Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 23 Ian 2010, 17:36 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
nu am cum sa uit si nici nu pot sa uit cat de mult i'mi placea sa prind caras cand ieram in vacante pe la bunici (undeva pe malul dunarii jud. teleorman). si am tot continuat sa pescuiesc exclusiv la caras pana acum vreo 3 ani cand pur si simplu m'am saturat sa prind caras intruna...si stati sa va explic, em fost cu cineva pe o balta undeva in jud calarasi (i'mi scapa numele acum) frumoasa balta, aranjata, curata, mlul iera ca un fel de plaja adik adancimea apei era undeva la 10 cm langa mal si crestea progresiv odata ce te departai de mal,unde vreau eu sa ajung este ca trebuia sa lansezi dewstul de departe pt a avea o trasatura dar odata ce depaseai 70 ....80 de metri la aruncare puteai deja sa mulinezi pt ca aveai peste in toate cele 3 carlige,acum imaginativa si voi.....ce farmec mai are sa pescuiesti ...stationar la caras mai ales ca erau si exagerti de mici, steam in picioare cu o lanseta pe care aveam 5 (cinci) carlige aruncam si mulinam ca la spining!!!! de fiecare data fara exceptie aveam agatati 3..4...5 pui de caras! Acesta balta a fost cea care ma determinat sa renunt a pescuitul la caras!

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 26 Ian 2010, 07:04 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:39
Mesaje: 77
Localitate: Bacau
Salut.Eu ,sincer,nu am renuntat si nu cred ca voi renunta la pescuitul carasului, niciodata.E super mai ales din barca cu varga de 3-4 m.Sa dai in marginea stufuluisi sa mai ai si surprize ca din cand in cand sa mai iei si un ciortan,e super.Si mai e vorba si de reflex ca nu trage ca si crapul,sa ia fir.Trebuie sa stii sa cumpanesti si pluta,mai ales la mamaliga.E vorba de caras mare.Vorbesc doar despre Bistrita si Siret,ca atunci cand merg pe balti cu taxa dau exclusiv la crap.
Numai bine.

_________________
Viata mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 26 Ian 2010, 18:47 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
nu stiu .....sincer ....de la 5 ani pescuiesc la caras....fie pe balti (Lacul Suhaia) fie pe Dunare sau pe canalele de irigatie........deja este un tic sau reflex tot ce tine de pescuitul carasului, caresul este cel mai NEpretentios peste, manaca aproape orice (orice poate inghiti) si este foarte usor sal ademenesti sal aduci pe langa plutele tale si este la fel de ushor sal si faci sa nu mai plece de langa ele.........dar dupa mine cele mai mare avantaj al lui si al nostru (pescarii) este ca, carasul se gaseste din belshug aproape oriunde

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 26 Ian 2010, 22:42 
Mihai, stai sa vezi carasii de Chiroiu. Superbi, mari si bataiosi, si foarte gustosi. La sheffield asta primavara si in vara, la boaba bonduelle, cu o montura nu tocmai potrivita ptr sheffileld (dar ma perfectionez anul asta si trec pe finete) m-am distrat o zi intreaga de minune. Recunosc ca anul trecut am oprit cateva bucati, in limita regulamentului. Asa cum probabil voi face si anul asta, carasul de Chiroiu este delicios ! Si cand se inmuleste in exces, nu prea e bine, se stie ca mananca icrele de crap, plus ca e si mai hraparet. Una peste alta, o partida de caras pe Chiroiu este o adevarata placere si abia astept sa pun undita si shefieldu la munca.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 27 Ian 2010, 00:53 
Neconectat
User GL
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 01:41
Mesaje: 200
Localitate: bucuresti
:-? caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras caras sa vedem acum o sa facem sa "mentinem populatia ce caras constanta" de pe chiroiu4..adica trebuie sa actionam in acest fel astfel incat sa nu scapam de subt control situatia si sa se inmulteasca in nestire, domnilor .......echilibrativa plutele :ymdaydream:

_________________
OveR 10 my love


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 27 Ian 2010, 09:44 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 21:45
Mesaje: 138







un "mic" exemplu de caras de Chiroiu4 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 28 Ian 2010, 16:38 
Neconectat
User nou
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:39
Mesaje: 77
Localitate: Bacau
Extraordinar.Felicitari pentru captura.Sincer nu am vazut asa ceva live.
Numai bine.

_________________
Viata mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 28 Ian 2010, 17:33 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
La Cupa Verii,la nuci,am prins la 02 00 noaptea la montura cu doua bile tari de 20,un carasoi pe care din viteza pt. ca deja tragea la alt bat \:D/ \:D/ l am bagat in sacul de crap :)) .Cristi Trofim si a dat seama ca e caras si l am eliberet.

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 28 Ian 2010, 19:08 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Imi aduc cu drag aminte de acea experienta...de abia astept sa avem ocazia sa repeta...ca o reeditare asa...dar fara carasi la sac =)) =)) =))

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sa nu uitam de unde am plecat
MesajScris: 28 Ian 2010, 19:54 
Neconectat
User GL

Membru din: 18 Ian 2010, 15:59
Mesaje: 382
Localitate: EFORIE NORD
Trofim Cristian :
Imi aduc cu drag aminte de acea experienta...de abia astept sa avem ocazia sa repeta...ca o reeditare asa...dar fara carasi la sac =)) =)) =))

Cred ca era culmea sa nu observi nici tu,sa l cintareasca arbitrii,parca de la 2kg se puncta. 8-}

_________________
CS.GREEN LAKE

http://www.crapfan.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România