Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 12:59 
Neconectat
User nou

Membru din: 18 Ian 2010, 01:35
Mesaje: 32
Localitate: brasov
Pun si eu citeva retete testate de mine si cu care am avut satisfactii mari,la arome fiecare poate pune ce aroma crede el. Pun la inmuiat 5 kg de porumb uscat intr-o galeata de 10 litri, pun peste el apa, cu cativa cm mai sus decat nivelul porumbului, adaug o jumatate de litru de palinca, 500-700g de melasa, o lingurita de sare, aminoacizi conform dozajului recomandat de producator (eu folosesc amino capsuni de la carp trend, 50g), atractant (eu folosesc atractant pentru porumb tot de la carp trend, 100ml), spirulina 10 mg. Boabele pentru carlig, le tin intr-un dip facut din 1 parte atractant pentru capsuni, carp trend si 1 parte palinca.

Alta reteta pentru primavara (apa rece)

5 kg de porumb uscat, apa cat sa-l acopere si completez pe masura ce scade, 50-60 g de praf de usturoi, aroma de usturoi (carp trend), 2-3 picaturi de ulei de piper (nutrabaits), 3-400 g melasa, o lingurita de sare, atractant spice (carp trend) 100g, spirulina 10mg. Merge foarte bine daca la 12 ore de la inmuiere il fierbeti 15-20 min.

Reteta de vara

5 kg de porumb, aroma (preferabil fructe/dulce) in functie de dozajul recomandat de producator, eu folosesc august sau crapi mofturosi de la carp trend dar poate fi orice aroma, 700g de melasa, o lingurita de sare, aminoacizi (amino capsuni, 60g), atractant dulce (amino attract sweet) de la carp trend, spirulina 10 mg,

Reteta de toamna

5 kg de porumb, aroma "grea", squid, scoica, peste (de orice fel), atractant (carp trend amino attract - animal), glm extract, o lingurita de sare, 300g melasa, spirulina 10 mg. Este o reteta excelenta pentru toamna, pana tarziu.

Puteti foarte bine sa folositi si boabele de porumb conservate care se gasesc in comert. Sunt foarte bune si s-au prins foarte multi crapi cu ele.

_________________
Iubiti si protejati *NATURA*cu tot ce tine de ea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 13:25 
Foarte interesante retetele. Am insa o intrebare, de unde iei spirulina? Si pe mine ma intereseaza.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 15:34 
Neconectat
User nou

Membru din: 18 Ian 2010, 01:35
Mesaje: 32
Localitate: brasov
Imi facea rost un prieten,dar acum e plecat din tara si trebuie sa caut alta sursa.

_________________
Iubiti si protejati *NATURA*cu tot ce tine de ea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 15:46 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 11:45
Mesaje: 109
Localitate: PLOIESTI
Spirulina parca se gaseste in farmacii ca supliment alimentar pentru sportivi si nu numai!
Stiu ca era sub forma de pastile.

_________________
Constantin Ionut Bogdan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 15:49 
Neconectat
User nou

Membru din: 18 Ian 2010, 01:35
Mesaje: 32
Localitate: brasov
ai dreptate,eu am noroc ca fratele meu e sportiv si cel care ai facea rost imi aducea si mie.

_________________
Iubiti si protejati *NATURA*cu tot ce tine de ea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:09 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
Fratilor sa nu mai zica nimeni ca noi suntem niste boschetari, niste pierde timp, niste neica nimeni [-x Daca ar stii sau macar ar banui cei care fac aceste afirmatii, ca pe langa:geografie, topografie,acvaristica,rezistenta fizica,teoria probabilitatii,meteorologie,astronomie,(vezi fazele lunii) noi stapanim si punem in aplicare si CHIMIA (cea care asigura 80% din hrana omenirii) cred ca in momentul cand ar vedea un pescar, mai ales cei cu rezultate demne, ar avea tot respectul ^:)^
Cele postate nu sunt un pamflet-sunt o realitate pe care o stiti si voi foarte bine :-B

Iubiti natura,merita :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 27 Ian 2010, 19:34 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
teddy :
Foarte interesante retetele. Am insa o intrebare, de unde iei spirulina? Si pe mine ma intereseaza.

Spirulina o cumperi din mag.de ,,musculosi,,
Acibetul din mag. sau depozite veterinare.Insa la spirulina ai grija,citeste despre ea,fiind un extract natural e foarte buna cu dozajele minime ;) Eu mai am putin,dar sa vorbesc cu veterinarul care l am avut la pet shop,daca are te rezolv \m/
Daca termin porumbul ati trimit 8 monstre sa ma pomenesti. :)]

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 27 Ian 2010, 20:39 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 15:27
Mesaje: 111
Localitate: Bucuresti
@dragan claudiu
in "retetele" tale pomenesti de Carp Trend :-o ....si pomenesti degeaba. A fost firma lui Iliuta Goian acum vo' 5-6 ani....si a "functionat" pe piata cam 1 an dupa care...sa topit. :))
De ce nu zici mai bine ca ai dat copy-paste la "retete"?? ;)) :-@

of mama, pescarii astia ;)) ;))

_________________
Cristian Surdu
mosharu carpfishing team

Crap-One
producator accesorii pescuit
http://www.crap-one.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 27 Ian 2010, 21:08 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Pe acesta cale fac un apel la toti cei care copiaza articole sau retete,sa puna si sursa articolului sau a retetei ;) .

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Retete porumb
MesajScris: 28 Ian 2010, 01:23 
Neconectat
User nou

Membru din: 18 Ian 2010, 01:35
Mesaje: 32
Localitate: brasov
Imi cer scuze domnule Mosharu, ca am dat copy- paste,dar eu folosesc aceste retete demult,nici nu mai stiu de pe ce site le-am luat, nici nu m-am obosit sa caut toate cele necesare pentru reteta de la carp trend,ci am luat de la alte firme. eu am vrut ca si cei care nu stiu sa-si prepare porumbul, sa incerce citeva retete si cele necesare pentru reteta le poate gasi in orice magazin de specialitate de la N ..firme. Eu am iesit cu retete.... dumneavoastra domnule Mosharu .....??? poate ne dati si noua citeva retete bune. asteptam cu nerabdare... :-?

_________________
Iubiti si protejati *NATURA*cu tot ce tine de ea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România