii ce să cauţi, sunt convins că peştele te va ajuta să găseşti locuri naturale de hrănire, iar asta îţi va face viaţa mult mai uşoară. Există numeroase alte semne în afară de sărituri: bule de aer, tulburarea apei, vârtejuri create la adâncime de peştele care se învârte în zonă. Toate sunt semne de hrănire şi, dacă nu apar deasupra nadelor tale, motivul s-ar putea să fie că peştele se hrăneşte într-unul dintre locurile fierbinţi. S-ar putea să-ţi indice un astfel de loc.
"
Alt mod de a citi apa este acela al folosirii markerului,pentru a descoperii structurile submerse propice plasarii monturilor.Ideea este in a descoperii atat structurile cat si traseele si locurile de hranire ale crapilor,stiut fiind ca acestia se hranesc zilnic,vizitand regulat respectivele locuri.Odata descoperite,treaba devine relativ simpla.
Putem observa,de asemenea,profitand de momentele cu vant,configuratia valurilor care ne pot indica zonele cu adancimi mai mari,canalele de scurgere sau curentii apei.
Si aici,ca de altfel in tot ceea ce priveste pescuitul crapului,ar mai fi foarte mult de discutat.Sper insa sa va ajute aceste cateva observatii.
Fir intins.

_________________
3,14 - 3,14...pe catzei !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 02 Feb 2010, 20:22 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Merci baieti....observatiile facute sunt foarte bune si cred eu folositoare pentru toata lumea.Si altele sunt binevenite :D . Oricum totul depinde de experienta si experienta se face pe balta.
Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 16:15 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 10:46
Mesaje: 114
Localitate: Bucuresti
Exemplul dat de Ghiti este valabil pe o apa de tip carpodrom. Pe o apa salbatica lucrurile nu cred ca stau asa. De exemplu, pe Chiroiu4 sau MV2 crapii pot fi atrasi pe o structura cu o nadire adecvata. Pe un lac salbatic, Barajul Avrig,ca sa dau un exemplu care imi este cunoscut, trebuie sa cauti crapii, pt ca din cat am putut observa ei sunt destul de putin legati de structuri (aici fac referire la un lac salbatic). Am trait lucrul asta pe pielea mea vara trecuta cand din aprox 5 saptamani petrecute pe baraj nu am luat nici un crap. De ce? pt ca am pescuit prost, m-am lasat influentat de cunostintele care le aplicam cu succes pe carpodromuri si anume sa astept crapul sa vina pe nada, iar mai apoi ii vedeam cum joaca deasupra patului dar nu coboara sa manace. Apoi am fost influentat de amicul cu care am fost, insensul ca m-am luat dupa el sa nu schimbam locul, pt ca vazuse el pe sonar ca pestii erau in zona patului de nada. Tarziu pe drumul spre casa mi-am amintit o vorba, ca pestii care stau adunati intr-un loc nu mananca in acel loc si ca locul respectiv poate sa nu aibe nimic in comun cu locurile de hranire.
Un alt lucru pe care l-am aflat anul trecut si pe care mi l-a confirmat si George este ca nu toti crapii care sar din apa o fac pt ca ar fi deasupra unei zone de hranire. Multi crapi care sar din apa o fac pt ca se sperie, se ating de un fir de trestie, de firul nostru sau pur si simplu se sperie de alti pesti.
Cateodata am avut noroc sa arunc spre un peste care a sarit din apa si in cateva minute (5-10) sa am trasatura, dar de cele mai multe ori oricat as fi lasat lanseta in locul respectiv tot nu as fi avut trasatura.
Ceea ce as vrea totusi sa evidentiez este ca daca reusesti totusi sa afli care ar fi rutele de patrulare ale crapilor dintr-o apa atunci ai mai multe sanse sa prinzi, daca nu, atunci totul se rezuma la noroc, poti prinde sau poti sa te uiti la apa. Daca te poti urca intr-un copac dimineata dupa ce s-a luminat ai sansa sa-i vezicam prin ce zone isi fac veacul.

_________________
Mihai Tomescu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 18:04 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:20
Mesaje: 28
Da dar daca prenadesti din timp si nadesti constant doua 3 vaduri in timp eu cred ca se schimba ptuin situatia.

:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 18:26 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 10:46
Mesaje: 114
Localitate: Bucuresti
Parerea mea e ca nu prea conteaza daca prenadesti sau nu. Ma refer la crapii salbatici. Un lucru care am putut sa-l observ este ca acestia sunt oportunisti. Daca gasesc mancare se opresc dar nu vin in fiecare zi pe locul nadit, mai ales daca nu face parte din traseul lor.

_________________
Mihai Tomescu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 18:28 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2010, 16:59
Mesaje: 635
George, ma lasi sa ma urc in nuc la primavara? Am ochelari polarizati ;) si promit ca va fac harta autostrazilor folosite de crapi.

_________________
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 19:25 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
:)) :)) :))


In curand un articol semnat de Vladut Mateianu la Revista Green Lake- Crapi de Crisan ;)

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizarea crapilor
MesajScris: 03 Feb 2010, 20:13 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 10:46
Mesaje: 114
Localitate: Bucuresti
Teddy :
George, ma lasi sa ma urc in nuc la primavara? Am ochelari polarizati ;) si promit ca va fac harta autostrazilor folosite de crapi.


Cam asta era si ideea mea. Din nuc poti observa cel mai bine tot capatul ala de lac.

_________________
Mihai Tomescu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România