Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 17 Apr 2011, 21:58 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
Respectele mele tuturor pescarilor de pe acest forum si imi pare rau ca prima mea postare nu este in urma unei satisfactii avute pe balta. :(
In aceasta iarna impreuna cu partenerul de suferinta ne-am hotarat sa gasim o locatie cu o taxa de bun simt pentru C&R ,relativ aproape si care sa ne poata oferi primul „over 10”;dupa analize indelungate alegerea a fost Chiroiu 4.
Prima partida care nu se mai putea lasa asteptata am hotarat sa o facem de 24h incepand cu 16 aprilie seara (in realitate am ajuns pe la ora 21.00). :((
Detalii partida:
Stand A2 (8 bete, s-a pescuit si in zona A1 si A3)-locul l-am ales intrucat am ajuns pe intuneric dar :-? si ca C-urile erau rezervate (la finalul partidei am dat o tura la toata balta si nu mai pescuia nimeni la crap pe intreaga suprafata a baltii... !!! :-?
Nada:
-seminte fierte(porumb,mei,floare,rapita,spartura soia,grau)
-un fel de mamaliga din macinarea semintelor de mai sus pentru legarea mix-ului
-TTX
-pelete capsuni
-spartura boilies solubil home–made (birdfood)
-porumb conserva
-extract S&O
-lapte de porumb

Momeala:
-boilies solubil si tare (cel home-made din nada):simplu si dipuit in S&O + CSL
-boilies tare dipuit in S&O de la Crapmania
-boilies tare dipuit in capsuni de la Crapmania
-pop-up fructe
-porumb dipuit in lapte de porumb
-porumb la conserva
-viermusi
-pelete capsuni
Monturi:
-fir de par
-360
-D
-clasic pe carlig
-ace de 6,8 chiar si 10

Nadirea s-a facut cu catapulta la aprox. 20m de malul opus,prima nadire la ora 23.00 aprox.7 kg,a doua la ora 9.00 dimineata aprox.5 kg,s-a folosit pva pe monturi in prima faza,ulterior am renuntat ca nu aveam certitudinea ca se topesc in totalitate.

Trebuie spus ca apreciem primirea pe care ne-a oferito d-ul Dan,suntem super incantati de imaginea naturala a baltii si de amenajarile facute...pacat ca in aproape 24 de ore nu am avut nici o prezentare.
Rog veteranii GL ,si nu numai , sa ma ghideze spre un raspuns,ma macina la culme gandul ca am ratat prima partida pe 2011.

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 01:13 
Neconectat
Green Lake Club

Membru din: 18 Ian 2010, 14:12
Mesaje: 252
Localitate: Bucuresti
Parerea mea scurta si la obiect este ca v-ati complicat singuri partida si de aici si rezultatul dezastruos...greu de imaginat pentru mine...in fine.
Am sa va explic unde ati gresit din punctul meu de vedere.
Deoarece ati ajuns la acea ora tarzie trebuia sa folositi doar meltex cu 3-4 bile si la carlig o solubila de 18--20 sau un snowman...asta nu prea conta...si maxim 5-6 bile aruncate cu cobra langa montura.
Chiroiu este o balta unde trage f bine noaptea.....
Dimineata acolo trage pana pe la ora 10 dupa care trebuia sa va retrageti cu ele pe jumate...adica pe canal...si mergea o nadire usoara din cobra...ceva de genul 1 kg de solubile....si va garantez ca aveati parte de o partida reusita.
Pe viitor renuntati la semintaraie....cu exceptia unui pat pt ten....inca nu e cazul....si veti vedea diferenta.
Chiroiu 4 este o balta foarte usoara in care conteaza f mult simplitatea...nu va mai complicati singuri partidele....va spune unu care pescuieste din 2009 acolo si are cele mai multe partide la activ pe aceasta balta si sute de crapi prinsi :D

_________________
C.S Green Lake


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 06:32 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
in primul rand standul ales este unul greu cu adancimi mari de 3-6 metrii si trebuie sa gasesti zonele "fierbinti" in care sta pestele ca alfel poti sta si o saptamana degeaba . Nadirea grea cu o catapulta si cu semintaraie este alta gresealas ca ai sanse sa aduni novacul care este destul de mare si mult .

Orele alese de nadire sunt total gresite ca pe zona aia cel mai bine trage noaptea si dimineata si pestele fiind foarte sperios dupa o nadire somezi cateva ore bine .


