Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pellete
MesajScris: 25 Ian 2010, 19:55 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:39
Mesaje: 77
Localitate: Bacau
Salut.Cum in tara sunt multe balti semisalbatice unde crapul nu este obisnuit la boilies-uri,m-am gandit sa deschid acest topic legat de pellete.Eu sunt din Bacau, si este valabil acest lucru.In general pescuiesc cu porumb,dar as vrea sa stiu efectul pelletelor,eu comparand,neexperimentand,boilies-urile de pe balti consacrate de bile,cu pelletele de pe balti semisalbatice.Va puteti da cu parerea despre pellete si de la ce firme ati folosit.Eu nu am folosit si de asta va intreb ,pe voi,cei cu experienta.
PS.: de Top Secret ce spuneti?
Numai bine.

_________________
Viata mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 25 Ian 2010, 21:13 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
Cele ai bune de la top secret mi s au parut cele mai simple,maiscorn si cinepa la 1 kg.problema e ca nu le am folosit decit in combinatie de sparturi,bile,porumb.In schimb cele de meiscorn le am risnit si le folosesc si acum in mehlemul de momitor pt textura si in combinatie cu soia risnita pt.fibre.Acum doi ani foloseam intotdeauna peletele csl si spartura de bile in saculet.E complexa folosirea peletelor,de la balta la balta,anotimp,substrat etc.Cred insa desi nu sint mare fan pelete ca isi au aportul lor,cel putin cele solubile care pe termen scurt pot sa ti dea ceva rezultate.Ce mai pot sa ti spun ca pe substrat milos tare nu cred ca ar fi bine sa insisti de cele cu betaina.Foloseste pelete la care supradozezi putin aroma.E o parere personala dupa mai multe amintiri despre....mil si lansete care nu produceu deloc \m/

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 25 Ian 2010, 21:15 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 15:27
Mesaje: 111
Localitate: Bucuresti
Fisher :
Salut.Cum in tara sunt multe balti semisalbatice unde crapul nu este obisnuit la boilies-uri,m-am gandit sa deschid acest topic legat de pellete.Eu sunt din Bacau, si este valabil acest lucru.In general pescuiesc cu porumb,dar as vrea sa stiu efectul pelletelor,eu comparand,neexperimentand,boilies-urile de pe balti consacrate de bile,cu pelletele de pe balti semisalbatice.Va puteti da cu parerea despre pellete si de la ce firme ati folosit.Eu nu am folosit si de asta va intreb ,pe voi,cei cu experienta.
PS.: de Top Secret ce spuneti?
Numai bine.

tot secret de kkt....o solubila facuta bine prinde chiar si intr-un ciorap ud..... :))

_________________
Cristian Surdu
mosharu carpfishing team

Crap-One
producator accesorii pescuit
http://www.crap-one.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 25 Ian 2010, 21:45 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
Off topic.Mosharu face reclama la aminoacizii.........din ciorapi,adica la feromoni dintre degete :))

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 25 Ian 2010, 22:21 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 15:27
Mesaje: 111
Localitate: Bucuresti
misu_sipanu :
Off topic.Mosharu face reclama la aminoacizii.........din ciorapi,adica la feromoni dintre degete :))

pai eu ce drak zic.... :-j e top secret mane ;))
sipane, vand ciorapi flaushatzi :ymparty: $-) $-) $-)

_________________
Cristian Surdu
mosharu carpfishing team

Crap-One
producator accesorii pescuit
http://www.crap-one.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 26 Ian 2010, 06:52 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:39
Mesaje: 77
Localitate: Bacau
mosharu :
Fisher :
Salut.Cum in tara sunt multe balti semisalbatice unde crapul nu este obisnuit la boilies-uri,m-am gandit sa deschid acest topic legat de pellete.Eu sunt din Bacau, si este valabil acest lucru.In general pescuiesc cu porumb,dar as vrea sa stiu efectul pelletelor,eu comparand,neexperimentand,boilies-urile de pe balti consacrate de bile,cu pelletele de pe balti semisalbatice.Va puteti da cu parerea despre pellete si de la ce firme ati folosit.Eu nu am folosit si de asta va intreb ,pe voi,cei cu experienta.
PS.: de Top Secret ce spuneti?
Numai bine.

tot secret de kkt....o solubila facuta bine prinde chiar si intr-un ciorap ud..... :))

Salut.Multumesc de sfat,dar ciorapul de unde il iau?Il gasesc in magazin la tine la pret normal sau la suprapret? :)) Nu de alta dar tin la tranta. :D Acum serios,ce pellete imi recomanzi?Numai bine.

_________________
Viata mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 26 Ian 2010, 09:12 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 10:46
Mesaje: 114
Localitate: Bucuresti
Eu ti-as recomanda sa folosesti pelete de mai multe marimi. Adica pui intr-o galeata cate 1/4 de kg de 4-5 marimi de pelete. Nu-i obligatoriu sa fie acelasi fel. Eu vara combin trout cu halibut si cu csl. Incep de la cele de 2mm si ajung pana la cele de 14mm. Singurul dezavantaj care l-am observat e ca prinzi doar pesti mici. Eu n-am avut peste mai mare de 7kg cand am folosit pat de pelete.

_________________
Mihai Tomescu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 26 Ian 2010, 10:36 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Eu personal nu am o marka sau un fel anume preferat,dar de cate ori am pescuit cu pelete am amestecat mai multe tipuri si dimensiuni.Procedez asfel deoarece peletele in functie de marime si procesul de fabricare au timpi diferiti de descompunere (3-6minute ^ 8-10 ore).In acest fel am pe patul de nada pelete de atractie rapida care se descompun repede si elibereaza in apa aromele si lichidele nutritive pe care le-am pus si in acelasi timp mai am altele care vor ramane mult mai mult timp pe patul de nada in asteptarea crapilor :) .

ps-Pana in momentul de fata am folosit pelete de la:SBS,Vision Baits si CC More.

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 26 Ian 2010, 12:02 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:20
Mesaje: 28
Eu am folost pelete de CSL de la CC Moore si Marine Halibut de la Dynamite Baits
Peletele asa cum au zis Mike si George e bine sa le folosesti de marimi diferite pt a avea timp de dizolvare diferiti. Le poti creste atractia adaugand diverse lichide. Mai jos ainun articol bun de citit despre pelete

http://www.carpnews.ro/index.php?nowate ... p=articole

Dizolvarea peletelor conteaza evident de continut. De obicei cele mai uleioase se dizolva mai greu.Peletele de pastrav au rezultate bune din ce am citit. De multe ori pelete se mai macina si pradful rezultat este folosit fie in boiles fie in alte scopuri de nadire


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pellete
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:48 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:39
Mesaje: 77
Localitate: Bacau
Va multumesc pentru raspunsuri.Promte si la obiect.
Numai bine.
Ps.:asta nu inseamna ca nu mai astept pareri...

_________________
Viata mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România