Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 09:38 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Nu stiu daca intereseaza pe cineva, insa as vrea in acest topic sa va explic ce senzatii am trait la prima mea partida de pescuit pe Tancabesti. Acum o saptamana, am fost sa vizitez balta, sa vad care sunt conditiile de pescuit acolo. Vlad Parfene mi-a zis ca este un concurs caritabil de 40 de ore in weekendul 27-29 mai si mi-am zis de ce nu? La tragerea la sorti imi pica pontonul 1, exact locul de pe care s-a castigat Crapmania. Insa cand ajung pe stand, stupoare, trebuia pescuit la 130-140m iar eu venisem pregatit pentru agatatura cu firele de 0.41 de pe Chiroiu. Din punct de vedere al nadei, eram pregatit cu vreo 8 kile de bile si vreo 15kg de pelete. Dar "spodul" meu este reprezentat de un ciomag de 4.2m exclus de folosit pe acel ponton (un pic cam inghesuit, mult mai bine organizat spatiul pe pontoanele de pe chiroiu). Bun, imi zic eu raman cu bilele. Vecinului de stand, Nae Badulescu (nasul lui Vlad Parfene), i se face mila de mine si imi da o rola de shimano tehnium de 0.25 cu care ma scoate partial din rahat. Deci am rezolvat-o si pe asta. Incarc lansetele arunc maxim 115-120m si orice as face nu reusesc sa prind stuful care era la 140-150m. Oricum, cu cobra nu puteam da mai mult de 100-105m. Ma rog, nadesc eu cum pot, bag lansetele si ma pun si astept. Eram pe Tancabesti, la pomul laudat doar. Si astept si vine si noaptea. Mai pun si niste bile solubile, si tari si pop-upuri. si astept. Si se face dimineata. Si nici o trasatura. Deja eram un pachet de nervi. Vine in jurul orei 11 prima trasatura la bila de 20 cu pop-up de 10. Intep si aduc la mal o frumoasa platica nu mai mare decat palma. Si injur. Si astept. si incerc toate combinatiile posibile. Aproape de mal, departe de mal, la mijloc, peste tot. Si astept. La pranz vad si eu rezultatele. Pe toata balta se prinsesera in medie cam 30-40kg , unele locuri 70kg, altele 0 (doar patru standuri). Iar eu eram in continuare un pachet de nervi si frustrat la maxim. Mai dadeam din cobra un buzunar de bile, mai schimbam lansete si nimic. Am schimbat monturile (le-am scurtat), am schimbat momelile (am pus numai o bila tare de 20 pe fiecare lanseta) etc. In sfarsit, la ora 6 seara dupa mai bine de 24 de ore am si eu prima trasatura pe Tancabesti. Fericit, intep, aduc la mal un crap pe la 7.5kg. Buun, zic eu poate incepe si pestele sa manance. Reincarc lansetele le dau pe toate la distanta la care mi-a tras. la ora opt a doua trasatura, al doilea peste de 7.5kg. In sfarsit, imi revine culoarea la fata si imi zic ca macar am prins si eu peste nu ma fac de ras pe aici. Vine seara si mai pun pe mal doi pesti de 10 si de 8kg. La 1:30 noaptea cand arunc lanseta am trasatura la 10 minute si imi zic: "gata, sa te tii noapte alba". Intep si aduc la mal, stupoare, un somn la vreo doua kg. Nu dau atentie acestui peste arunc din nou la locul norocos insa pana la sase dimineata nici o trasatura. Ma trezesc cu lenea in oase, doar cu patru pesti dupa mai bine de 30 de ore de concurs. Imi zic ca e bine, macar nu iau eu ultimul loc. Schimb lansetele cu un sictir maxim, doar pentru ca trebuiau schimbate, nu de alta. Umplu buzunarul de bile si cand dau cu cobra, hopa sus si swingerul. Intep, si aduc la mal alt peste de 10kg. Hmm, frumos asa de final zic eu. Arunc continuu cu bilele, ma asez pe scaun, sus si swingerul :D. Altul de 10. Mah dar cred ca ii plac bilele, asa ca ii dau in continuare. Urmeaza o noua trasatura, inteapa colegul, vad ca pleaca pestele maxim stanga si imi zic ca e ceva mai marisor. Cand il aduce la mal, si il ridica prima oara deja am udat chilotii, cand il urc in minciog era cat toata deschiderea acestuia. O frumusete de 16.11kg. Mai intra inca doua bucati pana la ora 10, finalul concursului. Facem un total de 83 kg cu care ne-am plasat pe locul 6 din vreo 30 de participanti. Nu a fost rau pentru prima mea partida pe Tancabesti. Concluzii:
1. Trebuie sa fii pregatit pentru orice situatie. In cazul meu nu am fost pregatit deloc pentru distanta deoarece inainte de concurs de fiecare data cand vorbeam cu Vlad Parfene la telefon ma intreba daca stiu sa pescuiesc in agatatura.
2. Nu trebuie disperat niciodata. Pana la urma pestele intra pe nada, totul este sa il tii acolo.
3. Cand intra somnul pe pat nu te culca si tu, mai schimba locul lansetelor.
4. Solubilele nu rezista la tancabesti. Imi dispareau solubilele de 20 in mai putin de doua ore.
5. Cauta peste tot. Vecinul de pe pontonul 2 a scos doi pesti de sub pontonul 3
6. Nu ai ce cauta la pescuit daca stai prost cu nervii.
7. Pe Tancebesti poti urca de pe ultimele locuri pana aproape de podium in doar cateva ore.

