Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 22 Iun 2011, 12:15 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
In urma discutiilor de pe diferite forumuri si in special dupa ce am vazut postarea d-lui Iulian Petre care sugera o reteta ieftina pentru partide scurte de placere avand la baza un mix ieftin din pelete de furajare pentru pesti am decis sa fac cateva kg de bile ieftine intrucat pretul de aprox.50 ron pe un kg de bile bune ready-made nu ma "coafeaza" deloc ;) Asadar va rog sa-mi acordati cateva sfaturi la urmatoarea reteta :
PARTE SOLIDA:
1.pelete crestere crap (Extru-Can Crap) 5 kg : 30% proteina bruta (mai mult de origine vegetala decat de origine animala,au culoare crem )
2.pelete crestere pastrav (Extru-Can Pastrav ) 5 kg : 47 % proteina bruta (mai mult de origine animala,au culoare maro-inchis si miros puternic a peste)
*peletele vor fi macinate in blender (sper sa mearga ca daca voi fin nevoit sa le bag la rasnita ma apuca a doua zi si nu termin :) )
3.robin red 100 g
4.Mei 1kg (50% macinat -50% intreg)
5.Canepa macinata 1kg (aici am o dilema...sa o prajesc putin inainte sau nu ? )
6. GLM 4 linguri ...in linguri mi-a spus angajatul lu' Bogdan Dragan la furnizarea produselor (mentionez ca totul a fost luat de la magazinul sau , cu exceptia peletelor)
7. Betaina 100 g (doar la cele solubile,adika jumatate din cantitatea de mix = 6 kg)
8.Lapte praf 500g (doar la solubile)
-mai am 1 kg de srot de soia...oare isi gaseste locul in gramada ?!?

PARTE LICHIDA:
1.CSL 500 ml
2.Minamino pure 250 ml
3.Multiamino PPC 250 ml
4.Liver Liquid 250 ml
5.Aroma S&O 100 ml
6.Aroma Pruna 50 ml
*nu a mai fost buget si de Ulei de piper negru...credeti ca e neaparat nevoie sau poate fi inlocit cu ceva mai ieftin sau la cantitate mai mica ca pentru 20 de picaturi trebuia sa iau un flacon de 45 de lei.
7.sirop de porumb dulce pentru solubile 500 ml (in caz ca nu e de ajuns mai completez cu lapte de porumb facut acasa din zahar) si oua pentru tari.

Estimez ca o sa iasa aprox.18 kg de bile la aprox 20 ron/kg asta daca voi pastra proportiile afisate

Credeti ca ar mai fi ceva de adaugat ? sau de eliminat ?

Multumesc anticipat.

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 22 Iun 2011, 18:58 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 25 Dec 2010, 09:37
Mesaje: 18
Localitate: DEVA
rebel_carp, mai ai nevoie de citeva elemente pentru a crea un mix din ceea ce ai tu mai sus si neaparat sa ajustezi cantitatile din fiecare, asa incit sa se lege aluatul.(pentru asta va trebui sa faci mai multe incercari)
-Iti lipsesc pina acum fainurile de legatura. Ceea ce ai tu acolo nu se va lega niciodata in formatul acela.
Chiar daca peletele macinate au o parte de liant integrat in ele , mai ai nevoie fainuri de legatura si fainuri care sa dea masa mixului.
-Laptele praf nu este nevoie sa il folosesti in aceasta perioada si in acest mix.
Semintele intregi le vei adauga doar daca constati ca la gata, mixul suporta asemenea particule.
- Partea lichida o poti scoate din ceea ce ai tu acolo, insa pentru 18 kg de solubile ai nevoie de peste 5,0 litri de lapte de porumb.
- Mai ai nevoie si de un ulei integrat in partea lichida (proportie 10,30 ml /kg, functie de cit de uleios iti iasa mixul) care sa ajute la rulaj, altfel se vor lipi bilele de masa de rulat.

_________________
CSP"FREE CARP"DEVA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 22 Iun 2011, 23:21 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
Multumesc Seby pentru ajutor.
Intrebari daca se poate:
1-am la dispozitie urmatoarele fainuri :srot de soia macinat fin,gris de grau,faina de porumb,faina de grau...care ar fi indicat de folosit si in ce proportii pentru a crea masa si a lega mixul?
2-De ce nu lapte praf?
3-solubile voi face doar din 6 kg de mix si o sa adaug lapte de porumb pana la consistenta optima.In ce masura afecteaza rezultatul final faptul ca folosesc zahar invertit ca sa completez necesarul de lapte de porumb?
4-Ce ulei imi recomanzi sa folosesc pentru a inlesni rularea?
Raman dator de bere ! :D

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 23 Iun 2011, 10:22 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 25 Dec 2010, 09:37
Mesaje: 18
Localitate: DEVA
Daca tii neaparat sa faci boilesuri din ceea ce ai deja si nu mai vrei sa bagi bani o sa ai ceva de munca pina reusesti sa faci un mix care sa se ruleze (din ceea ce ai tu ca materiale de lucru.)
Oricum mixul ce va rezulta va fi unul care va trebui sa il malasexi (framinti bine)si cred ca abia a doua zi sa fie bun de rulat. Mixul contine multe parti uleioase (peletele ambele,cinepa) si din aceasta pricina va absorbi greu lichidele .


