Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 03 Feb 2012, 07:46 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
9-Mi/am adus aminte ca mai era o intrebare cu referire care este perioda de "cart" in echipa de trei si de doi pescari si cand este bine sa se se faca schimbul si ceva legat deschimbul lansetelor .


in echipa de 3 normal se merge pe 4 ore odihna in primele 24-48 ore si pe urma 6 ore de odihna . Perioada ramasa cand sunt toti 3 pe metereze trebuie sa fie noaptea si dimineata cand de obicei perioadele de hranire ale pestelui sunt mai intensive ;) . In echipa de doi sunt aceleas ore dar trebuie fructificata perioada in care nu se prinde peste si de obicei este intre 9 si 18 . Noaptea si dimineata este bine sa fie amandoi pe metereze . In general dupa cantarul de dimineta cand toti elibereaza pesti se creaza o "alerta " intre crapi si nu mai au chef de papa .

Cand esti pe "val" si ai sanse reale sa castigi podium in ultima noapte stau toti pe lansete sa se miste mai cu spor .

Cele mai mari greseli facute si vazute de mine sunt echipele care fac invers "cartul" si ziua stau 3 si noaptea 1 s/au chiar nici unul ca de unul singur te ia somnul .

Un truc pentru a te tine treaz care/l folosim noi este ca noapte ne facem de lucru (legam carlige ,facem monturi etc etc ) si schimbam lansetele cat mai des dupa un program stabilit si scris intr-un caiet .

De exemplu de obicei noi schimbam lansetele din ora in ora dar plecam cu schimbatul la ore diferite dupa un orar stabilit dinainte si ca sa tinem minte orice schimb se trece in caiet . Exemplu dar nu fac tabel cum avem noi ;)

TABEL Lanseta 1 \ lanseta 2 \lanseta 3 \ lanseta 4

Sub fiecare lanseta se trece ora la care ai facut schimbul si cand prinzi peste treci ora si incercuiesti ora . Pleci cu toate 4 la inceput cu aceeas ora dar doua le schimbi dupa jumatate de ora si pe restul de doua dupa o ora . La al doilea schimb le faci pe toate la o ora dupa aruncare dar de fapt ai "treaba" din juma in jumatate de ora ca vine asa :

ora 22 primul schimb si dupa jumatate de ora scoti doua si treci 22 /30 ..dupa jumatate de ora le schimbi pe cele doua care erau de la ora 22 si peste inca o jumatate de ora urmeaza cele care sunt de la ora 22/30 si tot asa aimereu de facut schimburi la jumatate de ora ;)

Am dat doar un exemplu ca poate le schimbi la doua ore dar tot ai din ora in ora ceva de facut si daca faci mereu ceva pacalesti si somnul.

Cand prinzi si peste este mai multa miscare ca poti avea ceva de facut si din 15 in 15 minute . Sper ca ai inteles ce vreau sa spun .

Vezi ca Pompierul are deja tabelele facute si trebuie doar scoase la imprimanta .Eceste tabelele facem si ziua ca sa ne facem o idee cand au fost orele cele mai bune de hranire si de obicei scriem si fiecare lanseta ce momeala /pop-up a avut daca folosim mai multe variante . Ca sa nu uiti este mai bine sa notezi tot si poti face o strategie pentru urmatoarele zile doar citind tabelul ;) .

perioada de schimb difera de la balta la balta si de la sezon la sezon (cald-rece) dar nu depasim doua ore de obicei . La Darvari perioada de schimb se facea intre 4 si 6 ore dar se pescuia cu bile tari acolo.

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 03 Feb 2012, 08:10 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
10. Sa incepem cu "ce bem si mancam" ;)


De baut ideal ar fi fara alcool dar nu prea se poate =)) dar cand esti pe val si te lupti pentru podium trebuie cat mai mult eliminat alcolul si mai ales in ultimele 24 ore cand deja organismul este slabit . Cand este rece afara noi bem de obicei vin fiert s/au ceai fierbinte .Cine pleaca la culcare este binesa ia o cana de vin sa adoarma mai bine dar nu 5 cani ca te trezesti cu dureri de cap =)) . Vara binenteles ca trebuie o mai buna hidratare si trecem pe bere s/au spritzuri ca toata lumea . Mancarea este mai importanta cand este frig afara si noi consumam numai hrana calda .

