Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 07:05 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
`Un fleac ..i/am ciuruit !
By Iulian P .

Dupa debutul fulminant al clubului Green Lake in competitii unde a castigat 3 locuri 1 ,un loc 2 si un 3 iata ca a venit urmatorul concurs la Greaca Cercani unde au participat doua echipe Green Lake -Ciprian -Iulian -Mircea (pompy) si Ady -Bogdan -Alex .

.......prima mansa 2 zile pe sectorul B


Am ajuns pe balta si habar nu aveam ce o sa ne astepte in urmatoarele 4 zile . Am bagat mana fermecata si am extras bila B 3 alaturi de un premiu de la Magic Baits . Cand am ajuns pe stand constat ca sunt in dreapta golfului unde trag eu mereu :)) . Cum malul alaturat era destul de aproape am bagat fire de 22 si 27 pe tamburi si monturi identice ca la Moara cu naditoare si carlige ESP KURV SHANK nr. 7 si pe firul de par ,pop-upuri de 8 de la Quest Baits invelite in pasta si celebrele plastice ca sa ne miscam mai repede .
Naditoarele incarcate cu pasta de bile ramasa de la concursul de la Moara . Primele aruncari au fost la diferite distante si lasate sa vedem ce "zic" ;) . In cateva minute un bip si primul peste era deja pe saltea . Era cam pricajit pestele dar cantarul nostru arata 1,03 kg asa ca l/am bagat la sac . Intre timp ajunge arbitru la noi si ne spuna sa bagam cate un peste in fiecare sac
:-o :-o .Nemultumit de aceasta decizie il anunt ca trebuie sa stea non-stop langa noi ca 15 pesti o sa/i prindem repede . Incet dar sigur ne dam seama de zonele fierbinti si ne punem pe treaba voiniceste dar nu aveai timp nici sa fumezi o tigara . Intre pestii de peste 1 kg mai intrau multi de 800-900 grame si o gramada de carasi asa ca ritmul era foarte mare .Dupa 5-6 ore vine cantarul si cantarim 69 kg din 50 si ceva de pesti :-o . Inca 5-6 nu trec de cantar cu 10-20 grame asa ca nu sunt trecuti pe lista . Tot ce arata 1 kg cand cantaream noi, bagam la sac si tot ce era sub aruncam direct in apa . Vine clasamentul si nu-mi venea sa cred ca suntem la o cantitate dubla fata de locul 2 mai ales ca eram in sectorul B si locul era net inferior fata de A -uri . Ca sa ne miscam repede ramanem toti 3 pe lansete si noaptea asa ca dimineta ne/a prins ca pe niste roboti care faceau totul din "programul stabilit " . Intre timp cand au vazut ca e treaba groasa de tot ne/au dat voie sa punem cate 3 pesti in sac asa ca dimineta am avut 106 kg din 77 pesti punctabili si zeci de nepunctabili . Se cantarea peste cu peste asa ca au cantarit la noi in jur de doua ore =)) . Am inceput sa ne bagam la somn unul cate unul si am pescuit cate doi mai departe asa ca seara la cantar am dat 58 kg dar suficient sa avem dublu fata de locul doi . Ma uitam uimit cate nada se duce in apa si deja consumasem in jur de 15 kg de pasta solubila asa ca faceam mereu cate 7-8 kg sa avem de rezerva .Noroc ca aveam in masina si nada pentru concursul de la Moara asa ca aveam in jur de 25 kg de mix de bile ,20 kg de pelete de fructe si partea lichida sa fac pasta (minamino-aroma squid-capsuna ,indulcitor ,CSL ,lapte porumb ,etc ,etc ) .In ultima noapte atacam in doi pescari si incep primele probleme ......tragea mai rar si erau 4 variante doar :

1- Era sun 1 kg
2-Era caras
3-Scapam pe drum pestii
4 -Nu intepam nimic (rateu)

Varianta 5 sa prindem pesti punctabili disparuse total si eram din ce in ce mai nervos pe situatia noua :-? asa ca am inceput sa controlam daca inteapa carligele ,distanta intre momeala si carlig ,marimea etc etc si totul era ok si identic cu ce pescuisem pana atunci .Abia spre dimineata ne/a cazut "fisa" sa schimbam locul unde pescuiam si am inceput sa prindem peste punctabil . Cred ca dupa 20 kg de pasta aruncata in apa si ceva kg de pelete adunasem toata ciortanimea si carasimea pe locurile unde pescuiam :)) . Obositi la maxim dupa o noapte in care am muncit non-stop dar fara rezultat in sfarsit punctam si noi dar era cam prea tarziu . Aici eu am gresit ca nu mi/am dat seama mai devreme ca ceva este in neregula si trebuie sa schimbam zonele in care pescuim .SCUZEE ... ~x( ... Pana la urma am bagat 3 motoare in priza (3 pescari) si am mai recuparat din pierdere si am avut la cantar 294 kg iar locul 2 care era ocupat tot de Green Lake aveau 233 .


