Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 00:13 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
@jack the ripper

Nota 10 pt abordare si pentru raspunsul constructiv , felicitari! . :-bd

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 00:16 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Da, raspunsul tau ma pune un pic pe ganduri, insa nu mai mult decat semnatura ta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 07:33 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
oricum daca te apuci de "teste" incearca sa nu depasesti 8 mlde aroma pe kg (in total daca folosesti mai mult de una )....daca este doar una 5 ml este suficient .

Laptele de porumb nu indulceste chiar asa tare bilele mai ales daca bagi in mix si niste sare .

Am incercat sa fac si eu diferite teste si sa-mi personalizez o reteta de mix dar mi-am pierdut rabdarea mai ales ca am ajuns la un cost pe kg destul de mare .(asa ca combin direct mixurile de pe piata sa-mi personalizez o reteta).

Ce-a mai mare smecherie acum este sa cumperi diferite pelete de furajat pestele care au de toate in ele si sa le "toci" . La 5 lei kg de pelete chiar este o smecherie . ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 08:19 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
1.Mixul primei retete s-a nascut in felul urmator: la un moment dat am citit un articol (nu mai stiu care, il voi cauta) in care una dintre idei era ca nu poti pune prea mult dulce intr-o nada. I plus, in tot ce am citit, dulcele ionizeaza in apa, modificant ph-ul, iar crapul detecteaza aceste modificari de ph si le inspecteaza. Totodata am inteles ca sunt anumite arome pe care poti sa le supradozezi fara nici un fel de problema (mai ales arome pe baza de esteri). Iar fulgii de porumb creeaza o crusta "cool" pe suprafata boiliesului in timp. Asadar, am vrut sa fac o bila cu gust de carne si cu gust dulce, cu o aroma principala (crabul) care sa mearga cu carnea, o aroma secundara (tutti fruti) care sa mearga cu dulcele iar ca bonus n-butiricul care pute de nu-ti vine sa crezi (trebuie sa gasesc un loc unde sa le fac pentru ca sotia e gravida hahaha - tot ce ii lipseste este mirosul de bile de 'casa').
2. Cea de-a doua reteta a fost gandita pe baza de carne fara nici un fel de adaos de aroma, iar grisul in exces este pentru a ajuta la rulaj (sa compenseze micropeletele si germenii de grau). Faina predigerata, vitamealo, germenii si peletele sper sa faca bila solubila chiar daca sunt fierte. Iar legat de ulei (in principiu peste), tinand cont ca sunt 50ml la kg mix si uleiul este pentru iarna (nu se intareste cu temperatura), nu cred ca e in exces. Germenii de grau consider ca dau textura. Aceastsa bila (inclusiv partea lichida) asigura un continut de proteina de aprox 25-30% adica exact cat trebuie.

Legat de amprenta bilelor, iar sunt pareri pro si contra: unii spun ca le asociaza cu mancarea, altii spun ca in timp le asociaza cu pericolul. Deci, in orice privinta, plecand de la arome si pana la ph sunt pareri pro si contra. Tocmai de aceea am decis sa le incerc eu pe toate, chiar si ceea ce nu recomanda nimeni.

@iulian - singura problema este ca nu cred ca poti macina peletele suficient de fin in asa fel constituie singure mixul. Altfel, mi se par sursa perfecta, doar au fost gandite pentru nutritia pestilor.

Oricum, parerea personala formata pana acum este urmatoarea: bilele pot fi formate foarte simplu si sa fie la fel de prinzatoare ca orice alta bila. Adica trebuie o baza (fishmeal sau birdfood) care sa asigure valoarea nutritiva, o textura (ceva seminte), si un agent de legatura cu sau fara aroma in functie de marimea pestelui dupa care te duci. Aminoacizii cred ca sunt esentiali doar in situatia in care e presiune foarte mare asupra pestelui (ex: concurs). Altfel, poti prinde foarte bine peste si cu mix de pelete plus bile ready-made (sparte si intregi) stropite initial cu ceva pentru activare. Dar asa suntem noi pescarii, ne place sa ne complicam, si sa uitam de mamaliga :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 12:27 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
se macina usor peletele cu o rasnita de cafea mai buna . Cred ca o sa cumpar o "moara electrica" pentru ca sa pot macina cantitati mai mari .

mai pui betaina ,robin red si niste gris si faci mixul . Te costa in jur de 7 lei kg :-o

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 16:06 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Daca vrei putem sa ne "combinam" pentru moara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 16:55 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
lii3000 :
Daca vrei putem sa ne "combinam" pentru moara.


-------

pai care o fi buna?


http://euro2.ro/agricultura-si-animale- ... c-c-65_112

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 18:33 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
eu as merge pe asta insa dupa cum scrie acolo sita e de 2.5mm si ma gandesc ca nu iese destul de fin.


http://euro2.ro/agricultura-si-animale- ... eale-p-180


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 19:24 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 19 Apr 2010, 12:47
Mesaje: 26
lii3000 :
Da, raspunsul tau ma pune un pic pe ganduri, insa nu mai mult decat semnatura ta...

N-am inteles ce ai vrut sa spui aici!

_________________
"Unde am gresit? Unde am gresit?...ahaaa cu asta, eu, maine, voi prinde monstrul!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte de porumb
MesajScris: 10 Feb 2011, 19:28 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
jack the ripper :
lii3000 :
Da, raspunsul tau ma pune un pic pe ganduri, insa nu mai mult decat semnatura ta...

N-am inteles ce ai vrut sa spui aici!



Raspunsul tau ma pune pa ganduri in sensul ca nu stiu daca sa ma chinui sau sa merg pe retete consacrate, iar legat de semnatura ta:

"Unde am gresit? Unde am gresit?...ahaaa cu asta, eu, maine, voi prinde monstrul!"

Asa voi ajunge eu dupa vreo cateva sezoane de teste. Sunt inginer, imi pare rau, e un pic mai greu cu exprimarea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România