Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Campionatul national -etapa doi vazuta de mine !
MesajScris: 05 Iul 2012, 06:21 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Campionatul national etapa doi vazuta si traita de mine .

by Iulian Petre


Dupa un loc 6 din prima etapa dupa ce am tot pendulat pe locul 4 si 5 si cu ceva mai multe informati despre balta iata ca vine ziua `adevarului .

De data asta credeam ce stim ce avem de facut asa ca nu credeam ca o sa fie probleme majore stiind ca nada nostra este calitativ superioara .Cum inca mai este o etapa nu pot face toate dezvaluirile despre strategie dar o sa povestesc ce/am trait eu in cele 72 ore .Joi dimineta ne strangem la balon si la extragere observ ca avem locul de care ma temeam eu cel mai mult respectiv standul C1 . La mansa trecuta pe acest loc nu reusise sa prinda decat 48 kg adica ultimul loc din sector .Singura bucurie a mea era ca in acel stand era George cu Dan Stoica si cum stiam ca au experienta in agatatura a gamdeam ca nu o sa iasa ultimii .Am plecat direct cu un handicap mare pe acel sector si stiam ca o sa fie greu sa intram pe podium .In sectorul B constat ca si acolo este multa agatatura si deja ma gandeam ca suntem pierzatori direct din grila .Trec orele si incep sa apara pestii in sectorul C si B dar in sectorul A este o mare problema ca nu -i da de cap `standului . La cantarul de seara pe sectorul B si C se punctase binisor si eram in grafic dar in sectorul A aveam doar doi pesti si eram pe locul 13 in acel sector . Marius si Florin au tot nadit si cautat zonele fierbinti dar degeaba :-? . Inainte de plecare de pe balta vorbesc cu ei ca erau demoralizati si le spun sa stea fara nici o grija ca la noapte sigur intra pestele in zona nadita . .....si asa a fost ca dimineata erau pe locul 5 dupa o noapte alba. In clasamentul general oscilam intre locul 3 si 4 dar stiam de data trecuta ca pe final este o problema :-\ .

Vineri pe sectorul C apare o problema ca din cauza valurilor foarte mari si noi fiind la capul sectorului cu apa ce/a mai mica nu se mai prinde nimic .Adancimea foarte mica de 1metru face ca valurile sa mature tot in cale si apa sa fie neagra ....! Deja George si Stoica Dan erau in cadere libere de pe locul 7 pe 11 si inca mai erau 16 ore .....Fiind deja obositi ca nu dormise decat doua ore Stoica si 4-5 ore George se decide o schimbare de urgenta . George ceruse sa iasa din concurs acuzand oboseala si febra musculara asa ca decid sa intru . Ma gandesc eu mai bine si spre surprinderea lui George intru in locul lui Dan Stoica .A fost o decizie de moment luata dupa unele observatii facute de mine . Dan Stoica parea mult mai obosit si dormise mai putin si era un criteriu si al doilea a fost ca George invatase culuarele prin care trebuie sa scoti pestele si era foarte important . Facem schimbarea si trec la comanda :)) cu gandul sa incerc sa franez declinul echipei si sa incercam sa urcam in clasament . Cum George era sleit de putere si cu dureri de umeri si mana decid sa arunc pana la final numai eu si sa nadesc din cobra tot eu .Ma pun pe cobra si arunc doua kg de bile din prima si din 10 in zece minute mai dau cate 20-30 de bile .Pescuiam pe zona nadita unde pescuisera ei pana atunci si asteptam sa intre pestele . La jumatate de ora schimbam pozitia lansetelor asa ca in continuu aveam ceva de facut ."Programul " se desfasura asa: Schimbam lansetele ,nadeam din cobra ,pregateram lansetele de rezerva ,faceam saculeti solubili ,nadeam din cobra si uite asa se facea jumatate de ora si incepeam de la inceput cu schimbul de lansete si celelalte etape .Eram in stand de 4 ore si abia reusisem sa fumez doua jumatati de tigare . Ritmul era alert chiar daca nu prindeam inca nimic si ma gamndeam cu groaza cand o intra pestele ... #-o .Pe George il menajam stiind ca am nevoie de el la trasul pestilor asa ca il tineam de vorba sa nu adoarma . Pe la ora 1 incepe sa traga si pana la ora 3 reusim sa prindem 9 pesti .Dupa ora 3 nici o trasatura . La inceput am tras eu de peste dar aveam o mare problema ca nu stiam in ce zona trebuie sa trag mai tare de ei si care este zona in care trebuie sa aduc pestele ca sa nu/l las in agatatura . Era asa de nenoroctt acel stand incat trebuia sa tragi de peste in zigzag ca sa fentezi agataturile . Am parcat eu doi pesti si am mai scapat inca 3 asa ca m/am lasat pagubas cu trasul de peste . Dupa ce am vazut ca nu pot scoate pestii am renuntat de tot sa mai intep pestele si asa trag de ei ...tragea si la doua deodata si nu puneam mana sa trag . Parce era un facut ca eu scapam s/au parcam si George scotea aproape tot . Pana la urma am vazut smecheria dar deja se termina concursul .Pe la ora 3 adoarme George dar nici pestele nu mai tragea. Ma agitam eu cu schimbatul cu naditul dar degeaba ca parca pescuiam in alta balta . La ora 5 vine cantarul si incep iar trasaturile . In timpul cantarului prind un peste punctabil si 3 nepunctabili asa ca la cantar avem 34 kg din 10 pesti . Dupa cantar in orice directie aruncam cu lanseta prindeam numai nepunctabil asa ca dupa 6-7 pesti la rand cedez nervos si arunc o lanseta doar cu o bila cat pot pe `pustiu`. Nu mai aveam saculeti facuti asa cama pun pe `crosetat . Aud statia, ma uit si vad lanseta de pe `pustiu cu swingerul in bat :-o ...intep si aduc o salontade vre-o 4 kg . Arunc cat pot iar si tot la aia prind peste . La celelalte cu , care pescuiam pe patul de nada cu saculet prindeam dar nepunctabil :-? :-? .Il trezesc pe George si arunc toate lansetele cat pot doar cu o bila si astept sa vad ce se intampla .. :-B :-B .

