Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 28 Ian 2010, 14:54 
Neconectat
User nou

Membru din: 27 Ian 2010, 16:38
Mesaje: 7
Salut la toata lumea!
As avea si eu o nelamurire in privinta nadei si a momelii din carlig.

Toata lumea spune ca nu este important ce pui in carlig fiindca NADA face totul.
Atunci de ce ne mai chinuim sa facem tot felul de retete de porumb cu tot felul de arome si boiliesuri cu N factori de atractie cand putem binemersi sa ne concentram toata atentia pe ce bagam in momitor sau in saculetul solubil sau.........etc.?

Eu am avut vara aceasta exact inversul la ce se spune.
Personal pescuiesc foarte mult plantat.La toate lansetele plantam cu acelasi fel de porumb(porumb tinut la inmuiat vreo 3 luni de zile fara nimic in el).In carlig aveam porumb cu diferite arome si cu toate astea tragea doar la porumb cu aroma de S&O.
La celelalte lansete nu aveam un bip macar.
De ce nu tragea si la ele daca se spune ca nu este important ce bagi in carlig?

PS:Site-ul este beton.Felicitari la toti pentru munca pe care o depuneti aici si pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 28 Ian 2010, 18:42 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
conteaza binenteles si ce este pe firul de par.o sa raspund mai "special" :D

daca pe o farfurie este paine si o fripturica ce alege prima oara?
daca esti satul de o mancare nu alegi alceva?
daca ai o mancare preferata nu alegi prima oara ce-ti place?

Sunt doar cateva intrebari care-ti da raspunsul la ce intrebi tu.Oricum important este sa aduci pestele pe vad prin nada si daca este pe placul lui ce este pe firul de par nu prea mai conteaza. Problema este cand ai o nada care nu-i place si ceva pe firul de par care-i pe placul lui asa cum se intampla in cazul relatat de tine. Eu folosesc porumb la nadit cu aceas aroma dar pe firul de par boabele sunt aromate mai puternic ca sa le "culeaga" primele si sa nu pierd timpul si patul de nada.

FIR INTINS...si astept intrebari in continuare. ;)


ps. sper ca m-am facut inteles :D

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 28 Ian 2010, 20:03 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
iulian petre :
conteaza binenteles si ce este pe firul de par.o sa raspund mai "special" :D

daca pe o farfurie este paine si o fripturica ce alege prima oara?
daca esti satul de o mancare nu alegi alceva?
daca ai o mancare preferata nu alegi prima oara ce-ti place?

Sunt doar cateva intrebari care-ti da raspunsul la ce intrebi tu.Oricum important este sa aduci pestele pe vad prin nada si daca este pe placul lui ce este pe firul de par nu prea mai conteaza. Problema este cand ai o nada care nu-i place si ceva pe firul de par care-i pe placul lui asa cum se intampla in cazul relatat de tine. Eu folosesc porumb la nadit cu aceas aroma dar pe firul de par boabele sunt aromate mai puternic ca sa le "culeaga" primele si sa nu pierd timpul si patul de nada.

FIR INTINS...si astept intrebari in continuare. ;)
Iuliene,Madapescar,e prietenul meu cu care pescuiesc pe Zarguzon,la el e un caz fericit a gasit si ce sa puna pe cirlig si ce sa i puna pe pat .Dar daca vreti sa vorbiti cu el pe balta,trebuie sa vorbiti de la 5m...... :ymsick: nadeste numai cu porumb fermentat :ymsick: si cit ten am vazut la el.... :-o


ps. sper ca m-am facut inteles :D

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 29 Ian 2010, 15:40 
Neconectat
User nou

Membru din: 27 Ian 2010, 16:38
Mesaje: 7
@ Iulian Petre

"Problema este cand ai o nada care nu-i place si ceva pe firul de par care-i pe placul lui asa cum se intampla in cazul relatat de tine."

In burta la ei gasesti numai porumb fermentat cu care nadesc deci nu cred ca nu le place.
Ce ai vrut sa spui prin faptul ca in carlig ai boabe mai aromate?
Aceiasi aroma de S&O cu care nadesti dar mai concentrate? sau alta aroma la boabele din carlig?


PS:Ai spus ca mai astepti intrebari asa ca.......speri ca nu te superi :ymblushing: :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 29 Ian 2010, 23:42 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
eu cand pescuiesc de placere la porumb folosesc o aroma care nu ma dezamagit niciodata si anume Scopex.Porumbul care-l folosesc la nadit il fierb putin si-l pun intr-o lada frigorifica si adaug lapte de porumb cu aroma de scopex ( George) si indulcitor (am boala ca toata nada sa fie foarte dulce) . De obicei prepar nada seara si dimineata o folosesc. Porumbul sta in apa fiarta si se mai umfla si asfel trage in el aroma si dulceata (daca-l fierbi pana se umfla nu mai trage asa bine).Pe firul de par folosesc boabe de porumb tot preparate de mine astfel-Cumpar porumb vidat de la firma Carp Zum cu aroma de miere ,gauresc toate boabele cu burgiul si le pun intru-un borcan in care torn lapte de porumb diluat si aroma de scopex. In timp boabele trag aroma mai ales prin gaurile facute de burgiu. Este important sa le gauresti ca ,cu timpul boabele de porumb se mai intaresc si este neplacut pe balta sa te chinuiesti sa gauresti boabele. Eu am borcane facute de 2-3 ani si sunt si acum super bune.Alta reteta "smechera" a facut George cu aceleas boabe dar in loc de aroma de scopex a folosit scopex+ squid si csl...

