Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: curios !!
MesajScris: 27 Feb 2012, 07:19 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Sunt curios producatorii si vanzatorii de iluzii care produc/comercializeaza lansete de "firma" ce o sa raspunda la intrebarea de ce cu Mtx au aruncat aproape la fel si in unele cazuri chiar mai mult la concursul desfasurat ieri !

Eu folosesc de 4 ani Mtx -ul si daca gaseam ceva mai bun(calitate-pret) cumparam de mult .

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 27 Feb 2012, 07:22 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Daca ma duceam acolo un un bat de 2.000 lei si aruncam mai mult cu unul de 350 cred ca rupeam batul pe genunchi =)) .

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 27 Feb 2012, 09:37 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
iulian petre :
Daca ma duceam acolo un un bat de 2.000 lei si aruncam mai mult cu unul de 350 cred ca rupeam batul pe genunchi =)) .


Nu doar distanta de aruncare conteaza la o lanseta.
Spre exemplu pentru mine conteaza si drill-ul, si cum se comporta in aruncare...

oricum eu am o parere buna despre MTX14 si vreau ca anul asta sa iau 2 buc sa le testez.

_________________
Aventurile mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 27 Feb 2012, 09:51 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
La concursuri pt mine conteaza la o lanseta greutatea cand pescuiesc la viteza si sa d/au cat mai departe cand am nevoie ;;) .

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 27 Feb 2012, 10:59 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
iulian petre :
La concursuri pt mine conteaza la o lanseta greutatea cand pescuiesc la viteza si sa d/au cat mai departe cand am nevoie ;;) .



ia uite o lanseta "buna" ...mai gata sa dea cu varful in pamant.


Fişiere ataşate:
26022012726.jpg
26022012726.jpg [ 103.36 KiB | Vizualizat de 12942 ori ]

_________________
Aventurile mele
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 28 Feb 2012, 16:27 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
O PARERE INTERESANTA
sursa http://www.ehmanns.ro/forum/viewtopic.p ... 91&start=0