Si uite asa incepe recitalul la noi in stand si pana la final reusim sa prindem 130 kg de peste din care 100 in ultimele 6 -7 ore . Am vorbit cu baietii la telefon si le/am trasmis cum prind peste si au inceput sa prinda si ei foarte bine dar mult prea tarziu . Acum i/mi dau seama ca daca eram de la inceput in stand era cu totul alceva ca `citeam ` mersul pestelui mai repede dar si asa ca rezerva nu/mi pot da seama de comportamentul pestelui . Pestele din cauza presiunii incepuse sa se refugieze in larg si ramaneau numai ciortanicile mai proaste .Venea cat un val de punctabili dar foarte rar in ultimul timp . De la zi la zi pestele se retragea in larg dupa cateva ore in care se ap[ropia de paturile de nada .ASTA ne lipseste noua acum in lot si anume experienta si schimbarile care trebuiesc facute din mers in timpul concursului . Comportamentul pestelui se schimba si daca nu ne schimbam dupa peste ramanem pierzatori . Pentru mine este un al 7 -lea simt si de multe ori acest `simt ne/a adus pe podium si colegii mei de echipa stiu asta . Din pacate nu ma pot clona sa fiu in fiecare stand sa simt cand trebuie schimbata strategia ca fiecare stand are particularitatile lui .Fiecare echipa trebuie sa aibe experienta necesara sa `citeasca imediat schimbarile care trebuiesc facute ca este greu ca cineva din spate fara
sa pescuiasca sa ghiceasca mersul pestelui si sa dea indicatii . Deocamdata asta este valoarea lotului si locul 5 si 6 nu este intamplatoare . Tinand cont de grila proasta si neajunsurile noastre cred ca un loc 3 este mai aproape de adevarata valoare . Valoare are lotul dar experienta inca nu avem destula .Trebuie sa va ganditi ca sunteti inca la inceput de drum si nu ne putem compara cu loturi care au in componenta pescari cu renume care pescuies in concursuri cu 5-6 ani inainte de a incepe eu sa intru in competitii .Stiu ca vreti ,stiu ca doriti dar ne mai trebuie inca cel putin 3-4 ani ca sa ajungem la valoarea maxima .Avem un mare plus noi si anume ca avem in componenta, membrii ai clubului `crescuti` in ograda clubului si nu trebuie in fiecare an sa `angajam "mercenari " ;) Sadisfactia ce/a mai mare o am ca in doi ani am reusit sa `crestem un lot care incepe sa/si arate valoarea si sa depaseasca alte cluburi de renume . La campionate nationale nu prea merge cu norocul `incepatorului dupa cum ati observat .

La urmatoarea etapa incercam sa terminam cat mai sus si sa terminam pe podium . Stiu ca puteti daca sunteti mai atenti ;) ......sincer cred ca numai lotul Carping si Energy ne pot pune probleme :ympeace:

o zi buna ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul national -etapa doi vazuta de mine !
MesajScris: 05 Iul 2012, 10:30 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 05 Oct 2010, 08:52
Mesaje: 1672
Localitate: bucuresti
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

_________________
http://www.roxandy.ro 0723302830
Dan Stoica

Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului.
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul national -etapa doi vazuta de mine !
MesajScris: 05 Iul 2012, 11:13 
Neconectat
User GL

Membru din: 05 Aug 2011, 10:27
Mesaje: 266
Localitate: bucuresti
Experienta isi spune cuvantul. Cu siguranta pe langa ce a spus Iulica mai sunt si alte puncte in minus pentru ca nu a existat pana acum un concurs in care sa fim toti implicati ca o echipa. Cu siguranta in etapa 3 nu vor mai exista aceste minusuri si atunci cu siguranta locul obtinut va fi mai sus.


Forta Green lake

_________________
Dumitroiu Alexandru
0740.13.89.89


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România