Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 23 Ian 2010, 13:25 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:43
Mesaje: 32
Localitate: Bucuresti
Eu am auzit ca canepa este buna rulata intro hirtie speciala.Asa o fi ? :)) :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 24 Ian 2010, 00:10 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
baboieru :
Eu am auzit ca canepa este buna rulata intro hirtie speciala.Asa o fi ? :)) :))


[-( :-q

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 24 Ian 2010, 08:56 
Neconectat
User GL

Membru din: 19 Ian 2010, 19:49
Mesaje: 106
baboieru :
Eu am auzit ca canepa este buna rulata intro hirtie speciala.Asa o fi ? :)) :))

:-\ :-\ :-\ Ceva indicii *-:)

Iubiti natura,merita :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 25 Ian 2010, 22:56 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
:-ss (primavara anului 2009) am pus intr'un recipien inchis etans aproximativ 7kg porumb uscat, 1kg seminte de canepa fiarte, am umplut recipientul 50%apa 50%lapte de porumb, 1 flacon feromoni, si aproximativ 10...15 picaturi aroma de squid and octopus!
dupa aproximativ 1 luna am fost nevoit sa schimb recipientul deoarece mai avea putin si exploda num ai ca mirosul ma dat pe spate (la propriu) motiv destul de bun sa nu incerc noua nada/momeala, dar anul acesta vreau sa'mi incerc norocul cu dansa si as dori ceva sfaturi....am vro shansa? a mai incercat cineva ceva asemanator ? macar sunt "compatibile" ingredientele?????? tin sa va informez ca sunt tinute intr'un recipient transparent iar culoarea si aspectul fizic sunt neschimbate si dupa 1 an!!! :ympray:
hai sa va vad acum ;))

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 12:36 
Neconectat
User nou

Membru din: 20 Ian 2010, 17:20
Mesaje: 28
Metoda cu lada frigorifica e buna dar am inteles ca totusi depinde de tipul de canepa folosit. Este canepa de la anumite firme care este mai bine sa o fierbi (undeva la 30 min sau pana incep sa pocneasca)

un artico, util:
http://www.bigfish.ro/info-util/cc-moor ... arare.html

si 2 articole de Shaun Harrison traduse care sunt excelente pt acest topic (parerea mea)

http://www.bigfish.ro/articole/arta-sem ... rison.html

http://www.bigfish.ro/articole/arta-sem ... rison.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 13:34 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
mikey_h84fun :
:-ss (primavara anului 2009) am pus intr'un recipien inchis etans aproximativ 7kg porumb uscat, 1kg seminte de canepa fiarte, am umplut recipientul 50%apa 50%lapte de porumb, 1 flacon feromoni, si aproximativ 10...15 picaturi aroma de squid and octopus!
dupa aproximativ 1 luna am fost nevoit sa schimb recipientul deoarece mai avea putin si exploda num ai ca mirosul ma dat pe spate (la propriu) motiv destul de bun sa nu incerc noua nada/momeala, dar anul acesta vreau sa'mi incerc norocul cu dansa si as dori ceva sfaturi....am vro shansa? a mai incercat cineva ceva asemanator ? macar sunt "compatibile" ingredientele?????? tin sa va informez ca sunt tinute intr'un recipient transparent iar culoarea si aspectul fizic sunt neschimbate si dupa 1 an!!! :ympray:
hai sa va vad acum ;))

Nu inteleg ce treaba are feromonul cu nadele fermentate.Teoretic daca ai inchis ermetic recipientul trebuia sa ai o explozie nucleara,la cantitatea care ai spus o.Stiu pe cineva,de fapt partenerul meu de pescuit de placere,care numai cu asa ceva nadeste.Osa l pun sa intre sa ti spuna personal rezultatele.Si ca o extrapolare la fermentatia porumbului,am dipuit niste porumb pt un concurs,iar cind l am scurs,un prieten m a rugat sa i dau si lui un kg de dip in care s a inmuiat porumbul. L a bagat intr o sticla de 2kg,eu crezind ca stie ce urmeaza nu l am mai intrebat,,stii sa l aerisesti,,
Rezultatul ,a uitat de sticla,in garaj a avut loc o explozie \m/

