Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 31 Ian 2012, 23:25 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2010, 18:50
Mesaje: 1497
Localitate: Bucuresti
Eu! Guru.. :)) =))
Nume de cod :Antrenoru sau Ghidu
Tata Dan Badarcea stie cel mai bine :)) =))

_________________
Privesc mult si simt monstros
0721 724 456


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 31 Ian 2012, 23:57 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
vedeti ca eu adaug in continuare ......si mai am multe de zis si povestit ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 01 Feb 2012, 08:28 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
am raspuns in sfarsit la toate intrebarile cum am putut eu sa explic mai bine .Am adaugat si ceva la ce scrisesem ieri ..


Lectura placuta si scuze de unele greseli si "mancat" unele litere ca nu am corectat ce/am scris inca si nu mai am timp sa recitesc .

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 01 Feb 2012, 08:31 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Eugen Dragnea :

P.S: Garantat orice informatie se plateste ...in grade...dar nu Celsius @-)


--------

Sa vedem acum ce primesc =))

Mai este un capitol cu ce bem si cand si ce mancam in concursuri care este si ala important . ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 01 Feb 2012, 09:09 
Neconectat
Membru GL

Membru din: 22 Noi 2011, 15:05
Mesaje: 520
din partea mea mult mult respect si o sticla buna =:)

:ymhug: :ymhug: :ymhug:

_________________
Govo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 01 Feb 2012, 19:11 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
iulian petre :
Sa vedem acum ce primesc =))
Garantat de la echipa din Ploiesti minim 50% din "doza minima recomandata" la orice intalnire si cu orice ocazie in anul de gratie 2012 :ymapplause:
Mai este un capitol cu ce bem si cand si ce mancam in concursuri care este si ala important . ;)
Foarte important acest capitol,pentru ca stateam pe peste si pe spritane primele 24 h si cand imi intra pestele pe vad eram prea "obosit" (-| sa mai fac fata @-)

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 01 Feb 2012, 23:03 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
...Din greseala in loc sa accesez citeaza ,am accesat editeaza si am intrat pe intrebarile tale direct dar au disparut celelalte (eu am un panou de comanda alfel decat il ai tu si sunt una langa alta aceste obtiuni de "editeaza" si "citeaza" ...Scuzee si mai pune odata intrebarile ramase . Am "vopsit" intrebarile cu rosu sa stiti unde am raspuns eu ....

by Iulian Petre




Intrebari :

1-Care este ordinea corecta ? :campare 100% (daca nu a fost timp inainte de inceperea pescuitului) ,lansare monturi,sondare,nadire.Explicati daca sunt mai multe variante in functie de abordare,sezon,balta etc !


