Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Wychwood carp crimps
MesajScris: 17 Noi 2010, 08:51 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Salutari.
Are cineva cunostinta de unde se poate achizitiona produsul:
Am inteles ca cei de la Fox au asa ceva, dar ma interesa un magazin de unde se poate achizitiona.
Mike poate stii tu pe undeva!
Multumesc anticipat, o zi buna.


Fişiere ataşate:
carpcrimptool.jpg
carpcrimptool.jpg [ 9.21 KiB | Vizualizat de 23487 ori ]
crimps1.jpg
crimps1.jpg [ 89.24 KiB | Vizualizat de 23487 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 17 Noi 2010, 11:20 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 10:50
Mesaje: 1048
Localitate: bucuresti
daca am inteles eu bine, se folosesc pentru inlocuirea nodurilor intre fire?

_________________

...Cazacu Bogdan...... 0766.797.822 ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 17 Noi 2010, 12:19 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
De fapt pentru inlocuirea oricarui nod, elimina tensiunile create in nod, de fapt acolo unde linia, forfatul, etc., cedeaza mai repede. Stiu asta din multele convorbiri cu diversi prieteni de-ai mei care practica pescuitul marin, de fapt multe lucruri in CarpFishing au fost dezvoltate si preluate din pescuitul marin. Eu le-am incercat la cineva si sunt excelente, ma refer la modalitatea de a le folosi in montaje, pacat ca la noi unele lucruri nu se gasesc sau promoveaza, dar ca si in alte multe domenii in loc sa le intelegem, folosii si ulterior sa le dezvoltam, le lasam chipurile "sa fie cat mai simple" ceea ce uneori miroase a lipsa de constiinta. Imagineaza-ti daca asa ar fii procedat toti pescarii de crap deja consacrati ce s-ar fi ales de acest stil de pescuit! Daca nu i-ar fi interesat! Cineva ... ar spune ... sunt facute pentru a creste vanzarile, este corect si asta, dar daca ai cunoaste personal pe cineva dintre ei iti spun ca ti-ai schimba radical opinia si gandirea.
Daca ai posibilitatea sa le achizitionezi, nu uita ca merita si anunta-ma si pe mine de unde le-ai luat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 02 Dec 2010, 21:33 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Valentin,in primul rand tin sa te felicit pt informatiile pe care le culegi si le faci cunoscute pe site :-bd .Referitor la acest produs,nu imi amintesc sa-l fi vazut in Romania pe raftul unui magazin,dar,din ce stiu,acest produs a fost preluat si folosit ca o alternativa pt nodurile(bucle) facute unde se foloseste ca si fir un monofilament foarte gros unde in urma nefolosirii unui astfel de produs va rezulta un nod foarte grosolan care nici nu poate fi bine strans.Acest produs se foloseste de foarte mult timp la strunele din chevlar si nu numai folosite in pescuitul la rapitor.

In legatura cu o fraza de mai sus din postarea ta,mai acum ceva ani cand ma apucasem de pescuitul la crap cu tehnici mult prea moderne pt aceea vreme cand in trusa mea nu gaseai alt naditor decat Korda,varnisuri termo,fel de fel de anouri agrafe si toate minunatiile momentului,am avut placerea(norocul)sa pescuiesc alturi de Maty pe o balta pe care urma sa se desfasoare un concurs si omul venise sa faca un antrenament.In ziua cu pricina nea Maty dupa ce si a pregatit meticulos vadul de pescuit eu fiind un mic tatic al baltii pe vremea aceea :D si crezand ca voi prinde macar aproape cat el am fost dezamagit sa vad ca la finalul partidei prinsese de cel putin 3 ori mai mult decat mine avand o frecventa incredibila.Am ramas putin socat si cu mari semne de intrebare in momentul in care am stat de vorba cu el si am vazut in ce HAL aratau monturile lui,varnis de cablu electric,plumb turnat de gheorghe din obor cu antitangle rigid de acadea si multe alte minunati pe langa mine care aveam niste monturi super tunate dar care nu mi-au imbunatatit deloc randamentul.Atunci am realizat ca am luat o pe un drum gresit canalizandumi atentia prea mult pe partea tehnica trecand prea usor cu vederea lucrurile cu adevarat importante care conteaza in indeplinirea scopului final.

Asta ca o mica paranteza referitoare la artificile tehnice in domeniu.

O seara placuta ;)

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 02 Dec 2010, 22:18 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Da George din anumite puncte de vedere poate ai dreptate, dar de ce sa nu depasim cantitatea si sa ne multumim si cu calitatea. Eu poate sunt sau vreau sa devin un perfectionist sau vreau sa testez tot ce se poate si este nou. Cum au facut altii cu mult timp in urma. De exemplu la ultima partida am avut ocazia sa testez un Torrix si crede-ma mi-am schimbat multe cu privire la C&R si la cum se abordeaza acest sport. Pe tema asta sunt multe de discutat. Eu stiu ca ai dreptate si cum spunea cineva: "... prefer sa fiu un pescar norocos decat unul a toate stiutor ..." sau ceva de genul asta. Important este, cred eu, sa te intereseze tot ce este nou, sa incerci sa creezi si sa modernizezi, nu numai sa te plafonezi la "ceea ce este" sau "merge si asa" sau "respecta monotonia". Cu cat ai mai multe posibilitati cu atat ai mai multe sanse. Eu nu cred ca tu nu ai fost tentat sa incerci toate trucurile si noutatile aparute in materie! Esti prea "vechi" in C&R si cu mult mai multa experienta fata de altii ca noi, si asta am vazut-o chiar online, dar asta poate o discutam la primavara pe balta! Sper ca nu te supara remarca, dar cred ca in sportul asta nu conteaza sau nu o sa mai conteze mult cantitatea ci calitatea, sa asteptam si o sa vedem.
O seara placuta.
P.S.: Apropos modelul de cleste de sertizat l-au avut cei de la Aquamania si Energofish (asta o stiu din sursa sigura).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 02 Dec 2010, 22:26 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Uite niste modele care au existat pe piata la noi, cred acum vreo patru - cinci ani, unele mai exista si acum dar sunt pentru bride simple, au si cei de la Fox si Gardner. Pe mine ma interesa doar acel tip deoarece l-am incercat de la un prieten care l-a luat din Ungaria si brida dubla se strange perfect pe orice material de forfac de crap.


