Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Match si Feeder
MesajScris: 12 Apr 2011, 11:57 
Neconectat
User nou

Membru din: 12 Apr 2011, 11:04
Mesaje: 3
Dupa cum am spus in sectiunea "prezentari", doresc sa abordez un subiect specific celor 2 stiluri de pescuit.
De ceva vreme, un numar restrans de pescari sunt adeptii celor 2 stiluri. Atat matchul cat si feederul sunt stiluri care se adreseaza in principal pestilor de talie mica, foarte rar crapului.
In ultimii ani, baltile cu adevarat "bune" se adreseaza exclusiv craparilor. In unele cazuri ( cum am inteles si in cazul Green Lake ), baltile detin si o populatie importanta de caras.
Trebuie sa recunoastem ca pentru noi ( non-craparii ), e foarte greu sa gasim o balta buna. Pentru cine nu stie, atat la match cat si la feeder, pescuitul se face la distante cuprinse intre 15 si max. 40-50 metri de mal, cu linii cuprinse intre 0,10-0,20 si carlige de la nr. 8 la 20. In plus de asta, la match nu poti da decat cu 1 lanseta, iar la feeder cu maxim 2.
Citesc forumul de cateva luni, si daca am inteles bine, balta ar fi foarte potrivita si pentru adeptii celor 2 stiluri de care vorbesc, caras fiind din belsug, si configuratia baltii excelenta.
Dupa ce am discutat telefonic cu D-l George Alexandru si mi-a explicat ca orice batz cu mulineta se considera a fi lanseta ( si pescarul se incadreaza la categoria "pescuit la crap" ) m-am gandit sa va propun a crea o categorie in regulament si pentru pescuitul la feeder/match.
Cu multumiri,
Relu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match si Feeder
MesajScris: 12 Apr 2011, 12:34 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Singura problema pe care o vad eu pentru pescuitul la feeder pe aceasta balta este agatatura.....adica feeder inseamna linie fina iar zonele fara agatatura pe Chiroiu sunt foarte putine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match si Feeder
MesajScris: 12 Apr 2011, 12:45 
Neconectat
User nou

Membru din: 12 Apr 2011, 11:04
Mesaje: 3
Intr-adevar nu cunosc asemenea detalii despre balta, dar daca e asa cum spui, nu-i deloc bine pentru feeder. In schimb ramane match-ul, la care chiar nu conteaza agatatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Match si Feeder
MesajScris: 17 Apr 2011, 22:26 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Apr 2011, 21:18
Mesaje: 3
Salutare la toata lumea de pe acest forum, sunt nou pe acest forum si i-mi place la nebunie pescuitul la feeder (sunt incepator) si din ce am citit pe acest forum am inteles ca nu merge sa se dea pe aceasta balta la feeder pt ca e foarte multa agatatura . As dori daca se poate mai multe informatii legat de acest stil si daca cineva a incercat sa dea la feeder pe aceasta balta ? Multumesc anticipat si fire cit mai intinse in acest sezon.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România