:-B -...In general mai intai noi scoatem echipamentul si/l montam ! Daca nu ploua afara sau bate tare vantul "dormitorul" si cortul in care stam de veghe il montam mai pe seara s/au dupa nadirea grea.
Daca pescuim la punct fix gen (langa plaur ,langa malul alaturat ) atunci stim unde o sa pescuim asa ca lansetele sunt echipate doar cu plumb si fara forfac . Primele aruncari le facem doar cu plumb pentru a scadea sansa sa agatam plaurul sau alt obstacol langa care pescuim . Arunci lanseta pana cade unde vrei tu si pui firul pe clipsul mulinetei (de 2 ori bagat ) .Dupa aia pui montura si arunci dar trebuie sa notezi in cap de unde ai aruncat sa nu cumva sa faci o aruncare cu un pas mai infata si sa lansezi direct pe plaur -mal ,etc .Noi ne punem "semnul" in dreptul mulinetelor ca sa ai fir si pentru o tura -doua de manivela . Aici intervine experienta ca trebuie sa faci aruncarea cu o putere casa cada plumbul lin ca daca arunci prea tare cand ajunge in clips se intoarce inapoi cati-va metrii si nu este bine .Arunci pana cade cum trebuie si unde trebuie si nu zici "lasa ca merge si acolo" .Daca ai "hau" in fata arunci lansetele direct cu monturile puse la diferite distante si pui semn .Doua -trei ore tot schimbi zona daca nu ai nici o trasatura. In acest interval cand scoti montura afara o scoti usor si sondezi direct cu montura sa vezi daca ai vre-o agatatura (binenteles nu unde este in exces :)) ) Daca "simti" ceva gen un prag sau o buturuga sau o portiune cu cocioc pui imediat semn pe clips si incerci zona care ai gasit ceva . Daca agati si nu mai recuperezo montura trebuie sa mai dai drumul din clips la cati metrii ai avut inaintasul daca ai avut, ca de la nod se rupe ;) . Dupa cele 3-5 ore de tatonare daca ai gasit zona in care ai trasaturi poti nadi greu . Monturile le alegi in functie de ce peste vrei sa prinzi (sau de care are ) si de cum este substratul . Daca este namol mare ca simti cand faci primele aruncari doar cu plumbul pui forfaturi cat mai lungi .De sondat poti sonda direct cu lanseta cu care pescuiesti dar daca vrei sa sti si adancimile pui un marker . Oricum este bine sa pui markerul cand te aspuci sa nadesti ca sa nu imprastii prea mult cu ce nadesti binenteles daca nu pescuiesti langa plaur s/au o structura care se vede :)) . Daca deja sti din prima de cand ai ajuns unde vei pescuii nadesti direct langa plaur ,mal etc .....dar nu chiar langa ca trebuie sa lasi o zona tampon intre locul nadit si plaur ,mal etc . Nadesti la 5 metrii si montura o pui in zona aceata tampon (de la plaur la zona nadita ) . Pestele iese de sub plaur sau vine dinspre mal (alaturat) spre zonanadita si prima data el da de montura si o ia prima (asa ar trebui) . Daca nadesti unde si pescuiesdti o sa o gaseasca mai greu si pierzi timp ;) . Vine un crap si ia montura si ceilalti fug inapoi (sub plaur sau in mal ) cand intepi pestele dar ei stiu ca este papa in fata lor si revin inapoi ,. Daca nu le lasi o zona tampon si nadesti si pescuiesti direct in mal ei o sa fuga stanga dreapta si monturile din mijloc nu o sa mai prinda ca le inchizi cu cele de pe margini . Cand pescuiesti in malul alaturat trebuiesa lasi spatiu de refugiu la peste 3-5 metrii si sa nadesti la 7-9 metrii :-o . Cine nadestedirect in mal este pierzator =)) . Mai tare este cand nadesti mai departe de unde ajungi cu lanseta ca am mai vazut si deastea ca si eu am patit ca aruncam mai mult cu spombul decat cu lanseta ca batea vantul din fata si pe spomb nu/l deranja =)) . Si ca sa inchid sa/ti povestesc o intamplare tot de la Moara Vlasiei . Eram in concurs si in stanga noastra era o echipa de la noi din club care se tinea scai dupa noi si prindeau la fel ca noi in primele 48 ore . Noi pescuiam langa gard in malul alaturat si ei incercau sa se apropie cat mai mult dar era mai lat la ei . Cand mai erau in jur de 24 ore au scos catapulta pe afet si au inceput sa nadeasca dar ei nadeau langa sarma si dupa sarma acolo unde nu prea ajungeai (trebuiasa pescuiesti cu momitor ca la plumb nu se prindea) . Ma uitam uimit dar nu le/am spus nimic atunci de frica sa nu zica ca le zic sa nu mai nadeasca ca sa prind eu mai bine . Dupa ce au terminat le/am zis ca si/au facut singuri rau si ca nu o sa mai prinda si asa a fost . Pestele a stat bine mersii sa manance unde au nadit si nu au mai iesit din mal spre monturi ca nu mai avea rost .