Fişiere ataşate:
fl-patent-multifunctional-4178-2.jpg
fl-patent-multifunctional-4178-2.jpg [ 99.74 KiB | Vizualizat de 23430 ori ]
Mustad.jpg
Mustad.jpg [ 15.61 KiB | Vizualizat de 23430 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 03 Dec 2010, 10:03 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
kepsa :
Da George din anumite puncte de vedere poate ai dreptate, dar de ce sa nu depasim cantitatea si sa ne multumim si cu calitatea. Eu poate sunt sau vreau sa devin un perfectionist sau vreau sa testez tot ce se poate si este nou. Cum au facut altii cu mult timp in urma. De exemplu la ultima partida am avut ocazia sa testez un Torrix si crede-ma mi-am schimbat multe cu privire la C&R si la cum se abordeaza acest sport. Pe tema asta sunt multe de discutat. Eu stiu ca ai dreptate si cum spunea cineva: "... prefer sa fiu un pescar norocos decat unul a toate stiutor ..." sau ceva de genul asta. Important este, cred eu, sa te intereseze tot ce este nou, sa incerci sa creezi si sa modernizezi, nu numai sa te plafonezi la "ceea ce este" sau "merge si asa" sau "respecta monotonia". Cu cat ai mai multe posibilitati cu atat ai mai multe sanse. Eu nu cred ca tu nu ai fost tentat sa incerci toate trucurile si noutatile aparute in materie! Esti prea "vechi" in C&R si cu mult mai multa experienta fata de altii ca noi, si asta am vazut-o chiar online, dar asta poate o discutam la primavara pe balta! Sper ca nu te supara remarca, dar cred ca in sportul asta nu conteaza sau nu o sa mai conteze mult cantitatea ci calitatea, sa asteptam si o sa vedem.
O seara placuta.
P.S.: Apropos modelul de cleste de sertizat l-au avut cei de la Aquamania si Energofish (asta o stiu din sursa sigura).



Doamne fereste cum sa ma supar :D,sunt de parere ca fiecare pescar ca si stil,abordare,strategie etc,este produsul preferintelor pe care le are in materie de pescuit,al etapelor prin care a trecut,a trecutului,a experientei pe care a acumulato in timp,a felului in care interpreteaza pescuitul din toate punctele de vedere etc.Este normal ca parerile sau opiniile mele si nu numai cu privire la diferite aspecte sa para rigide si asta datorita faptului ca etapa la care m-am oprit de 3-4 ani este latura competitionala,care in functie de valentele pe care le ai incepi sa ai alta mentalitate si sa vezi altfel lucrurile si de ce nu sa faci diferenta intre latura comerciala si lucrurile care intradevar conteaza.

La ce te referi cand spui calitate in detrimentul cantitatii.

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 03 Dec 2010, 10:23 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
"La ce te referi cand spui calitate in detrimentul cantitatii."

M-am referit la faptul ca eu cred ca preferi sa prinzi pesti mari - si aici intervine calitatea tuturor operatiilor si abordarilor C&R, daca ma insel corecteaza-ma/sfatuieste-ma.
Ah, si inca ceva, George cine nu intreaba, discuta, etc., nu invata si nu afla niciodata, corect?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 03 Dec 2010, 16:25 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
kepsa :
"La ce te referi cand spui calitate in detrimentul cantitatii."

M-am referit la faptul ca eu cred ca preferi sa prinzi pesti mari - si aici intervine calitatea tuturor operatiilor si abordarilor C&R, daca ma insel corecteaza-ma/sfatuieste-ma.
Ah, si inca ceva, George cine nu intreaba, discuta, etc., nu invata si nu afla niciodata, corect?



Ce te face sa crezi ca folosind o montura simpla , fara prea multe "briz-brizuri" .. nu poti prinde peste mare ? Mai degraba conteaza localizarea si prezentarea momelii .

In ultima perioada au aparut foarte foarte multe produse care din punctul meu de vedere sunt ineficiente si inutile , sunt scoase pe piata doar de dragul marketing-ului .

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wychwood carp crimps
MesajScris: 03 Dec 2010, 17:09 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
In ultima perioada au aparut foarte foarte multe produse care din punctul meu de vedere sunt ineficiente si inutile , sunt scoase pe piata doar de dragul marketing-ului .

? - eu cred ca, componentele unui forfac iti usureaza diversificarea monturilor. Cei care au inventat/dezvoltat aceste produse sa fii sigur ca nu sunt novici in C&R!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România