Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Trucuri de iarna
MesajScris: 31 Oct 2012, 08:09 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
---------------'Trucuri ' de iarna -------------------

By Petre Iulian




Dupa cateva (mai multe) pescuieli pe timp racoros mai ales la Cupa Iernii si Primaverii unde am infruntat nopti si cu minus 8 grade am inceput sa/mi dau seama cum pot face 'viata mai usoara .
Degeaba te inforfolesti cu zeci de pulovere si geci daca nu ajuti si tu organismul sa se lupte cu temperaturile extreme . Regula de aur este sa nu consumi deloc hrana si lichid rece .Noaptea mai ales trebuiesc consumate cat mai multe lichide calde (supe ,ceaiuri ,cafea ,etc ) este bun si o tzuiculita si un vin fiert dar fara sa intreci masura .Diminetza merge niste crenwusti (habar nu am cum se scrie )calzi ,la pranz o ciorbica si o mancarica calda ,etc ,etc dar sa fie hrana calda .Cand te repezi sa intepi un peste este bine sa ai manusa in mana dreapta cu ,care ti batul ca pana la mal "ti se lipeste mana pe bat " si nu mai simti degetele . Tunarul echipei adica cel care lanseaza trebuie menajat la scos lansetele si la bagat pestii in sac ca sa aibe mainile calde si sa poata lansa in bune conditii . De obicei "tunarul" este si cel mai putin imbracat ca sa poata sa se miste bine si sa atinga distanta dorita . In standul de pescuit nu trebuie sa lipseasca o lada frigorifica unde se pastreaza apa calda . In galeata se raceste imediat asa ca o lada face minuni . Nu bagati niciodata mana sa va spalati in balta s/au intr-o galeata cu apa rece ca in cateva minute nu mai simti degetele .Te speli in lada frigorifica unde apa o sa stea calduta aproape toata noaptea . Cand se raceste completezi cu alta fiarta si tot asa....
Cortul unde dormi si este dotat cu sac de dormit de sezon rece este bine sa fie cat mai mic adica de o persoana .Cortul (dormitor) sa fie cat mai departe de standul de pescuit ca in cele 3-4 ore cat stai in 'dormitor' sa nu auzi nici un zgomot . De multe ori cine doarme in stand nu se poate odihnii din cauza zgomotului de la senzori,statie si mai ales cand vin vizitatori si fac galagie fara sa/si dea seama ca cineva la un metru de ei incearca sa se odihneasca .Eu consider ca un cort cat mai mic se incalzeste cat mai repede si nu este nevoie de vre-o sursa de caldura in plus . Un sac bun de iarna face fata la temperaturi joase fara nici o grija . Cand te bagi in pat /sac te dezbraci de hainele groase ca daca transpiri cand te trezesti te 'caci' pe tine de frig . :)) .Cand te bagi in sac ai grija sa bagi si hainele cu , care te imbraci cand te trezesti ca atunci cand te imbraci sa fie calde si nu reci .Eu le bag la picioare ca acolo este loc liber mai mult . In cortul "de veghe" adica unde stau ceilalti pescari este bine sa fie o sursa de caldura dar cortul sa fie deschis sa poti interveni in orice clipa . De obicei sursa de caldura este in spatele cortului si caldura vine din spate spre fata . Daca tot este cald in cortul de veghe este bine ca cel care intre la culcare sa lase incaltamintea in acel cort . Cand te trezesti toate hainele si incaltamintea o sa fie la o temperatura rezonabila si scapi de senzatia de dardaiala :)) .Se stabileste cand trebuie trezit partenerul si este trezit de ceilalti parteneri .....cu o cana de lichid fierbinte .

O zi buna va doresc si sper sa tineti cont de ce/am scris si sa va faceti viata mai usoara in pescuitul in conditii extreme ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trucuri de iarna
MesajScris: 31 Oct 2012, 10:07 
Neconectat
VIP GL
Avatar utilizator

Membru din: 20 Feb 2010, 10:39
Mesaje: 1338
:-bd :-bd

_________________
Vice Campion 2014 GREEN LAKE


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Trucuri de iarna
MesajScris: 31 Oct 2012, 23:39 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2010, 21:52
Mesaje: 452
Localitate: bucuresti
buna ideea cu lada

_________________
producator de cozonac

0723400854
0762065800


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România