:-B 2-La harta standului participa toata echipa pentru a sti toata lumea unde ,ce si cum? sau unul sondeaza si noteaza iar ceilalti isi vad de diverse activitati,urmand sa ii puna in tema ulterior?


...De obicei "harta" o face cel care are mai multa experienta si are acest "simt" dezvoltat :)) . 80% harta o fac din bulan :-o :-o si din unele principii pe care le am . Cand nu da rezultat bulanul intervine markerul . Ceilalti trebuie sa fie anuntati unde trebuie incercat sa pescuiasca . Cotoarele lansetelor trebuie insemnate sa sti fiecare lanseta de unde este si care este rezerva din acel loc .Pui pe cotoare elastice de bani de diferite culori :-o . Cand pescuiesti la punct fix trebuiesa insemnezi si rezervele din ce loc sunt ca orice metru in plus sau minus conteaza .


:-B 3-Nadesti din prima mult cu solubile (ma refer la reteta ta de bile,eu o stiu de la Greaca din toamna ! ) indiferent de vreme,de balta etc. pe ideea ca pleaca mai greu si tre sa castigi timp ca sa se invete pestele cu bilele tale ? sau sunt cazuri cand incepi cu nadire moderata dar cu bile foarte aditivate la carlig urmand treptat in functie de raspuns sa cresti cantitatea de nada ?


...Nadesc direct din prima daca este apa calda si stiu unde trebuie nadit . Cand este apa mai rece nadesc moderat daca nu papa bine pestele . Oricum bila de la carlig este mai "aditivata " pentru ca sau pun pasta pe easau tai bila in doua si din mijlocul ei iese mai tare "mirosul de fum de gratar" ;) . Daca bagi bila inainte de aruncare in dip si arunci este "fix pix" ca in contact cu apa se spala aproape de tot . Mai bine iei nista pasta si o amestei cu dip si pui pasta moale pe bila ;) . Eu numesc "dip" partealichidade la bile fara lapte de porum si apa si opresc mereu un borcanel cu asa ceva sa mai inmoi pasta si sa fie mai atractiva . De obicei pun aroma mai multa in acest "dip" ca sa "miroasa gratarul mai bine " Cu cat pestele mananca mai bine cu atat nadesti mai mult :))



4-Pe ce criterii aleg zonele de pescuit in urma sondarii? daca am gasit o zona curata si cu sol tare, dar se afla foarte aproape de mal sau are apa f.mica si afara sunt 35*C pescuiesc pe ea ? sau mai bine pescuiesc pe o zona cu mal dar aflata mai departe sau la apa mai adanca?


:-B ...Pescuiesc unde am avut primele trasaturi de obicei .Daca locul este chel fara nici o structura atunci nadesc mult grupat si astept pestele sa vina la "ospat" . Doua lansete dupa zona nadita si una in stanga si una in dreapta. De obicei noaptea iese pestele la papa in zonele cu apamica si nu preaam prins unde este apa mare vara ;) .La Darvari era marimeaapei de la7-8 metrii de mal direct 6 metrii dar nu se prindea deloc pe aceasta apa . El poate sa stea la adancimea aia si chiar sata dar nu si mananca . De ce nu pot explica eu dar multi au dat o explicatie si la acest fenomen . Daca eu nu am prins vara la apa asa mare nu inseamna ca nu se prinde nicaieri dar eu asa am vazut si difera mult balta .

5-Ce recomanzi :pescuit in agatatura cu sanse mai mici de a scoate pestele dar cu prezentari mai multe sau in afara ei cu riscul de a avea prezentari mai putine dar o siguranta dupa agatarea pestelui?