Am facut anul trecut o noua reteta in care am bagat la borcan peste boabele de porumb squid cu otet :-o au iesit beton dar au fost imediat adjudecate de un prieten comun care a mers cu noi la un concurs si nu am avut timp sa le testez pe "piata" dar refac reteta iar pt anul asta.

Sa revenim, boabele de nadit miros a scopex dar mult mai putin decat cele de pe firul de par.Referitor la cazul tau ca erau plini de porumb fermentat si totusi nu se aratau interesati decat de porumbul cu aroma de squid pe firul de par se poate ca pur si simplu sa fi fost satui de cea cei ofereai pe patul de nada si a incercat si o "prajitura".E o mare smecherie sa sti sa faci pestii sa se "lupte" pentru mancare.Daca-i dai prea multa nada nu are de ce sa se grabeasca sa "rabateze" ca este de ajuns dar daca este concurenta pe nada se napustesc fara sa stea prea mult pe ganduri si "rad" tot la rand. Cand deja sunt satui incep sa "ciuguleasca" doar ce i se pare mai "interesant" .Este o teorie mai complicata dar care face diferenta intre doi pescari de competitie care au in zona lor cate 50 crapi si unul prinde 10-15 iar celalat 30-40 doar prin simplu fapt ca unul a stiut cat sa nadeasca ca sa creeze concurenta intre crapi si unul a nadit cat sa sature pestii ;)

ps. ai grija ca nada nu trebuie prea aromata ca aroma are un "gust" foarte amar si poti strica nada repede daca o faci amara.....recomand sa citesti dozajele .La cele de borcan nu conteaza ca in momentul in care a pus "gura" pe ele este prea tarziu ca este deja intepat.

Fir intins astept alte intrebari in orice domeniu :D ....de la orcine si garantez ca raspund daca stiu DAR sunt multe "chestii" care sunt strict pareri personale si poate mai gresesc si eu x_x

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 30 Ian 2010, 12:09 
Neconectat
User nou

Membru din: 27 Ian 2010, 16:38
Mesaje: 7
Multumesc.
Un raspuns si un sfat de ...........patru stelute.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 30 Ian 2010, 15:34 
Neconectat
User nou

Membru din: 17 Ian 2010, 22:59
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
iulian petre :
gauresc toate boabele cu burgiul si le pun intru-un borcan in care torn lapte de porumb diluat si aroma de scopex.


si borcanele le tii la rece adica in frigider ? mie mia fermentat combinatia porumb cu lapte de porumb si nu stiu unde-i greseala ( sa umflat capacul /noroc ca nu a explodat ). porumbul nu a fost de la punga vidata ci lam fiert eu.

_________________
marius andrei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 30 Ian 2010, 17:37 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
marius6251 :
iulian petre :
gauresc toate boabele cu burgiul si le pun intru-un borcan in care torn lapte de porumb diluat si aroma de scopex.


si borcanele le tii la rece adica in frigider ? mie mia fermentat combinatia porumb cu lapte de porumb si nu stiu unde-i greseala ( sa umflat capacul /noroc ca nu a explodat ). porumbul nu a fost de la punga vidata ci lam fiert eu.


Posibil in masura in care,ai pus apa mai mult decit LP,porumbul a mai lasat siel apa.Nivelul boabelor este peste nivelul dipului,am patit sieu cu o aroma de scopex mai slabuta,eu credeam ca s a acrit porumbul desi fffrar am patit o,era exact invers sa acrit aroma si a mai si fiert.
Ideal ar fi ca nivelul dipului sa fie peste boabe,costa mai mult dar stai linistit,am porumb de doi ani.

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 30 Ian 2010, 18:12 
Neconectat
User nou

Membru din: 17 Ian 2010, 22:59
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
misu_sipanu :
Nivelul boabelor este peste nivelul dipului


Ai dreptate: porumbu e peste dip :D . In alt borcan cu dip din csl si aroma porumbul e sub nivel dip si am crezut ca e vina laptelui de porumb, dar evident acum inteleg ca-i vina mea. Multam.

_________________
marius andrei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pat de nada vs momeala din carlig
MesajScris: 30 Ian 2010, 18:19 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
porumbul in vid de la Carp Zum nu se acreste,nu fermenteaza nu se strica. Borcanele le tin intr-o gentuta speciala in care incap 6 borcane pe care o bag in geanta de pescuit si le am aproape mereu la mine pe balta .

ps. eu nu pun asa mult dip si nu se strica ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România