Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:04 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
lii3000 :
Eu am gandit asa: fiind foarte cald s-ar putea sa nu manance prea mult. In aceasta situatie as merge pe o nadire moderata cu particule cat mai mici pentru a-l tine ceva mai mult in zona nadita. Acum, acestea fiind primele mele concursuri s-ar putea sa gresesc. Dar asa am gandit eu.



Acum 2 ani la open , in luna august ..am picat la vaci 3 ... am nadit cu seminte si groundbaituri plus bile solubile si tari de mi-a venit rau , cred ca am avut vreo 50 de kg de seminte si groundbaituri , plus 18 de bile .si crede-ma ca atunci cand intrau pe pat plecau cate 2-3 lansete. Din pacate atunci erau 2 clasamente cantitate si calitate , noi nu faceam calitate .. :(

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:13 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
La concursul asta clasamentul este numai pe cantitate. Iar nadirea grea (50kg) nu cred ca e cea mai buna in cazul schimbarii de locuri. Nadesti tot timpul pentru ceilalti :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:38 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
lii3000 :
La concursul asta clasamentul este numai pe cantitate. Iar nadirea grea (50kg) nu cred ca e cea mai buna in cazul schimbarii de locuri. Nadesti tot timpul pentru ceilalti :)


in cazul vostru , da ; naditi in functie de loc si de raspunsul pestelui .. mamaliga , seminte , bile ..

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:47 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Este o interpretare si strategie gresita din punctul meu de vedere si o sa-ti explic si dc.

1-chiar daca este cald afara exista posibilitatea ca in timpul zilei crapul sa nu fie foarte activ si noapte sa-ti sara lansetele din suporti

2-trebuie sa iei obligatoriu in calcul amurul care are o densitate importanta in balta,exemplarele sunt mari si te urca mult in clasament,si este compromisul perfect in timpul zilei in cazul in care romanescul nu se hraneste,din experienta mai ales pe tancabesti am observat ca in momentul in care conditiile atmosferice fac romanescul sa nu fie interesat de hrana tenul sa faca ravagii si invers.

3-cand te gandesti la nada,cantitati etc trebuie sa iei in calcul nu numai pestele vizat ci si celelalte specii platica caras etc,care sunt concurentii pe hrana a pestilor vizati

4-patru si cel mai important aspect este acelea ca nada: bulgari,seminte,bile,etc,si aici ma refer la un pat de bile fata de unul de bulgari,un pat se bulgari fata de un pat de seminte sau un pat de bugari efervescenti fata de unul cu bulgari tari bine legati fac ca si comportamentul crapului in hranire pe patul de nada sa fie diferit in functie de cele spuse mai sus,mai ales ca si timp sau viteza crapului de deplasare pe patul de nada unde se afla si 4 momeli cu 4 crlige.

Cand elaborezi o strategie si stii ca ai de stat doar 20 de ore pe un stand trebuie sa pleci de la premiza unei nade car epe langa faptul ca trebuie sa-ti aduca pestele pe vad trebuie sa il faca se se miste repede pt a creste sansele sa gaseasca montura.

O nada care iti tine pestele pe vad nu este neaparat o nada care te face sa il si prinzi repede,nu ai de stat decat 20 de ore si trebuie sa prinzi mult si repede. ;)


Aceste discutii si aici va rog si pe voi sa faceti o lista de prioritati in acest sens vor sta la baza unui proiect pe care vreau sa il dezvolt in cadrul clubului in acest sezon.Mai multe detalii in cadrul sedintei de pe data de 26 feb. ;)

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 19:32 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2010, 20:33
Mesaje: 2045
Localitate: bucuresti
toate astea de mai sus in cazul unui concurs de schimbare de locuri.
in iunie 13-16 o sa fiu cu booghy si cu stefan 4 zile la cupa seniorilor,pe tancabesti,fara schimbare de locuri.
2 clasamente...cantitate si calitate....
nadire grea....ce stil de pescuit....
eu ma gandeam sa bagam 2 lansete pe un pat agresiv de nada...
una mai izolata pt captura...
si una numai pentru ten....pe pat de porumb..amix....
tenul parerea mea te urca in clasamentul de calitate....deci trebuie mizat pe el...
va rog sa discutam si pe aceasta tema,deoarce vreau sa facem o figura frumoasa...vom fii cred 3 echipe GL la acest concurs...

_________________
http://airsoft-outlet.ro/

0765242945-Florin Pocris


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 19:36 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
depinde pe ce stand "cazi"......strategia o faci si in functie de ce stand ai ;) ....aici intervenim noi :ymhug:

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 16 Feb 2011, 19:39 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2010, 20:33
Mesaje: 2045
Localitate: bucuresti
iulian petre :
depinde pe ce stand "cazi"......strategia o faci si in functie de ce stand ai ;) ....aici intervenim noi :ymhug:

:ymapplause: ;))
orice loc ar fii cred ca va fii nevoie de o nadire masiva...si apoi o strategie in functie de loc...nadirea agresiva e un lucru valabil pe toate locurile...

_________________
http://airsoft-outlet.ro/

0765242945-Florin Pocris


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati Tancabesti
MesajScris: 17 Feb 2011, 09:11 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Crezi gresit din lipsa masiva de experienta :D ,cand esti pe un loc deschis nadesti ca sa aduni si sa grupezi pestii pt ai prinde, in momentul in care esti pe un stand unde ai plauri in jur si pescuiesti pe langa ei,reduci cantitatea de nada pt ca aceste structuri tin pestii aproape de ele,ofera un depozit de hrana naturala si protectie.plus faptul ca in astfel de situatii locurile unde nadesti au repere mai fixe si nada o poti da mult mai grupat fata de un pat pe care il faci la 100 de metri.

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România