Una peste alta a fost o partida foarte reusita pentru mine, partida in care am reusit sa pun pe saltea cel mai mare peste prins de mine. Imediat si pozele cu frumusetea.


Ultima oară modificat de lii3000 pe 30 Mai 2011, 09:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 09:44 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Pestele de 16.11kg prins la prima partida pe Tancabesti


Fişiere ataşate:
P1060656.JPG
P1060656.JPG [ 183.66 KiB | Vizualizat de 13996 ori ]
P1060653.JPG
P1060653.JPG [ 207.47 KiB | Vizualizat de 13996 ori ]
P1060647.JPG
P1060647.JPG [ 230.54 KiB | Vizualizat de 13996 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 09:53 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 10:50
Mesaje: 1048
Localitate: bucuresti
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

_________________

...Cazacu Bogdan...... 0766.797.822 ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 10:03 
Neconectat
VIP GL

Membru din: 25 Feb 2010, 17:00
Mesaje: 1077
Frumoasa partida, bravo !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 10:50 
Neconectat
Membru GL

Membru din: 18 Ian 2010, 09:32
Mesaje: 549
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Care au fost conditiile de participare la concurs?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 11:04 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 10:50
Mesaje: 1048
Localitate: bucuresti
cu ce bile ai dat?

_________________

...Cazacu Bogdan...... 0766.797.822 ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 11:15 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
@andrei: a fost o oportunitate. Era un concurs destinat in special abonatilor, insa fiind in acelasi weekend cu etapa de CN multi nu au putut veni. Astfel a mai invitat cativa concurenti care nu au abonament. Norocul meu ca am fost pe balta sa ma intereses de conditii cu o saptamana inainte. Taxa a fost de 500 lei/echipa toti banii fiind donati pentru un caz social din Snagov (un gest foarte frumos).
@booghy: am folosit bile de la SelectBaits (hot fish - monster crab + black pepper oil). Mie personal mi s-au parut niste bile numai pentru peste mare, o alegere suficient de gresita pentru un concurs pe termen scurt. In dimineata cand mi-a intrat mie pestele nu am vazut nici o trasatura la toate standurile vecine. Pacat ca s-a terminat concursul la ora 10.


Acum am vazut topicul cu acest concurs pe http://www.crapmania.ro/forum/viewtopic ... 1&start=30


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 18:13 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2010, 18:50
Mesaje: 1497
Localitate: Bucuresti
:ymapplause: :ymapplause: Bravo!
Cat cu bilele de peste mare lasa asa ca este bine mai bine mai rarut dar dulap pt ca pe Tancabesti este foarte mult peste peste 10 kg si chiar 20 kg.
Zi-mi ce a facut Celebrul Nea Nae Badulescu .

_________________
Privesc mult si simt monstros
0721 724 456


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 21:06 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Bravo,felicitari!!!a fost o experienta din car eai tras multe concluzii.
Alta data da si tu un telefon,iti puteam oferii informatii pretioase despre localizarea vadurilor pe pontonul 1 ;) .

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Impact Tancabesti
MesajScris: 30 Mai 2011, 21:31 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Am sunat miercuri seara, insa mi-ai respins apelul si nu am vrut sa deranjez stiind ca sunteti ocupati cu CN-ul. Oricum nu era vreun concurs cu vreo mare importanta. Data viitoare...
Oricum, imi pare rau ca nu am avut bile cu belachan pentru ca toata lumea mi-a zis sa incerc cu ele acolo (inclusiv Vlad Parfene).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România