Buna ziua

Sunt nou pe acest forum, dar citesc cu atentie topicurile referitoare la lansete. Sunt pasionat de lansete, fara sa fiu neaparat un aruncator bun. Vreau, de la bun inceput, sa precizez ca tot ce voi spune reprezinta opinie personala si nu doresc sa fie inteleasa altfel. Am detinut, detin sau cel putin am testat personal foarte multe tipuri de lansete, medii si de top, nu le enumar pentru ca nu cred ca are sens. Pot sa va spun ca am facut diverse comparatii intre lansetele scumpe si cele ieftine. Ceea ce va voi spune probabil ca va supara pe multa lume, dar o spun din experienta directa, nu din citit, nu din auzit. Voi spune ceea ce am mai spus pe alte forumuri, tocmai pentru a fi mai bine inteles:
In primul rand, pretul unei lansete e una si calitatea sau mai exact, performantele lansetei sunt cu totul altceva. Pretul tine de strategia de promovare si de vanzari a unei firme, dar NU reflecta valoarea reala a lansetei si cu atat mai putin calitatile lansetei. Pot sa va spun categoric ca am vazut acelasi blanc, fabricat de aceeasi fabrica, vandut sub trei sigle diferite, cu aceeasi echipare, dar cu trei preturi total diferite. Nu dau nume, pentru ca nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama sau antireclama, dar e vorba de firme asa-zis consacrate, care vand lansete asa-zise „de top”. Iar diferentele de preturi nu erau mici, erau semnificative (diferentele mergeau pana la 400-500 ron). Pe piata se vand lansete cu preturi halucinante de 17 milioane lei vechi si chiar mai mult, finisate si inzorzonate, care, in opinia mea, NU valoreaza mai mult de 5 milioane lei vechi.
Exista, in mare, doua mari tipuri de strategii de vanzari: un tip se refera la firme care schimba in fiecare an modelele, care produc mereu modele noi, pe care le prezinta ca „imbunatatite”; un al doilea tip, produce si vinde modele stabilizate, consacrate; ma refer la lansete consacrate, care nu au nimic de a face cu moda. Mai exista un al treilea tip de strategie „hibrida”, in care firme mari tin pe piata timp indelungat modele „performante”, cu aerul ca acestea sunt senzationale, dar care, in realitate, sunt de valoare medie. Dupa parerea mea, acestea sunt firmele care dau acele garantii „pe viata” sau garantii indelungate. De fapt, acolo e, dupa parerea mea, o ilustra pacaleala; in realitate, acele blancuri sunt mai ieftine decat credem noi, iar garantia „pe viata” data unei lansete care se rupe ascunde de fapt o mica smecherie strategica de vanzari: cetateanul traieste cu impresia ca detine o lanseta exceptionala, care in realitate nu e decat un blanc comun, echipat intr-adevar senzational si atat. Cand il rupe, firma il inlocuieste imediat, chiar daca pretul de magazin e halucinant (250-300 de lire sterline) si ori de cate ori se rupe! Or, tocmai o asemenea strategie de vanzare ridica serioase intrebari legate de pretul real al lansetelor. Daca firma isi permite sa inlocuiasca lanseta ori de cate ori se rupe, atunci care e costul de fabricatie al lansetei respective? Nici o asemenea firma nu lucreaza in pierdere...
Un alt aspect este mitul „chinezariilor proaste”. Multi spun asa: daca e chinezeasca, e prost facuta. Nimic mai fals. Poate fi chinezeasca, dar foarte buna, dupa cum poate fi coreana si foarte proasta sau foarte buna. Aici singurul indicator real ar fi pretul de productie a blancului, care insa este foarte bine „ascuns” de producator si vanzator. Dupa parerea mea, acele firme care vand blancuri separat sunt mai credibile sau ma rog, au un plus de credibilitate in ce priveste calitatea blancurilor, fara ca asta sa constituie o garantie absoluta.
Ati vazut vreo firma care accepta sa publice costul de productie al vreunui blanc? Noi ne dam in vant dupa lansete „englezesti”, dar in realitate, singurele lansete fabricate integral in Anglia sunt Century si Harrison. Free Spirit, daca nu ma insel, produce pe blancuri fabricate in Japonia, pe care le echipeaza in Anglia. Sunt multe lansete „englezesti” care au blancurile facute in China sau Coreea, unele chiar foarte bune, si echipate in Anglia. De pilda, Greys Platinium, o lanseta foarte laudata, fabricata daca nu ma insel in China, avea probleme foarte mari, desi erau foarte scumpe si aveau garantie pe viata, se rupeau pe capete. De asemenea, nu cred ca Shimano isi fabrica toate blancurile in Japonia, probabil ca doar gama de varf e facuta acolo (nu cred, de pilda, ca blancul de BeastMaster e japonez). In alta ordine de idei, faptul ca un blanc e japonez, nu inseamna ca nu e comercial sau ca face fata intr-o competitie profesionista de casting. Din cate stiu, in China si Coreea isi fabrica blancurile Fox, Greys, Wychwood, Maver, Sert, Spro, Balzer, Milo, Chub, Sonik, si multe alte firme, uneori chiar si cele care sustin ca fac blancurile din carbon japonez. Atentie: ele spun ca isi fac blancurile din carbon japonez, nu ca le fac in Japonia, ceea ce este o diferenta. De pilda, Casa Hardy detine atat Greys, cat si Sonik sau Chub (una dintre ele, nu mai stiu exact care!). Unele blancuri de la Daiwa sunt facute in Scotia (sau erau facute acolo), altele probabil in Japonia, altele in China. Depinde probabil de clasa lansetei.
Uitati ce spunea Simeon Bond cel care a infiintat firma Free Spirit intr-un interviu luat de Pavlovici: „Oricare dintre noi se poate urca in avion, poate merge in China si poate stabili relatii cu aproape oricare fabrica. Cunosc multe cazuri de fabrici care ofera acelasi produs oricui este interesat sa-l cumpere. Te duci in China, creezi un produs, il cumperi intr-un numar evident limitat, dupa care vine altcineva si cumpara acelasi produs si isi pune pe el sigla lui. Cu ani in urma asa ceva nu era posibil, iar faptul ca acum este posibil duce la problemele care afecteaza piata echipamentelor. Noi ne aparam de aceasta plaga in primul rand prin faptul ca nu avem de-a face cu China. Lucram numai cu furnizori reputati si avem relatii de exclusivitate pe productia de blancuri. Stiu ca suntem copiati de altii si nu e placut...”

