Ora este UTC + 2






Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o pescuiala .....
MesajScris: 18 Iun 2015, 07:50 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Dupa ceva ani buni in care nu am mai fost la pescuit de `placere aproape deloc, m-am hotarat sa merg la pescuit pe Chiroiu 4 -pontonul 3 cu George `el presidente . Dan Stoica a rezervat pontonul 1 ;;)

Daca mai vrea careva sa vina, este binevenit :ymhug: . O sa luam dupa noi gratarul sa facem ceva bun ;) . Pentru ca abia a fost ziua mea , o sa vin pregatit cu o lada de bere ;)

Va astept ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 19 Iun 2015, 07:29 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
De astazi in jurul orei 17 pana duminica ne gasiti la :gl9 pe pontonul 3 ;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 24 Iun 2015, 20:32 
Neconectat
User nou

Membru din: 22 Iun 2015, 21:22
Mesaje: 3
@Iulian Petre

Ce ati facut ? Cum a fost partida ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 25 Iun 2015, 07:49 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
Am pescuit pe pontonul 3 .(vineri seara -duminica dimineata )

Am ajuns pe balta si ne-am urcat in barca sa sondam zona . Langa malul opus la vre-o 5 metri de mal ,adancimea era in jur de 2 metrii si substratul era tare asa ca ne-am gandit ca este o zona buna de pescuit ,asa ca am plasat trei monturi in aceasta zona . In stanga pontonului la vre-o 80 metrii este un platou mare plin cu pomi scufundati si cu o adancime de 4 metrii si am plasat si acolo o montura . Am nadit zona `barbar cu 3-4 kg de bile pe fiecare lanseta cu gandul sa-l strangem in zona . Noaptea pe la ora 3 a `plecat prima lanseta din agatatura dar culmea :-ss din trasatura aia violenta a reusit sa ne rupa firul de 0,40 :-\ :-\ . Am amplasat montura la loc si abia la ora 15 a tras iar lanseta din agatatura si dupa o lupta scurta cu balaurul a plesnit iar firul X( X( .

Am amplasat iar montura dar mai spre noi cu vre-o 10 metrii si fiindca nu am avut nici o trasatura pe lansetele din malul alaturat le-am pozitionat pe toate in jurul insulei pe care o aveam in fata-dreapta la 70-80 metrii . (nadit iar barbar cu 2-3 kg pe lanseta ). Pestele se vede ca este salbatic ca unde este curat nu sta pestele .Seara a tras iar la lanseta din stanga dar am zis sa nu mai tragem de peste si ne-am dus cu barca dupa el dar .....degeaba X( X( pana am juns noi la el a crosetat firul prin toti boschetii si cracile de pe fundul baltii si nu am reusit sa-l mai scoatem . Am plasat montura mai spre noi ca sa iesit din zona cu agatatura de data asta si am asteptat sa vedem ce se intampla dar apa scadea la 2-2,5 acolo .. Noaptea iar a tras la lanseta din stanga dar de data asta am reusit sa scoatem primul peste in jur de 7-8 kg . Un exemplar frumos negru-sui cu nici o cicatrice in gura. Am am plasat iar montura in acelas loc si iar a tras tot unul de vre-o 7-8 kg :ymhug: . Eram bucurosi ca incepem sa-i scoatem dar nu era pestele cel vizam ,noi sperand la mult mai mari .Pana dimineata a tot tras la toate lansetele dar nimic notabil de peste 10 kg .Afara ploua destul de tare si nu prea ne-am mai agitat cu pescuitul asa ca dimineata nu mai aveam in apa nici o lanseta . Interesant a fost ca mai mult de jumatate din pesti nu aveau nici o intepatura in gura . `Casa pestilor de talie mare este pe platoul cu pomi scufundati si adancime de 4 si 4,5 metrii dar inca nu am gasit solutia cum sa-i scoatem de acolo . Mai spre noi dupa zona cu pomi scufundati adancimea apei era de 2 -2,5 metrii dar nu am scost decat septari si optari de acolo . Cum o puneam in zona cu pomi scufundati pur si simplu se lupta pestele cu tine parte-n parte care trage mai tare unul de altul . Radeam de George la un moment dat ca tragea de peste si pestele tragea de el de ziceai ca pestele vrea sa-l traga pe George in apa :)) :)) . Din pacate suntem novice la acest pescuit cu monturi plasate din barca in agatatura dar invatam noi smecheria ... . Nu ne lasam noi asa repede pagubasi si ne pregatim pentru un nou pescuit extrem dupa monstrii de pe Chiroiu ;) . Din pacate am uitat geanta cu plumbi acasa si nu am avut decat un singur plumb ratacit prin bagaje dar am aruncat din mana in zona nadita din fata noastra co o lanseta si tragea destul de repede ....pestii se stransesera la patul consistent facut de noi :ymhug: . Pacat ca nu am mai stat o zi sa facem recital ....