Dimineata facem crenvusti s/au polonezi cu un ceai si la pranz ciorba sau supa . In ultimul timp am venit cu oala de ciorba dupa mine pregatita de acasa =)) dar este chiar bun si ieftin .

Pt . desert si "putere" multa ciocolata ;)

Eu dupa ce mananc mi se face somn asa ca mananc inainte sa ma bag la somn de obicei mai putin dimineata .

Vara trecem pe celebra branza si cu salate de rosii si eliminam produsele care se pot altera . In prima zi mancam tot ce este periculos sa se strice (snitele,chiftele ,salam etc ) si trecem pe pateu ,branza si tot ce se mentine mult fara sa se altereze .

Nu uita sa mananci si sa te hidratezi ca poti trece la niste probleme .... #-o #-o

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 03 Feb 2012, 22:05 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
din pacate nu am salvat intrebarile ele fiind scrise in urma recitiri postului tau cu referire la primele intrebari ( A,B,C etc ),dar poate ne ajuta Stefan sau Boogy cu aceasta problema.
Oricum eu incerc sa imi aduc aminte ce am scris,dar stai linistit de intrebari nu duc lipsa ;))

P.S : Multumesc inca odata ca lasi in urma adevarate valori din experienta ta de mare pescar de competitie ^:)^ ,in urma celor doua posturi ale tale mi-am dublat efectiv cunostintele despre pescuit,raspunsurile venind exact acolo unde lipseau piesele din Puzzel-ul de ansamblu. :ymhug:

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 05 Feb 2012, 14:38 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
Am mai scotocit in memorie si am gasit urmatoarele : :)

11 - Poti arunca bile cu catapulta fara a fi inglobate in "aerospace-uri" ? merg mai departe decat cu cobra ?

12- Afirmatii adevarate sau false : Bete de 3,60 recomandate pentru "pitici" si 3,90 pentru "lungani". Cu inel de 50 arunci mai departe decat cu inel de 40 .

13-Cum imi dau seama ca standul vecin care prinde ma tromboneste si imi arunca diverse "momeli" ? Cum pot sa selectez informatiile lasate sa curga de la vecinii care prind ?

14-O lanseta care a prins peste va fi schimbata la ora programata? EX.: aruncata la 22.00 ; scoti peste la 22.30 si o schimbi la 23.00

15-Dupa mai multe folosiri se strica firul in locul unde a fost agatat de doua ori in clips pentru pescuit la punct fix ?

16-Recomanzi incarcarea tamburilor cu fir pe masina speciala de tras ? Ce avantaje / dezavantaje sunt la acest procedeu ?

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 05 Feb 2012, 15:48 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Eugen Dragnea :
Am mai scotocit in memorie si am gasit urmatoarele : :)

11 - Poti arunca bile cu catapulta fara a fi inglobate in "aerospace-uri" ? merg mai departe decat cu cobra ?

-Poti arunca dar nu merg mai departe ;) . Pentru o nadire aproape si la cobra merge repede ca bagi 3-4 bile deodata .

12- Afirmatii adevarate sau false : Bete de 3,60 recomandate pentru "pitici" si 3,90 pentru "lungani". Cu inel de 50 arunci mai departe decat cu inel de 40 .

-Eu cred ca fiecare dupa stilul lui il avantajeaza un fel de bat dar nu cred ca inaltimea pescarului conteaza asa mult ca sa/ti alegi o lanseta cu o lungime anume. Majoritatea ("pitici-lungani ") folosesc bete de 3,90 . Cu inelele de 40 si 50 am mai zis ca parerea mea personala ca inelelul de 50 este pur comerciala sa se mai scoata ceva nou . Eu nu cred ca te ajuta dar este opinia mea personala . Din contra pe mine ma dezavantajeaza inelul de 50 pentru ca toate inelele sunt mai mari si ingreuneaza batul . Am mai avut o problema ca la un fir batos cand am pescuit cu lansete cu inel 50 cand aruncam se facea un "latz" pe urmatorul inel si la cele cu inel 40 nu pateam acelas lucru . Daca te uiti la lansetele speciale de "casting-concurs" o sa vezi ca inelele sunt mici ;) . Fiecare are o alta parere dar producatorii mereu o sa zica alceva .... :))

13-Cum imi dau seama ca standul vecin care prinde ma tromboneste si imi arunca diverse "momeli" ? Cum pot sa selectez informatiile lasate sa curga de la vecinii care prind ?


