Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 01 Noi 2010, 20:06 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
Ok.Asa da ;)
Inelele de 50 nu iti plac pe blancul de la hakuyo?

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 01 Noi 2010, 20:19 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
gimi_mures :
Ok.Asa da ;)
Inelele de 50 nu iti plac pe blancul de la hakuyo?


---------

Pai cu cat mai mari cu atat mai grele e principiul ;;) . consider ca inelul de 50 este o chestie comerciala si nu ma ajuta cu nimic in plus si doar ma incurca mai mult la transport ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 01 Noi 2010, 20:21 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
iulian petre :
gimi_mures :
Ok.Asa da ;)
Inelele de 50 nu iti plac pe blancul de la hakuyo?


---------

Pai cu cat mai mari cu atat mai grele e principiul ;;) . consider ca inelul de 50 este o chestie comerciala si nu ma ajuta cu nimic in plus si doar ma incurca mai mult la transport ;)

Eu cred ca inelul de 50 ajuta dar nu pe orice blanc si nu cu orice mulineta.

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 07:35 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Inelul de 50 ** se foloseste si este necesar in special la lansetele de casting, cele de 40 ** sunt bune pe aproape orice lanseta pentru pescuitul crapului. Cred ca mai importanta este distanta dintre mulineta si primul inel care trebuie sa fie de cel putin 90 cm.
Apropos, George a avut o discutie cu Vlad Pavlovici la o sedinta demonstrativa de casting, pe care am vizionat-o ieri la Infopescar, foarte interesanta, despre aruncarea peste cap si peste umar. El va poate spune mai multe despre acest aspect deoarece la sfarsit s - au pus cateva intrebari exact legate de acest aspect si nu numai:
1. Marimea primului inel.
2. Distanta optima pana la primul inel.
3. Lungimea lansetelor in functie de inaltimea pescarului.
4. Tipul de plumb pentru distanta in functie de timp: cu sau fara vant.
5. Tipul de mulinete folosite si marimea tamburului.
6. Pozitia plumbului inaintea aruncarii peste umar sau peste cap.
7. Pozitia si miscarea corpului inainte, in timpul si dupa executarea aruncarii.
8. trransferul de greutate in timpul aruncarii.
9. Rectificarea miscarii bratelor si picioarelor in timpul aruncarii pentru obtinerea distantei si a traiectorii dorite.
Etc., nu imi mai amintesc si alte aspecte.
A fost foarte educativa emisiunea, la care au mai participat printre altii si Marian, pe ceilalti din pacate nu i - am recunoscut. Cred ca era din perioada de cand faceau parte din CarpZone sau ceva de genul asta (corectati - ma daca gresesc), dar nu asta - i important! Rezultatul testului si raspunsurile la intrebari. Poate daca s-ar putea sa facem rost de aceasta emisiune sa o punem si la noi pe forum ca din ea avem foarte multe de invatat. Cred ca George imi va da dreptate referitor la aceasta sedinta tehnica de casting.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 07:41 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Apropos, Big Fish printre altele poate organiza sedinte demonstrative de casting cu diferite marci de lansete pentru a fii testate, avandu-l ca mentor pe Vlad Pavlovici: http://www.bigfish.ro/articole/testari-lansete/
Cred ca ar fii interesant pentru cei interesati sa se organizeze o astfel de sedinta demonstrativa.
Ar intra la categoria atelier, :D !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 17:11 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 16:46
Mesaje: 50
Localitate: Tg Mures
kepsa :
Inelul de 50 ** se foloseste si este necesar in special la lansetele de casting, cele de 40 ** sunt bune pe aproape orice lanseta pentru pescuitul crapului. Cred ca mai importanta este distanta dintre mulineta si primul inel care trebuie sa fie de cel putin 90 cm.
Apropos, George a avut o discutie cu Vlad Pavlovici la o sedinta demonstrativa de casting, pe care am vizionat-o ieri la Infopescar, foarte interesanta, despre aruncarea peste cap si peste umar. El va poate spune mai multe despre acest aspect deoarece la sfarsit s - au pus cateva intrebari exact legate de acest aspect si nu numai:
1. Marimea primului inel.
2. Distanta optima pana la primul inel.
3. Lungimea lansetelor in functie de inaltimea pescarului.
4. Tipul de plumb pentru distanta in functie de timp: cu sau fara vant.
5. Tipul de mulinete folosite si marimea tamburului.
6. Pozitia plumbului inaintea aruncarii peste umar sau peste cap.
7. Pozitia si miscarea corpului inainte, in timpul si dupa executarea aruncarii.
8. trransferul de greutate in timpul aruncarii.
9. Rectificarea miscarii bratelor si picioarelor in timpul aruncarii pentru obtinerea distantei si a traiectorii dorite.
Etc., nu imi mai amintesc si alte aspecte.
A fost foarte educativa emisiunea, la care au mai participat printre altii si Marian, pe ceilalti din pacate nu i - am recunoscut. Cred ca era din perioada de cand faceau parte din CarpZone sau ceva de genul asta (corectati - ma daca gresesc), dar nu asta - i important! Rezultatul testului si raspunsurile la intrebari. Poate daca s-ar putea sa facem rost de aceasta emisiune sa o punem si la noi pe forum ca din ea avem foarte multe de invatat. Cred ca George imi va da dreptate referitor la aceasta sedinta tehnica de casting.

Am vazut-o de mai multe ori ;), interesanta.
O am si inregistrata.....se poate pune oare pe site fara permisiunea realizatorului...o am inca de cand se difuza infopescar pe OTV.

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 19:26 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
eram si io acolo dar la stilul meu de aruncare nu s/a riscat sa-mi dea o lanseta sa incerc =)) . Atunci tot a reusit sa rupa un bat ....cineva :-\

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 19:47 
Neconectat
User GL

Membru din: 17 Ian 2010, 23:43
Mesaje: 397
cum spune si iulian nu prea au vrut sa ne dea lansetele sa le incercam ... probabil din cauza ca piticu ( Catalin Duta ) a dat de pamant cu un NCS si ia rupt varful ..

nu am vazut diferente la stiluri de aruncare sa dea mai mult ca mine cu Torrix si aerotechnium ....

la concursul de la Darvari de casting la care a participat si Mark Hutchinson i-am rugat pe cei de la Big Fish sa mi dea sa incerc si eu un Hi-S200 ( mentionand ca sunt interesat de achizitia lor ) si nu au vrut ....NO COMMENT


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 19:50 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Ciudat Mariane, cu toate ca la ei pe site scriu cu totul altceva.
Dar cine stie ce sa mai crezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie lansete...
MesajScris: 02 Noi 2010, 22:14 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
Ciudat Mary,
Mie mi-au spus ca pot incerca ce vreau eu. Oricum (fara sa fac reclama) e singurul magazin din care cumpar cu incredere ca totul este original (cu toate ca e mai scump). Am luat multe "tepe" cautand mai ieftin.

_________________
Aventurile mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România