Acolo se pescuieste la "ciupeala" cu doua trei bile pe meltex s/au 5-6 bile aruncate cu cobra pe fiecare montura . La fiecare peste mai arunci 5-6 bile si tot asa . Bile solubile in general ca inca nu s/a incalzit apa .

In orice loc de pe balta nu este bine sa nadesti masiv cu semintaraie si porumb ca nu prea raspunde . Un kilogram de bile solubile de calitate sunt de ajuns pt. 48 ore in regim de "placere" .

In regim de concurs este cu totul alceva .


Daca ai nadit cu ce nu trebuie poti pune la carlig ce'a mai tare bila din lume ca tot nu prinzi .


Data viitoare anunta pe forum ca poate se gaseste cineva din club sa te indrume spre un pescuit cu "nabadai".

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 12:13 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
Multumesc baieti de raspunsuri,e clar ca am abordat gresit partida...gresala mea ca nu mi-am facut timp sa cer sfaturi pe forum...oricum la urmatoarea partida care va fi prin Mai ma documentez mai exact si o sa va deranjez cu ceva intrebari ;) ,poate ma ajuta si domnul George cu ceva bile productie proprie,am inteles de la domnul Dan ca mustaciosii ar fi destul de "dresati" pe bilele lui...

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 19:55 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:40
Mesaje: 1418
:D :D :D :D :Dapropo de bile

Colegii ti-au aratat foarte clar unde ai gresit,data viitoare sigur vei avea alte rezultate ;) .si nu uita ca din greseli se invata,faptul ca nu ai avut o partida cum poate ti-ai dorit te-a facut sa ceri ajutor si sa primesti niste sfaturi care te vor ajuta mult in viitor :)

_________________
Green Lake-Team
Presedinte CS.GREENLAKE
greenlaketeam@yahoo.com
tel:0761284968


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 20:47 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
E clar ca m-a ajuta sfatul colegilor de pe forum si sunt sigur ca la urmatoarea partida dovedesc cativa mustaciosi cu ajutorul lor,mai ales ca nu sunt genul care se da batut cu una cu doua.
Si o rugaminte adresata tuturor membrilor GL:in cazul in care la o iesire simt nevoia de un invatacel sau nu au partener pot apela la mine...sunt avid de cunoastere :D si pe deasupra torn perfect in pahar si fac niste gratare de exceptie :p

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 18 Apr 2011, 23:35 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
Noi joi suntem pe balta , pana sambata ..

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 19 Apr 2011, 11:14 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
multumesc de invitatie sdaniel dar din pacate mi-a facut sotia program de Paste :(...merg in ardeal vreo 4 zile,mi-ar fi placut sa va vad in actiune.Poate conving brigada care era formata pentru iesirea anuala de 1Mai pe balta 6 Martie-Jurilovca si relocam pe GL,vedem si noi pe viu un concurs adevarat de pescuit la crap :p ...asta bineinteles daca permite regulamentul concursului pescari si pe alte standuri...

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 19 Apr 2011, 11:15 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
rebel_carp :
multumesc de invitatie sdaniel dar din pacate mi-a facut sotia program de Paste :(...merg in ardeal vreo 4 zile,mi-ar fi placut sa va vad in actiune.Poate conving brigada care era formata pentru iesirea anuala de 1Mai pe balta 6 Martie-Jurilovca si relocam pe GL,vedem si noi pe viu un concurs adevarat de pescuit la crap :p ...asta bineinteles daca permite regulamentul concursului pescari si pe alte standuri...



Cred ca este inchisa toata balta in perioada concursului ..

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ESEC total pe Chiroiu 4...unde am gresit?!?
MesajScris: 19 Apr 2011, 11:26 
Neconectat
User GL

Membru din: 13 Apr 2011, 16:13
Mesaje: 438
Localitate: Ploiesti
chiar ma uitam la nr.standurilor si am vazut ca sunt aproape toate ocupate :(...o sa te deranjez cu intrebari legate de partida din weekend daca nu-i cu suparare ;) ...sa aveti fire zbuciumate cu o captura mai mare de 14.5 kg :D

_________________
"Te-ai ridicat atat de sus,scumpul meu amic incat de-aici de jos te vad atat de MIC"...I.L Caragiale
***
0720.578.489
0733.976.835


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România