Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 08:43 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Salut, raspunsul lui Iulian din alt topic mi-a amintit de o problema pe care am intampinat-o pe o alta balta. Acum cativa ani mergeam pe o balta unde stiam sigur ca exista crap. Intre timp s-a dezvoltat excesiv novacul, s-a creat un strat de mal pe fundul apei de minim 25 de centimetri iar in locurile unde inainte pescuiam crap (padure pe malul opus cu multi copaci cazuti in apa) acum sta linistit novacul. Mentionez ca este atat de mult chinezesc (inca o problema, nu fac foarte clar distinctia intre sanger, novac etc sper sa nu fie o greseala si asta) incat in clipa in care intindeai firul sa scoti lanseta era imposibil sa nu sara cel putin un novac atins de fir. De cand explozia asta de chinezesc, in locurile unde inainte prindeam crap acum nu mai avem nici o trasatura. Cum as putea sa il localizez, sau cum as putea sa atrag crapul si sa indepartez novacul? Exista metode de selectie? Pe balta asta nu s-a pescuit niciodata cu bile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 09:41 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Salut, poti citii articolul asta: http://www.scritube.com/timp-liber/pesc ... 723163.php, de aici poti trage multe concluzii, sau cel mai bine vorbeste cu George, are experienta in asa ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 10:25 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Interesant articolul insa se refera cu precadere la cteno (localizarea acestuia). Pe mine insa ma intereseaza cum sa evit novacul si fitofagul sau cum sa il indepartez de zona nadita deoarece acesta sperie crapul. Sau cum sa localizez zonele de crap fara prezenta novacului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 10:42 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Cred ca nada face diferenta in cazul asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 18:51 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
dap, cam asta ar fi solutia, insa ce fel de nada? Tinand cont de preferintele novacului/fitofagului, adica zooplancton, fitoplancton, credeti ca o nada cu un miros puternic de peste/carne ar putea respinge din zona chinezescul? Sau sa incerc sa caut cu markerul o zona cu substrat tare (fara mal - cu toate ca s-ar putea sa fie imposibil) si sa incerc sa pescuiesc acolo?
Astept opinii, solutii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 18:53 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Staim ca fitofagii nu prea iubesc zonele maloase!?, :-\ !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 19:43 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
nu dadesti cu nimic care sa faca vre-o dara de nada ca esti "halit" ;) . Novacii au obiceiul sa stea intr-un curent slabut de apa cu gura deschisa sa "pape". De obicei unde sunt multi novaci crapul prefera sa stea pe langa maluri zona de centru fiind mereu ocupata de acesti pesti chinezesti. Am incercat sa scap de novac prin fel de fel de naze dar numai bilele au dat rezultat dar si alea fiind tari. Nu conteza ce fel de substrat este ca oricum chinezescul sta intre ape asa ca nu poti face un criteriu de selectie prin substrat.Ce este sigur 100% e ca este atras de orice fel de norisor de nada ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 20:22 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
As incerca exclusiv un pat din pelete de pastrav cu ceva bile tari cu squid sau monster crab. Credeti ca merge?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 06 Oct 2010, 20:28 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mai 2010, 12:49
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Eu zic sa renunti la pelete si sa dai doar cu bile(tari).
Dupa cum te-a sfatuit si Iulian renunta la orice face un nor de nada.
Peletele se dizolva si pana la urma vor crea un norisor care va atrage poate crapul, poate...novacul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum evitam novacul?
MesajScris: 09 Oct 2010, 17:55 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Am pescuit si eu de doua ori intr-o balta cu foarte mult novac,crapii stateau pe marginile baltii si culmea se hraneau ziua pe la pranz intr-un interval foarte scurt de timp,cel putin asta am observat eu in cele doua partide.

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România