1. srotul de soia contine prea multe particule gen tarita care nu va ajuta foarte mult, decit poate daca il macini foarte foarte fin. (gen faina alba) altfel nu va ajuta la legare, din contra va face mixul sfarimicios.
-Faina de porumb este buna
-Grisul isi face treaba doar pentru bilele fierte nu si la cele solubile.El lucreaza cind este fiert, expandeaza si intareste boilesul.
-Faina de griu este un hidroabsorbant, insa poate face mixul lipicios in cantitati mai mari decit este necesar.
-Poti face un amestec din acestea in parti egale (in prima faza, urmind ca din teste sa modifici proportiile) ,pina la 50 la suta pe kg de mix.

2. laptele praf poate fi adaugat mixului dar nu este obilgatoriu in perioada calda.
3. nu stiu ce si cum este cu zahar invertit, asa incit sa ma pot pronunta.
4. poti folosi ulei de cinepa , ulei de porumb , ulei de peste. recomandat ar fi un ulei de peste. Atentie la cit de uleios iese mixul ! s-ar putea sa nu ai nevoie de ulei de nici un fel .. Iti vei da seama de acest lucru daca la rulare bilele ies de pe masa fara ca pe aceasta sa ramina urme lipicioasa asa incit la 3,4, batoane rulate sa fii nevoit sa o stergi, iar bilele sunt lucioase.Daca in schimb se va lipi de masa, vei lua mixul inca o data la framintat adaugind treptat ulei, pina nu se mai lipeste de mina.
Aaa, inca ceva ! incearca si inlocuieste aroma de pruna cu aroma de ficat, se preteaza mai bine la acest gen de mix.

_________________
CSP"FREE CARP"DEVA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 23 Iun 2011, 10:34 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
Multam fine !
o sa tin cont de sfaturile oferite,o sa fac totul treptat,experimental si in cantitati mici ca sa pot sa le dreg pana la calitati optime...ma duc sa iau ulei de peste si ma apuc de treaba...va tin la curent cu rezultatele dupa faza de rulare si bineinteles cu rezultatul final dupa data de 2 iulie cand revin de pe Chiroiu 4.
Inca odata multumesc pentru amabilitate !
Respect.

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 28 Ian 2012, 12:07 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
pana la urma cat de ieftine le/ai facut ?

Eu cred ca nu este o "reteta" ieftina :)) si nu cred ca sunt pentru Chiroiu ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 28 Ian 2012, 12:40 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2010, 09:30
Mesaje: 511
EUGEN EU MOMENTAN LUCREZ LA O RETETA DE BILE SI CU TOATE INGREDIENTELE BUNE CARE SE FOLOSESC IN MIXURILE CONSACRATE SI NU NUMAI SI TOT IES MAI PUTIN CA TINE (UNDEVA IN 15 18 LEI KG DE BILE )DAR IN CANTITATE MARE (80 KG).
ASA CA NU FACI MARE AFACERE

_________________
PATE FLORIN 0732296443


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 28 Ian 2012, 12:45 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Poate ne zici si noua ce folosesti la construirea unei bile de scoti bile asa ieftine ??? :-\ :-\ .

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 28 Ian 2012, 12:50 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2010, 09:30
Mesaje: 511
iulica am gasit multe ingrediente la saci de 20 de kg la pret f f bun
cum ar fi fainurile de peste 2 feluri la saci de 50 kg la un pret de nimic
gelul de zer la 5 lei kg
laptele praf tot la fel
si multe altele
plus ca partea lichida
o am la bidoane mari de 2 litri :ymhug: :ymhug: :ymhug:

_________________
PATE FLORIN 0732296443


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor reteta bile ieftine pentru Chiroiu4
MesajScris: 28 Ian 2012, 12:55 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
pate florin :
iulica am gasit multe ingrediente la saci de 20 de kg la pret f f bun
cum ar fi fainurile de peste 2 feluri la saci de 50 kg la un pret de nimic
gelul de zer la 5 lei kg
laptele praf tot la fel
si multe altele
plus ca partea lichida
o am la bidoane mari de 2 litri :ymhug: :ymhug: :ymhug:


-------

partea lichida la doi litrii este apa plata ?? :))


la mix merge unul mai ieftin dar nu cred ca ajungi sub 10 lei pe kg la care mai adaugi Robin red 10% si ai crescut deja la 15 lei pe kg


La astea mai adaugi minim aroma ,csl ,nutramino ,lapte p. si cred ca ai depasit 18 lei pe kg ....cu mult ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România