Cand te "tromboneste" de obicei se uita la tine daca esti atent la ce fac ei :-o :-o .Noaptea este mai greu ca si eu am nadit de o gramada de ori noaptea cu cobra dar nu aruncam in apa ci invers . El auzea doar sunetul cobrei si era convins ca nadesc :)) . o sa povestesc ointamplare care o stiu mai multi : Acum ceva ani eram laTancabesti cu George si in stanga nostra era Parfene si era lupta intre noi pentru locul doi .Noapte prindeam numai intre 1 si 3 si intre 5 si 7 si ziua nimic . Nu prea manca bine pestele si cand nadeai nu mai prindeai nimic ceva ore bune. Parfene prindea si ziua ca avea o zona de cteno asa ca dimineata eram pe locul 2 si seara pe 3 .In ultima noapte cand a stiam ca se apropie valul am inceput sa dam amandoi la cobra dar in spatele standului . Senzorii au fost dati mai tare special sa auda tot . Ei ne vedeau doar cand iesim noi din cort si fugim la lansete si restul "ghiceau" din ce auzeau ei . Am tot fugit noi la lansete si ne/am facut ca prindem (vorbeam intre noi -Baga acum minciogul :)) , ce mare este !! :)) ,unde sunt sacii etc si bateam cu un slap in apa de se auzea ca un peste la minciog ) pana au inceput sa creada ca avem pestele in fata si noi nadim sa/l tinem . =)) . Au inceput ei sa nadeasca exact in perioada care trebuia sa stea linistiti ca trecea valul asa ca s/au faultat singuri . Binenteles ca noi am prins in acea noapte si ei nu :)) .Asa ca atentie ca asta a patit-o si nea Maty cu noi la Moara Vlasiei cand a nadit crezand ca noi prindem la bile auzind mereu sunetul cobrei :-o .

14-O lanseta care a prins peste va fi schimbata la ora programata? EX.: aruncata la 22.00 ; scoti peste la 22.30 si o schimbi la 23.00

Cand prinzi peste o schimbi la perioda care ai facut tu strategia .....daca dupa 50 minute prinzi peste binenteles ca nu o mai schimbi iar dupa 10 minute ca a venit ora .... ! "Programarea " nu se face pe ore stabilite dinainte si doar perioada la care trebuie schimbate .

15-Dupa mai multe folosiri se strica firul in locul unde a fost agatat de doua ori in clips pentru pescuit la punct fix ?

La fire subtiri sunt probleme dar depinde si ce fel de clips au mulinetele . Unii am vazut ca baga elastic(de chiloti) sun clips . Oricum noi schimbam firele subtiri dupa maxim doua concursuri . La firele subtiri am mai folosit un fir matasos textil verde florescent si faceam o bucla pe firul principal cu acest fir . Aruncam si cand vedeam ca iese "semnul" opream lanseta . Am folosit dar am avut problema cand a inceput sa "fuga" semnul . Poti folosii si varianta asta dar de obicei cand folosesti fir foarte subtire inseamna ca trebuie sa pescuiesti la maximul distantei si nu mai are putere sa reteze firul in clips in aruncare . Daca folosesti mult acel semn apar probleme asa ca este bine din cand in cand sa scoti semnul si sa mai dai o tura pana ajungi iar la clips .


16-Recomanzi incarcarea tamburilor cu fir pe masina speciala de tras ? Ce avantaje / dezavantaje sunt la acest procedeu ?

De obicei le incarc pe balta si arunc rola in apa si mulinez dar o mai fac si acasa cand pun fir gros ,ca pun apa calda in cada si parca ma ajuta ca devine firul mai matasos .La masina te ajuta ca sti cat anume ai pus dar trebuie sa fie un meserias care stie sa puna . Daca il pune prea strans dupa cateva aruncari el o sa fie asezat prea sus si incep perucile si daca il pune prea larg dupa cateva aruncari se lasa prea mult si ramane buza tamburului prea mare si/ti ia din aruncare . Mai bine il pune mai strans si mai tai din el daca ai probleme cu el ca invers nu mai ai ce face ..