.......a doua mansa 2 zile pe sectorul A


Din prima am zis orice dar numai locul A1 sa nu/l trag si ce sa vezi.......am tras ultimul ca eram primii pe sectoril B si ne ramane A1 X( . Dezamagit total si cu ceilalti pescari care sosoteau ce ghinion pe ei ajungem la stand si observ ca limita din dreapta era exact unde mai pescuisem odata si castigasem locul 1 dar pe A2. Ma uitam ingrijorat la clasament ca se apropiasera de noi si am zis baietilor " Daca suntem pescari buni castigam si de aici " ;) .Ne punem sa facem saculeti solubili in care am pus pelete de fructe cu atractie maxima de la Quest Baits cu gandul ca avem mai multe sanse sa prindem asa .

Aruncam doua lansete spre dig si doua in limita din dreapta unde stiam zona fierbinte si in minutul doi din concurs pleaca 3 lansete deodata :-o . Aruncam inapoi si in ca doua pleaca si inca doua si inca trei deodata de nu aveam timp sa tinem 4 lansete deloc in apa . In 6 ore reusim sa prindem 106 kg dar deja erau epuizati chiar daca pescuiam toti 3 asa ca ne/am decis sa pescuim cate doi si unul sa doarma mereu ca sa putem duce concursul pana la capat .Dimineata mai cantarim 76 kg asa ca reducem motoarele la un singur pescar sa ne odihnim pentru concursul de la Moara daer si asa pana seara mai cantarim 55 kg . Aveam 534 kg si locul doi 294 asa ca ne/am decis sa dormim toti 3 in ultima noapte :)) .Dimineata la ora 8 eram deja cu sculele stranse si ne beam cafeluta in locul unde trebuia sa fie festivitatea de premiere cu totul ca mai erau ceva ore bune pana se termina . Bucurie mare pe arbitrii ca nu am mai pescuit si nu i/am mai chinuit la cantar ca statera la noi cate 2 ore :D .

Pana la ora 12 am baut cafeluta ,ne/am legat carlige pentru la moara ,am facut ultimele pregatiri pt. la moara ,am mancat ,am baut ...si uite asa la ora 13 la festivitatea de premiere cele doua echipe GREEN Lake au adjudecat locul 1 si 3 dupa o lupta stransa pentru locul doi .

Felicitari baieti pentru lupta grea care ati dat-o pana la final .


Felicitari organizatorului Mircea Gheran si domnului George Mihaila care au avut grija sa ne simtim bine si sa nu ne lipseasca nimic .

MULTUMIM Sponsorilor clubului nostru Bogdan Dragan si Quest Baits care ne/a furnizat nada castigatoare (din nou ).


ps.Nu am corectat inca aceasta povestire ca ma grabesc sa plec la concurs ;) asa ca scuzee pentru greseli ^:)^






_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 07:37 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Am castigat si un Magi Card pe viata cu o reducere de 30 % la orice produse Magic Baits asa ca daca aveti nevoie de ceva comandati la mine si eu le cumpar cu 30 % mai putin .

Oferta este numai pentru membrii clubului Green LAKE ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 09:55 
Neconectat
User GL

Membru din: 05 Aug 2011, 10:27
Mesaje: 266
Localitate: bucuresti
felicitari echipelor .... :gl2 ......

_________________
Dumitroiu Alexandru
0740.13.89.89


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 10:30 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Hai sa va povestesc si eu episodul Tancabesti :D
Ajungem pe balta la tragerea la sorti extrag locul Bradu si ne indreptam spre locul de pescuit.Aveam informatii ca am plaur si ca este un loc bun care tine crapi mari.
Cand ajungem acolo...eroare...in fata aveam autostrada, ne facem cu mana noi si cei de pe vaci 0 :-o .Vine Toto si ne arata limitele--noi aveam doar un colt de plaur in partea stanga si in rest nimik.
Stau de vorba cu baietii si stabilim sa punem 2 lansete pe partea stanga de care sa ma ocup eu si 2 lansete pe partea dreapta de care sa se ocupe Liviu cu Eugen.
Pilhan si Dr Bradu in schimb erau 2 locuri numai cu plauri X( .Aveam la noi vreo 20 kg de bine de la selectbaits si anume belachan si meetfish.Zis si facut ne apucam de treaba.Fire de 0.36 carlige nr 4 si snowman.In stanga era un colt de plaur si in fata tipirigi.O lanseta a fost pusa in stanga la limita standului si restul in fata tipirigilor si a inceput asteptarea...care a durat cam 20 ore.Vineri dimineatza se duce liviu martor la cantar si vine putin cam suparat.Vecinii din drepta aveau un crap de 16.5 kg si unul de 10.5.La noi inca nimik....trece cantarul si apare prima trasatura din stanga pe singura lanseta de la plaur.Intep si aduc la mal,cu ceva emotii,un crap frumos.Il baga baietii la sac arunc lanseta si dupa 30 min trage iar.Aduc la mal alt crap frumos...ambii pareau peste 10kg.Ne bucuram noi putin si trage iar.