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:07 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
mikey_h84fun :
:-ss (primavara anului 2009) am pus intr'un recipien inchis etans aproximativ 7kg porumb uscat, 1kg seminte de canepa fiarte, am umplut recipientul 50%apa 50%lapte de porumb, 1 flacon feromoni, si aproximativ 10...15 picaturi aroma de squid and octopus!
dupa aproximativ 1 luna am fost nevoit sa schimb recipientul deoarece mai avea putin si exploda num ai ca mirosul ma dat pe spate (la propriu) motiv destul de bun sa nu incerc noua nada/momeala, dar anul acesta vreau sa'mi incerc norocul cu dansa si as dori ceva sfaturi....am vro shansa? a mai incercat cineva ceva asemanator ? macar sunt "compatibile" ingredientele?????? tin sa va informez ca sunt tinute intr'un recipient transparent iar culoarea si aspectul fizic sunt neschimbate si dupa 1 an!!! :ympray:
hai sa va vad acum ;))


--------

salut ! asa cum a zis si Misulica nu stiu de ce ai pus si feromon.In rest pare totul ok si merita sa incerci . Mirosul neplacut nu este un motiv sa nu folosesti o nada ca pestii sunt obisnuiti sa manance porumb care a intrat in "putrefactie". Acum sa-ti povestesc si o intamplare. Anul trecut eram pe o balta si peste noapte au venit niste soareci si mi-au mancat toate boabele de porumb din borcanul in care le tineam (am uitat borcanul deschis) si am ramas fara nici macar o boaba si nici nu aveam altele ca eram "chitit" pe boabele cu aroma (scopex). In apa am vazut niste boabe de porumb cred ca varsate de cineva din ce-i ramasese de la nadit si m-am pus pe "ciugulit".Am avut un soc cand le-am mirosit ca puteau de ziceai ca au fost scoase din feromoni pentru somn.LE-am bagat in borcan si am turnat aroma pe ele si le-am folosit dar.....tot puteau :)) .Ca sa nu o mai lungesc am prins bine la ele chiar daca miroseau asa urat.

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:33 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
Iuliane,tie ti am mai povestit la Cupa Verii de anul trecut,despre tenii din Zarguzon,anul trecut prietenul de care vorbeam,a avut cea mai tare vara in materie de pescuit.Ca un simplu ex.a avut si 22 de capturi.Numai plantat si nadit numai cu PORUMB FERMENTAT de cel putin trei luni :ymsick:

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 17:49 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Da o reteta foarte prinzatoare este sa pui porumb la fermentat intr-un butoi si cand pleci la pescuit sa-ti iei o galeata din "licoarea magica".Nenorocirea este ca pute asa de rau ca-ti versi matele :)) .Ar fi bine daca folositi aceasta reteta sa va asezati departe de alti pescari pentru ca "poluati" zona pe multi zeci de metrii.Eu am patit sa merg cu cineva cu aceasta reteta si stiu ce miros imbietor are. :))

ps. totusi tot eu am prins mai mult la bile ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nade si momeli vegetale
MesajScris: 26 Ian 2010, 18:20 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
iulian petre :
Da o reteta foarte prinzatoare este sa pui porumb la fermentat intr-un butoi si cand pleci la pescuit sa-ti iei o galeata din "licoarea magica".Nenorocirea este ca pute asa de rau ca-ti versi matele :)) .Ar fi bine daca folositi aceasta reteta sa va asezati departe de alti pescari pentru ca "poluati" zona pe multi zeci de metrii.Eu am patit sa merg cu cineva cu aceasta reteta si stiu ce miros imbietor are. :))

ps. totusi tot eu am prins mai mult la bile ;)


te cred ca ai prins mai mult la bile....dar yo sunt = -1 in materie de bile :ymsigh: eu merg mult pe "crap" de max 5 kg care merge mult mai bine pe porumb (nu zic ca nu sunt si exceptii, adica exemplare peste 5 kg, mai rar dar sunt) pescuiesc cu tot felul de porumb, imitatii de porumb din cauciuc chiar si cu polistiren "dipuit" iar faptul ca porumbul in fermentatie pute rau #-o ..asta o stiam ca am mai folosit...eu intrebam doar daca are vro shansa nada mea pe care nu am folosito deoarece pute #-o mai rau decat orice altceva :( porumb+canepa+squid&octopus+feromoni, deci nimeni nu a mai incercat asa ceva sa inteleg ???????? asta vroiam sa stiu

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România