Am folosit carlige numarul 2 korda-kurv-shank (nu stiu daca asa se scrie ) legate cu fir camasuit de 35 lb dar necamasuit si pe firul de par bila tare de 24 si bila tare de 20 cu pop-ul de 16 fruttela tot imbracat in pasta . In loc de plumbi am folosit pietre prinse cu ,camera de bicicleta .

Am nadit in jur de 25 kg de bile tari 24 si 20 si 2-3 kg de solubile . Toti pestii `cacau bile la greu .

Data viitoare mergem in zona din fata cabanei la plaurul din fata ca sa aruncam din mana si sa nu ne mai chinuim cu barca . Sunt sigur ca sub plaur trebuie sa fie peste mare si speram sa ne fie mai usor cu scosul lor . Abia astept urmatoarea partida :ymhug: :ymhug: Chiroiu mi-a deschis apetitul de pescuit de placere , pescuit adevarat la pesti salbatici nu pescuit in `ligheane suprapopulate unde prinde oricine peste . Va astept pe toti pe balta sa redescoperiti pescuitul adevarat ;;)

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 25 Iun 2015, 08:12 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
Felicitari pentru partida!

De cateva luni ma tin sa ajung si eu pe balta, mi s-a facut dor de Chiroiu si crapii ei asa ca sambata merg si eu pe balta pe pontonul 4, insa din pacate doar 24h.
Revin cu vesti, daca o sa am :D :D

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 25 Iun 2015, 20:55 
Neconectat
Admin GL
Avatar utilizator

Membru din: 17 Ian 2010, 20:45
Mesaje: 6076
Localitate: BUCURESTI
in fata pontonului 4 o sa vezi pe la 70 metrii doua craci iesite din apa . Pe fundul baltii e ditamai pomul dar la 2-3 metrii de acele craci e curat si nu agati . Acolo e zona fierbinte si acolo o sa prinzi .
Si vezi ca da mare pe zona aia ;)

cu cine mergi ? A-s merge si eu :D :D Nada o `dau eu ;)

Merg daca termin de rulat de am...

_________________
-MEMBRU FONDATOR Clubul Sportiv
FUDO HOOKS -Japanese technological perfection
tel: 0765.071.874


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 26 Iun 2015, 08:13 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
iulian petre :
in fata pontonului 4 o sa vezi pe la 70 metrii doua craci iesite din apa . Pe fundul baltii e ditamai pomul dar la 2-3 metrii de acele craci e curat si nu agati . Acolo e zona fierbinte si acolo o sa prinzi .
Si vezi ca da mare pe zona aia ;)

cu cine mergi ? A-s merge si eu :D :D Nada o `dau eu ;)

Merg daca termin de rulat de am...


Merg cu tata :D

Te asteptam, sambata dup-amiaza suntem pe balta.

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 26 Iun 2015, 08:16 
Neconectat
User GL

Membru din: 16 Dec 2012, 13:22
Mesaje: 210
Localitate: Bucuresti
@Iulian
Ma gandesc de mai multa vreme sa fac si eu o partida de cateva zile la Chiroiu. Exista metode de scos pestele din agatatura si chiar suna provocator ce ai scris mai sus. Daca esti amator facem o partida impreuna.
P.S. cu barca nu e chinuiala, e vorba doar de obisnuinta
P.P.S. mergem cu motor electric nu la vasle :)) :ymdevil: :))

_________________
Cristian Stanoi
0745.76.40.77
Prinde si elibereaza !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 29 Iun 2015, 08:24 
Neconectat
Membru GL
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2010, 09:41
Mesaje: 904
Am fost.

Am pescuit pe pontonul 4 aproximativ 24h, am avut 3 trasaturi - toti 3 scapati, ultimul a fost mai imbracat. Nu am insistat cu nadirea avand in vedere timpul scurt pe care il aveam la dispozitie.
Din pacate locurile "fierbinti" sunt pline de fire mono si textil, astfel ca pescuitul a devenit si mai dificil.
In rest, m-am jucat cu varga si am prins cativa carasi si albitura.
Ramane o balta pe care voi reveni cu mare drag.

_________________
Dan Serban


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o pescuiala .....
MesajScris: 05 Aug 2015, 21:27 
Neconectat
Green Lake Club
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2010, 11:11
Mesaje: 387
Am făcut o partida de 40 de ore pe ponton 3 in Weekend si am prins 6 Pești din 13 trăsături. Cel mai mare a avut 9.5kg. Data fiind vremea am avut activitate foarte buna. Cei mai mari au venit se la copacii din stânga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reclama
MesajScris: 01 Mar 2011, 00:30 
Neconectat
Advertiser bot
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 2010, 13:00
Mesaje: 00

Reclama:





 


Sus
 
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
cron
Style created by © Matti, gry komputerowe, alveo witaminy zdrowie witaminy

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România