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 10:43 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Intep il simt cum ramane blocat,il misc de 2 ori si apoi nu am putut sa mai fac nimic pt ca se parcase :(( . Arunc iar lanseta si dupa 5 min trage,intep,,ma dau in spate pe deal si deodata nu mai simt nimic...si-a dat drumul la maini X(
Inainte de a avea aceste trasaturi trebuie sa mentionez ceva :)) Noi pescuiam la carlig cu bile de la selectbaits solubile si pop-up ananas.Imi trece mie prin cap sa pun la carlig celebrele bile de squid :)) .Ma duc pana la masina aduc 10 bile si pun pe cele 2 lansete din stanga.O bila de 20 solubila si pop-up de ananas.Dupa cele 4 trasuri ii zic lu Liviu sa puna si el la fel la carlig.A schimbat si el si au inceput trasaturile dar din pacate toti crapii prinsi de Liviu au fost sub 10 kg in schimb o medie foarte mare 9.4 kg.Si am continuat asa nadeam cu bile select si foloseam la carlig bile squid :)) . Pe seara schimb la o lanseta un pop-up frutela in care eu am mare incredere.Liviu se uita putin mirat si ma intreaba de ce schimb ceva care merge. Ma fac ca nu-l aud,el se baga la somn si dupa 1 ora strig la el sa iasa ca aveam triplu drill :)) :)) .Toti 3 erau sub 10 kg dar ne-am amuzat putin.Cele 2 nopti nu a tras deloc si sambata dimineatza la cantar observam ca eram pe locul 3 deoarece Pilhan a prins 2 crapi si avea 24kg iar dr bradu deja luase avans aveau 50 kg.Sambata toata ziua liniste pe partea stanga iar pe dreapta Liviu mai lua din cand in cand cate un ciortan de 8-9 kg :)) .Pe la ora 21 ma bag la somn si ma trezeste eugen la 4 dimineatza.Liviu dormea si el si eram singur cu 5 ore inainte de final.Sambata pe seara a fost George in vizita si in urma sfatului sau am realizat ca gresisem ceva.Inainte sa se intunece si sa ma bag la somn am pozitionat cele 2 lansete din stanga lipite de plaur cu bile tari.Dimineatza cand m-am trezit totul era neschimbat cum ma asteptam...noaptea nu tragea.

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 10:52 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Am zis mai sunt 5 ore pana la finish si trebuie sa fac ceva sa punctam altfel riscam sa parasim podiumul.Scot o lanseta din stanga schimb momeala la carlig...squid cu ananas---aveam semn pus pt o anumita zona si lansez la risc. Speram sa pice bine.Se trezeste si liviu,stam putin de vorba si deodata trage la lanseta schimbata.Intep cu emotii si aduc la mal o purcica frumoasa foc...deja simteam o speranta.Arunc iar lanseta si asteptam.Cand aproape se lumineaza scot si a 2-a lanseta schimb momeala arunc de vreo 5 ori pana cade unde vroiam eu.Dupa alte 40 min trage si aduc la mal un crap mare si frumos.Deja aveam emotii mari si ma gandeam ca inca un crap ar schimba clasamentul.Schimb si lanseta cealalta si asteptam.Dupa 1 ora trage iar si aduc alt crap mare la mal.Deja ne gandeam ca suntem pe 2 si daca vecini din dreapta nu prind ii depasim.La 7 vine cantarul.Cei din dreapta nu au prins nimic iar cei din stanga la fel.Deja emotiile erau maxime.Scoate eugen primul crap 13.4 kg.Cand il pune pe al doilea... X( X( 9.7 kg...si al treilea 13.7 kg.Daca erau toti 3 punctabili castigam locul 1 la general dar din pacate am reusim doar locul 2 pe sector si la general. A fost un concurs greu in care am realizat cat de greu este sa prinzi doar crapi mari.
Le multumesc colegilor de echipa pentru ca m-au suportat si m-au lasat sa-mi fac de cap,sper ca nu i-am dezamagit si sa se bucure de primele lor cupe din cariera :ymhug:
ps:fara sa vrem am reusit sa prindem 200kg.

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 12:18 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 10:50
Mesaje: 1048
Localitate: bucuresti
http://carpodrom.ro/inceput-de-sezon-ex ... reen-lake/

_________________

...Cazacu Bogdan...... 0766.797.822 ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 16:11 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 22:27
Mesaje: 862
Localitate: Bucuresti
Cristi, Iulica - pot sa "va fut" povestile si sa le pun pe carpodrom.ro?

_________________
Aventurile mele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 18:58 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Poti sa le si coafezi putin :D

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: `Un fleac ..i/am ciuruit !-Partea a-2-a !
MesajScris: 09 Apr 2012, 20:51 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
Bravoo !!!!!!frumos!

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România