Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 24 Mai 2010, 20:11 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 11:45
Mesaje: 109
Localitate: PLOIESTI
Eu zic ca inainte de a cumpara lansetele, sa le testezi, daca ai posibilitatea, undeva.
Numai dupa aceea iti poti da seama care se potriveste cel mai bine stilului tau de pescuit.
Si eu urmaresc sa-mi achizitionez pe viitor un set de lansete de 3,9m si 3,5lb (actiune parabolica de preferat). Am in vizor mai multe modele, dar sper sa le pot testa inainte de al le cumpara.

_________________
Constantin Ionut Bogdan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Mai 2010, 07:42 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2010, 20:33
Mesaje: 2045
Localitate: bucuresti
inka nu stiu ce sa imi iau.
ajutati-ma..

_________________
http://airsoft-outlet.ro/

0765242945-Florin Pocris


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Mai 2010, 08:04 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
CIB :
Eu zic ca inainte de a cumpara lansetele, sa le testezi, daca ai posibilitatea, undeva.
Numai dupa aceea iti poti da seama care se potriveste cel mai bine stilului tau de pescuit.
Si eu urmaresc sa-mi achizitionez pe viitor un set de lansete de 3,9m si 3,5lb (actiune parabolica de preferat). Am in vizor mai multe modele, dar sper sa le pot testa inainte de al le cumpara.


Salut Ionut,
As dori sdi eu un sfat: am trei Big Baitrunner si vreau sa-mi cumpar niste "bete" 3,90/3,5 lbs bune si ieftine :D , in limitele posibilitatilor, sunt o gramada f. bune dar scumpe, dar mai important este faptul sa se echilibreze bine cu mulinetele, ai vreo idee. Acuma, ai dreptate cand spui ca-i bine sa le testezi inainte dar este cam dificil, nu?
Merci anticipat de sfat! O zi minunata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Mai 2010, 08:39 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 11:45
Mesaje: 109
Localitate: PLOIESTI
Salut Bogdan,

Eu m-am orientat la niste lansete in jur de 300 - 400 Ron.
Astea ar cam fi:
- CHUB Rod Outkast 3,9M 3,5lbs ~ 440 RON/buc.
- CHUB Snooper Carp 3,9M 3,5lbs ~ 300 RON/buc.
- DARK JEWEL 3,90m 3,5Lbs ~ 220 RON/buc. - produsa de SERT. Dar deocamdata nu au adus-o in Romania. M-am interesat la MIMTEAM si o vor aduce in curand. Arata destul de bine, o poti vedea in catalogul sert pe 2010.
Eu am acum niste Sert Authority de 3,6m si 3lbs si pot sa spun ca pe Chiroiu au fost foarte bune.
Aruncam cu fir de 0,35 si plumb de 90g in jur de 85m, cu opritul firului in clipsul mulinetei, altfel dadeam pe malul opus (mi s-a intamplat de vreo cateva ori).
Acum depinde si de ce buget ai. Si mie imi fac si alte modele cu ochiul, dar in ultimul timp nu prea mai am mult timp pentru pescuit, deci nu prea se merita sa fac o investitie foarte mare, cu toata ca mi-as dori sa fiu in fiecare saptamana pe balta.
Dar am ceva proiecte in desfasurare care necesita un buget destul de mare si nu prea mai raman bani pentru alte cheltuieli.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

_________________
Constantin Ionut Bogdan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Oct 2010, 12:05 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Dintre cei care cunosc aceste lansete, niste detalii ar fi bine venite :)
-HAKUYO MTX 12 (3,92 M - 4 Lbs)
-HAKUYO MTX 14 (3,90 M - 3,75 Lbs)
-HAKUYO PRO ROYALE 3,90 M - 4 Lbs
Multumesc.

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Oct 2010, 16:58 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
HAKUYO MTX 12 (3,92 M - 4 Lbs)

eu pe astea le am de doi ani si sunt multumit de ele in continuare . Au inel de 40 . Am 7 bucati si in iarna asta schimb toate inelele cu unele mai usoare si ultimele 3 le vreau cu o singura "talpa". O sa schimb si mandrinele cu unele de plastic mai usoare.

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Oct 2010, 17:16 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Merci Iulian.
Inele cu o singura talpa ( inafara celui de plecare) si mandrine de plastic au parca MTX 14 doar ca blancul parca a fost intarit.
Lansetele nu devin mai sensibile in sensul ca inelele avand doar un singur picior se indoaie mai usor in caz de neglijenta?

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Oct 2010, 17:32 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
gimi_mures :
Merci Iulian.
Inele cu o singura talpa ( inafara celui de plecare) si mandrine de plastic au parca MTX 14 doar ca blancul parca a fost intarit.
Lansetele nu devin mai sensibile in sensul ca inelele avand doar un singur picior se indoaie mai usor in caz de neglijenta?


-----------------Au incercat ei ceva dar cand au venit cu "intaritul" adica au mai bagat un strat de carbon au ridicat si greutatea batului mai mult si sunt "pari". Asa este se indoaie mai usor inelele dar castigi mult. Mai usor dar cel mai important este ca zone "moarta" adica zona unde blankul nu se indoaie din cauza talpilor de la inele este mult mai mica . In aruncare se diminueaza mult din "balans" cand arunci si farful lansetei revine mai repede la forma "dreapta". Cu cat se "balanseaza" mai mult in aruncare cu atat o sa arunci mai putin.

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 31 Oct 2010, 19:26 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Sunt perfect de acord cu tine ca cu cat se balanseaza mai putin cu ata arunci mai mult, ceea ce am inteles insa din ce ai zis tu e ca lipsa piciorului de la inele reduce zona moarta lanseta se indoaie mai mult rezultand astfel si un balans mai mare la aruncare ( nu este bine) nu?......sau mi-a scapat mie ceva :-?

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 01 Noi 2010, 19:56 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
ok ..sa mai explic o data :D

Inelele cu o singura talpa au portiunea de "lipeala" mult mai mica decat cu cele cu doua talpi si blankul cand se curbeaza lucreaza mult mai bine fiind zonele "moarte" (rigide) mult mai mici .

Inelele cu o singura talpa sunt mai usoare decat cele cu doua talpi si te ajuta ca "balansul" este mai mic in lansare.

ps. Vorbesc de inele de calitate "sic"-Fuji si Kingan si le gasesti pe site-ul energo fish si daca ai un prieten le poate scoate cu 30% mai putin decat pretul afisat ;;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România