Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 09 Sep 2010, 07:54 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
"FIRUL DE PAR AJUSTABIL

Sunt sigur ca nu trebuie sa va mai spun ca crapii pot fi creaturi foarte nestatornice in timp. Uneori se hranesc fara urma de teama si practic orice montura, cat de invechita, este eficienta. Oricum, poti foarte bine intalni crapi care par sa desfida cele mai intense eforturi de a-i prinde si acesta poate fi un motiv sa incerci diferite lungimi ale firului de par in scopul de a le da increderea sa accepte momeala ta.
In loc de a schimba rigurile tot timpul, iata aici cateva idei care va vor permite sa ajustati lungimea firului de par fara a fi nevoie sa refaceti intregul rig.

1. Pur si simplu faceti o noua bucla din fir in cadrul celei existente.

2. Sau adaugati o banda pentru momeala buclei existente.

3. Sau ( si aceasta este favorita mea, intrucat e cea mai versatila), faceti un fir de par ajustabil, care poate fi lungit sau scurtat dupa plac.

Iata cum…

• Foto 1:
- Pentru inceput, legati carligul la struna aleasa ( pentru claritate, in fotografie am executat struna cu material galben)

• Foto 2:
-Folosind nodul Uni Knot legati o portiune a firului de par in jurul strunei, apoi strangeti nodul bine si tundeti portiunea firului de par dinspre partea catre vartej a rigului. Treceti cealalta parte a firului de par prin ochetul carligului
• Foto 3:
-Pozitionati niste tub termocontractil peste ochetul carligului si efectuati strangerea termica.
• Foto 4:
-Legati o bucla pentru boilie pe firul de par.
• Foto 5:
-Adaugati momeala.
• Foto 6:
Daca aveti nevoie sa lungiti firul de par, pur si simplu trageti de bucla pentru boilies iar nodul UNi Knot va aluneca de-a lungul strunei.
• Foto 7:
-Asta va permite de asemenea sa puneti momeli multiple
Foto 8:
-Acest crap frumos a fost unul din cei cativa prinsi cu momeala tripla pe fir de par aratata in poza anterioara..

Sunt sigur ca veti gasi acest mic truc foarte folositor in competitiile de crap cand prin rapida si usoara ajustare a lungimii firului de par puteti incepe sa prindeti pestele pe care inainte v-ati chinuit din greu sa-l pacaliti!
Ken Townley" - Sursa: "http://pescuitlacrap.info/monturi/montura-pentru-crapfirul-de-par-ajustabil/"

Este foarte usor de realizat ar trebui testata si incercata, nu credeti?


Fişiere ataşate:
montura-crap-3.jpg
montura-crap-3.jpg [ 28.65 KiB | Vizualizat de 22993 ori ]
montura-crap-2.jpg
montura-crap-2.jpg [ 27.43 KiB | Vizualizat de 22993 ori ]
montura-crap-1.jpg
montura-crap-1.jpg [ 29.58 KiB | Vizualizat de 22993 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 09 Sep 2010, 07:55 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
...


Fişiere ataşate:
montura-crap-6.jpg
montura-crap-6.jpg [ 27.99 KiB | Vizualizat de 22992 ori ]
montura-crap-5.jpg
montura-crap-5.jpg [ 25.61 KiB | Vizualizat de 22992 ori ]
montura-crap-4.jpg
montura-crap-4.jpg [ 25.34 KiB | Vizualizat de 22992 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 09 Sep 2010, 07:57 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
... a folosit-o cumva cineva pana acum?


Fişiere ataşate:
crap-mare.jpg
crap-mare.jpg [ 49.41 KiB | Vizualizat de 22992 ori ]
montura-pentru-crap.jpg
montura-pentru-crap.jpg [ 24.77 KiB | Vizualizat de 22992 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 10 Sep 2010, 07:01 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
eu unul am invatat sa nu-mi complic monturile si sa merg pe monturi cat mai simple. Cand o sa nu mai fiu multumit de monturile simple ca randament o sa incerc sa ma conformez cerintelor domnilor crapi :D

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 10 Sep 2010, 07:20 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Noutatea nu strica niciodata pentru nimeni, reticenta dauneaza, de aceea se intampla ce se intampla in lume, prietene! Si sunt sigur ca o stii prea bine, exemple avem chiar si aici!
Macar incearca sa o faci sa vezi ce usor functioneaza, pana acum pe uscat, :D , dar o voi testa negresit, macar din curiozitate!
Cred ca acest domn pescar Ken Townley, cam stie ce spune si face, de la cei ca el ati/am invatat si voi/noi cei profesionisti/amatori, nu?
Ce m-ar fii interesat sa stiu, este daca, exista cumva posibilitatea ca in spatiul dintre firul principal si firul de par ramas inaintea tubului termocontractabil, care de altfel sunt paralele in montura, poate sa se agate in ceva, sau in ceva, ;) !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 10 Sep 2010, 09:26 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Rectificare: "... poate sa agate ceva, sau sa se agate in ceva ..."!
Graba asta dom-le!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 12 Sep 2010, 17:11 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
ca sa mai ia si ei un ban inventeza fel de fel de lucruri.....e chestie comerciala ;;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 13 Sep 2010, 07:03 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Intre montura asta si una cu fir de par normala cu tub termo, nu vad nici o diferenta, nici un element in plus, decat doar ca difera pozitionarea firului de par care-i mai lung un pic, deci cat poate sa difere ca pret, si ... :-\ , nu am vazut-o comercializata pana acum aceasta propunere de montura.
In fine, ideea era ca e bine sa fii ingenios, mai ales in prinsul crapului, eu asta am inteles de la el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 13 Sep 2010, 07:08 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
cand o sa avem balti in care sa intepam de sute de ori crapi mari (batrani si sireti) si o sa-i eliberam o sa avem si noi nevoie de artificii dar din pacate ne mai trebuie vre-un deceniu :D

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru Crap (Firul de par ajustabil ) - Ken Townley
MesajScris: 13 Sep 2010, 07:19 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Asta cam asa este, :D !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România