_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 06 Feb 2012, 09:00 
Neconectat
Membru GL

Membru din: 22 Noi 2011, 15:05
Mesaje: 520
=)) =)) =)) =))

puncul 13 e bestial!!!! mor de ras :)) :)) :))

_________________
Govo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 06 Feb 2012, 19:39 
Neconectat
User nou

Membru din: 12 Iul 2011, 19:53
Mesaje: 67
Foarte tare! :))))))

_________________
vrei sa mananci crap...? du-te la metro!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 07 Feb 2012, 08:14 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Povestea este mai lunga la Tancabesti =)) . cred ca era prin 2008

Din cand in cand Parfene trimitea pe coechipierul lui la noi sa vada ce facem. Noi dupa fiecare "trombon" ca prindem peste bagam si sac gol in apa prins de pichet . Dimineata cand s/a luminat aveam in apa toti sacii care-i aveam la noi si erau cred ca 20 cel putin =)) . Cand au vazut ei ce manunchi de saci aveam in apa si-au dat seama ca nu ne mai ajunge si nu s/au mai concentrat la pescuit convinsi ca nu mai are rost ca locul 3 era departe de 4 asa ca nu trebuia sa se mai agite . Cand au venit arbitrii dimineata la cantar pe la 8 dimineta le/am spus ca nu cantarim pestele pentru ca pescuim aproape si/l speriem si/l cantarim la ora 10 cand se termina concursuri . Arbitrii au vazut si ei znopul de saci la apa si au povestit si in alte standuri ce vazuse la noi . La ora 10 cand au venit la cantar martor a venit si Garcea (Mugur) care era pe locul 1 si era frica ca l/am depasit cu atatia pesti pe care credea ca/i aveam . =)) Intre timp se cantarise si la Parfene si stiam cate kg avut in total la final . Aveam parca fix 5 pesti prinsi ca nu prea mancase bine pestele la nimeni in noaptea aia . Am scos un peste si a fost cantarit (nea Cici arbitru facea calculul pe loc cate kg aveam dupa fiecare peste ) am scos pestele 2,3si 4 si ne mai trebuia sa/l depasim pe Parfene in jur de 4 kg si jumatate . Ultimul peste a avut in jur de 6 kg si uite asa l/am depasit pe Parfene cu mai putin de 2 kg . =)) . Dupa ce am cantarit pestele 5 si ultimul le/am zis arbitrilor ca restul nu mai cantarim ca oricum nu conteaza ca l/am depasit pe Parfene =)) . Au facut ochii mari si parca nu le venea sa creada ca nu mai cantarim .. :-o :-o asa ca pana la urma am inceput sa scoatem cate un sac din apa gol sa vada ca nu glumim ca de fapt nu mai aveam nici un peste .Au facut o fata toti cand au vazut ca era o farsa ..... =))

La acel concurs am patit ceva tare :)) . De oboseala ca eram si noi la inceput si faceam greseli la un moment dat noaptea cand am auzit statia am vrut sa ies din cort dar in loc sa ma indrept spre iesire eu vroiam sa ies invers si nu gaseam iesirea . Cautam pe intuneric sa ies si nu gaseam fermuarul sa/l deschid =)) .Eramdisperat ca auzeam statia si nu puteam iesii . Pana la urma George a aprins lumina si ma intrebat ce caut in fundul cortului si atunci am realizat ca sunt in directia opusa =))

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 07 Feb 2012, 10:04 
Neconectat
Membru GL

Membru din: 22 Noi 2011, 15:05
Mesaje: 520
=)) =)) =)) =))

_________________
Govo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 07 Feb 2012, 11:54 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
iulian petre :
La acel concurs am patit ceva tare :)) . De oboseala ca eram si noi la inceput si faceam greseli la un moment dat noaptea cand am auzit statia am vrut sa ies din cort dar in loc sa ma indrept spre iesire eu vroiam sa ies invers si nu gaseam iesirea . Cautam pe intuneric sa ies si nu gaseam fermuarul sa/l deschid =)) .Eramdisperat ca auzeam statia si nu puteam iesii . Pana la urma George a aprins lumina si ma intrebat ce caut in fundul cortului si atunci am realizat ca sunt in directia opusa =))


Super tare =)) ,a povestit si George faza asta dupa ce ai plecat tu la primul atelier pe Lipscani...
In primavara trecuta,la prima partida pe Chiroiu,eram cu frate-miu in cort tip iglu,cand a sunat alarma telefonului la 6.00 sa ne trezim ,frate-miu a crezut ca aude senzorii si a incercat sa iasa la scule,buimac de somn nu mai gasea fermoarul si dupa cateva secunde de cautare a acestuia a renuntat sa-l gaseasca si vroia sa iasa prin cort,in tot acest timp alarma telefonului continua sa urle...semn ca "lua fir de pe tambur" ! =)) =)) =))

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România