Fenomenul este real. Oricare dintre noi poate merge in China si poate cumpara un produs gata facut, pune pe el o sigla, si gata, are o lanseta unica. Multe firme „consacrate” fac asta. Un exercitiu simplu, pe care eu l-am facut: am masurat diametrele multor lansete in aceleasi puncte (mai multe) situate de-a lungul lansetelor pentru a le vedea conicitatea. Am constatat ca unele erau IDENTICE! Identice erau si actiunile lansetelor respective, identice si TC (testul curve). Uneori aveau acelasi tip de mandrina si aceeasi configuratie de inele. Credeti ca asa ceva apare la niste lansete produse in fabrici diferite? Eu nu cred asta. De altiminteri, si la mulinete apare acest fenomen, verificati cu atentie si veti vedea... Una din fabricile care produc aceeasi mulineta pentru mai multe firme de echipamente de pescuit apartin de concernul Ryobi. De pilda Ryobi Proskyer era vanduta ca Sert Sirium, dar si ca Grauvell Toureg... Daiwa producea mulinete pentru St. Croix. Lista poate continua...

Revenind la problema lansetelor comerciale: cred ca un indicator este rata de schimbare a modelelor de la an la an, dar si numarul de modele comercializate de o firma. Aici „englezii” sunt ceva mai smecheri, de exemplu cei de la Greys fac doar cateva modele, tocmai pentru a da impresia ca aceste modele sunt extrem de bune, sunt ultra-profesionale, s.a.m.d. Problema este ca singurul loc in care se verifica o lanseta este concursul consacrat de casting, or acolo recordurile de aruncare pe mare distanta sunt detinute de firme ca Century, Harrison, Zziplex (care nu face lansete de crap), probabil Free Spirit. Shimano, Fox si altele cred ca nici nu viseaza sa devina cap de afis in aceste tipuri de competitie, in care rezista doar cei mai buni producatori.

Pe de alta parte, o lanseta de 50 de lire sterline sau una de 150 de lire sterline nu poate fi oricum decat o lanseta produsa in Asia, asta e clar, oricat de buna ar fi lanseta. Evident ca nu poate fi o lanseta de top, gen Century sau Harrison la care numai blancurile costa in jur de 1000 de ron. Noi judecam dupa reputatie, dupa marca, dupa publicitate, dar nu dupa costul de productie real al lansetei. Eu cred ca, daca am avea acces la costurile reale de productie ale unor lansete, ne-am lua cu mainile de par... cu alte cuvinte, ne-am da seama ce fraieri suntem!
Scuzati lungimea mesajului, dar am incercat sa fiu cat mai explicit. Repet: sunt opiniile mele, nu cer nimanui sa le impartaseasca.

Numai bine,
Ovidiu

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 28 Feb 2012, 16:54 
Neconectat
Membru GL

Membru din: 22 Noi 2011, 15:05
Mesaje: 520
vezi ca a mai facut Mitranescu o completare pe crapmania ..... sunt bune frate, dar prea le ridica asta in slavi....lasa frate omu sa se convinga, nu baga texte deastea

ia sa-l vedem din toamna ce va zice despre astea, cand nu o sa mai aiba exclusivitate pe ele :D :D :D

_________________
Govo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 28 Feb 2012, 17:33 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
Sunt posesorul unui set de MTX14 si desi am avut posibilitatea sa imi schimb lansetele cu ceva de top , nu am facut-o pentru ca sunt constient ca aceste bete au un blank bun pe care eu personal inca nu l-am exploatat la maxim si simt ca pot arunca mai mult cu aceste bete .. desi sunt indragostit pana peste cap de HI-S`ive , mai trag putin de MTX-uri :D

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 28 Feb 2012, 17:49 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
sdaniel :
Sunt posesorul unui set de MTX14 si desi am avut posibilitatea sa imi schimb lansetele cu ceva de top , nu am facut-o pentru ca sunt constient ca aceste bete au un blank bun pe care eu personal inca nu l-am exploatat la maxim si simt ca pot arunca mai mult cu aceste bete .. desi sunt indragostit pana peste cap de HI-S`ive , mai trag putin de MTX-uri :D


Eu am HI S'ive si vreau sa ieu 4 mtx-uri. Sezonul asta vreau sa le testez (mtx14).

_________________
Aventurile mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: curios !!
MesajScris: 28 Feb 2012, 17:49 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
govo :
vezi ca a mai facut Mitranescu o completare pe crapmania ..... sunt bune frate, dar prea le ridica asta in slavi....lasa frate omu sa se convinga, nu baga texte deastea

ia sa-l vedem din toamna ce va zice despre astea, cand nu o sa mai aiba exclusivitate pe ele :D :D :D



Nu-l condamn , pentru ca se bate parte-n parte cu marile brand-uri ... si uite ca ii iese , si ii iese bine .

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România