:-B ...Daca si reusesc sa scot 50% din peste prefer agatatura ca de acolo am multe trasaturi si pestii vin pe "banda rulanta " . Daca nu reusesc sa scot aproape nimic atunci pescuiesc unde pot sa/i scot si aici o sa/ti dau un exemplu-Eram peTancabesti in concurs cu pompi si biju si gasisem niste zone langa plaur unde tragea repese dar nu reuseam sa scoatem nimic . NE-am incapatanat noi si incercam fel de fel de feluri sa incercam sa/l scoatem dar nimic nu scoteam si ramaneam cu trasaturile . Dupa aproape 48 ore a trebuit sa renuntam la aceste zone si sa nadim tare unde mai avusesem trasaturi si reusisem sa si scoatem o parte . In ultimele 24 ore am reusit sa prindem destul de pe acele zone cat sa castigam locul doi . Daca faceam schimbarea mai devreme si nu eram caposi putea castiga si locul 1 dar se mai intampla si la "case mari". =))



6-Cat timp trebuie acordat sondarii? sondezi pana gasesti un loc acceptabil si te pui pe treaba sau cartografiezi toata zona chiar daca dublezi timpul acordat sondarii?

:-B... Sondezi in timp zona nu din prima ca poate ai in fata peste si-l sperii cu atatea plumbi tarati ;)

7-Am tras concluzia ca nu trebuie sa intri in panica daca ai incredere in bile si strategie decat
dupa primele 24 h,corect?

:-B ...Corect ...dupa 24 ore e clar ca ceva este gresit mai ales daca altii prind .

7-Daca dupa ... sa zicem 20 de ore in care activitatea a fost 0 incepe pestele sa intre pe vad si cei 2 de la bete nu fac fata, recomanzi sa-l trezeasca si pe ce-l de-al treilea ca sa scoata cat mai mult peste sau sa se chinuie cei 2 cu riscul de a scoate mai putini pesti si eventual sa plece pestele de pe vad?

:-B ...Al treilea pescar nu trebuie deranjat de la odihna si ajunge si un singur pescar la o adica ! Trebuiesa ai lansete de rezerva pregatite mereu .



8-Este acceptat de regulament la un concurs pe manse sa nadesti la finalul unei manse in exces sau cu bile foarte slab nutritive sau cu foarte mult dulce in ele pentru platica sau cu puturoase pentru somn sau cu untura de porc pentru raci etc.,dar fara a folosi substante nocive pentru crap ? :ymdevil:


:-B ...Poti nadii si cu mot de cacat daca in regulament nu scrie ca nu ai voie . Totusi asta este lipsa de fair play si nu sunt de acord cu aceste practici care sdunt totusi "legale".

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 02 Feb 2012, 07:02 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Am raspuns la intrebarile care au ramas in urma evenimentului =))

Astept restul intrebarilor inca o data X( X(

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 02 Feb 2012, 09:04 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
A dracu tastatura face figuri ca nu mai desparte cuvintele (nu mai functioneaza tasta aia mai mare cum s/o numii ia ...).... :-? :-? Trebuie schimbata :(

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordari ,tactici si reguli generale in competitii
MesajScris: 02 Feb 2012, 18:04 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 20 Apr 2010, 17:35
Mesaje: 60
:ymapplause: bune sfaturi,chiar prind bine de multe ori am facut greseli de genu stat la sprit treji primele 48 ore si ultima noapte nani...chiar la concursu de anu trecut din mai pe chiroiu in ultima noapte cand au inceput sa intre pesti noi dormeam dusi (oboseala si vin)..pestele a tras aproape tot firul de pe mulineta noroc ca a venit Trofim si l-a trezit pe colegu ca eu eram dus..a scapat pana la urma si pestele..dupa 10 minute a venit altul...dupa care o mica pauza si colegu a adomit iara , asa obositi eram (eu oricum nu m-am trezi deloc desi eram la 3 metrii de bete,eram pe ponton).A mai tras pana dimineata da nu am auzit nici unu...uite asa daca eram apti in ultima noapte si eram pe ele poate poate reuseam un loc bun...

O alta greseala , sa nu consumati niciodata bauturi de calitate slaba ..durerile de cap si ameteala o sa provoace dorinta de a pleca cat mai repede acasa :D

:ymhug: :ymhug:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România